zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Dodatkowe tory pomiędzy Zawierciem a Katowicami? PKP PLK zleciło opracowanie studium wykonalności

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują budowę dodatkowych torów między Katowicami a Zawierciem. Spółka podpisała umowę na opracowanie studium wykonalności. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach studium wykonalności przeanalizują możliwości modernizacji oraz dobudowy dodatkowych torów pomiędzy stacjami Zawiercie i Będzin, dzięki czemu rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny na trasie Katowice – Będzin – Zawiercie. Dodatkowe para torów umożliwi także separację ruchu pasażerskiego i towarowego na odcinku Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Łazy – Zawiercie. Oddzielenie ruchu aglomeracyjnego, dalekobieżnego i towarowego usprawni przejazdy pociągów i przewóz towarów. Na tory będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Składy, szczególnie te dalekobieżne, będą mogły jeździć z większą prędkością. Opracowanie dokumentacji przedprojektowej pozwoli na wybór najbardziej korzystnego wariantu modernizacji linii kolejowej – czytamy na stronie internetowej PKP PLK S.A.

Jak informuje spółka, celem planowanej inwestycji jest skrócenie czasu przejazdu, usprawnienie podróży i przewozu towarów poprzez poprawę przepustowości linii kolejowej na odcinku pomiędzy Katowicami i Zawierciem. Prowadzenie prac studialnych określi możliwości techniczne oraz szczegółowe rozwiązania i zakres prac, a także szacowane koszty inwestycji.

PLK podpisały 8.10.2020 r. umowę z firmą Databout Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla projektu „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Zawiercie – Będzin – Etap IV” w ramach zadania pn. „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”. Wartość umowy to ponad 2 mln zł ze środków budżetowych. Termin realizacji prac studialnych planowany jest na lata 2020-2022. Po opracowaniu studium wykonalności możliwe będzie rozpoczęcie prac projektowych, a następnie prac budowlanych w nowej perspektywie finansowej.

Źródło: Biuro prasowe PKP PLK S.A.

Zdjęcie: Archiwum Mediów Zawierciańskich

4 KOMENTARZE

  1. to jak to bedzie mieszkam w Kato jade na lotnisko pociagiem wjezdzam do powiatu zawiercianskiego i mam kupic nowy bilet!?! Zawiercie i gmina Łazy do GZM! i to pilnie!

  2. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczęto budowę torowiska aglomeracyjnego. Na znacznym odcinku w kierunku Bogucic wybudowano już mur oporowy. To dobra wiadomość dla Zawiercia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.