writing good introductions essays essay on terrorism in india in gujarati muggeridge essays reflective essay on group communication detailed outline research essay

zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Do Zawiercia przyjedzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podpisze umowę budowy obwodnicy odcinka Siewierz-Kromołów

W poniedziałek 23 grudnia do Zawiercia przyjedzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, żeby podpisać umowę na budowę fragmentu obwodnicy Poręby i Zawiercia od Siewierza do Kromołowa.

Szanowni Państwo, otrzymałam wspaniałą informację od min. Andrzeja Adamczyka: w poniedziałek, 23 grudnia zostanie podpisana umowa pomiędzy przedstawicielem Rządu, Panem Ministrem Infrastruktury a firmą: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. i MIRBUD S.A., które będą realizować tę inwestycję. Uroczystość podpisania umowy odbędzie się prawie na pewno na przedmieściach Zawiercia – informuje poseł Ewa Malik w informacji opublikowanej na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Przypomnijmy, dokładnie dwa miesiące temu – 21 października 2019 r. – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Opole opublikowała informację o wyborze najkorzystniejszej oferty na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia w ramach ogłoszonego w połowie sierpnia kolejnego przetargu na tę inwestycję.

Sześciu wykonawców złożyło oferty w przetargu na realizację blisko 17-kilometrowego odcinka DK78 stanowiącego obwodnicę Poręby i Zawiercia, na odcinku I od Siewierza do Zawiercia Kromołów. Trwa też przetarg na dokumentację projektową dla II części obwodnicy, od Zawiercia Kromołów do Żerkowic. Oferta z najniższą ceną wynosiła 414 708 742,10 zł, a z najwyższą 549 553 976,02 zł. Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia: 287 967 754,69 zł brutto. Komisja przetargowa przeanalizuje złożone oferty. Przypomnijmy, że kryteria oceny ofert to cena która stanowi 60 proc. oraz kryteria pozacenowe (udzielenie gwarancji, termin realizacji kontraktu) – 40 proc – informowało w sierpniu GDDKiA Opole.

Skąd GDDKiA wzięło brakujące 127 mln zł? Jak informował rzecznik dyrekcji, “dodatkowe środki na naszą obwodnicę zostały przekazane na mocy Uchwały Rady Ministrów z 24 września 2019 r.”.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę nowelizującą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Nakłady na inwestycje na sieci dróg krajowych, realizowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, zostaną zwiększone o 7 mld zł. Fundusze te będą pochodzić z obligacji Skarbu Państwa, kredytów zaciągniętych w Europejskim Banku Inwestycyjnym oraz funduszy unijnych. Dzięki przyjętym zmianom limit finansowy inwestycji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zwiększył się do 142,2 mld zł. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na: budowę nowej drogi S12 od Lublina do Dorohuska na granicy z Ukrainą, rozpoczęcie budowy nowej drogi S8 na odc. Wrocław (Magnice) – Kłodzko, rozpoczęcie budowy nowej drogi S5 na odc. Sobótka (S8) – Bolków (S3), wydatki wynikające z aktualizacji nakładów finansowych na wcześniej zaplanowane inwestycje – informuje ministerstwo infrastruktury.

Jak do tej pory nie rozstrzygnięto przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej na drugi odcinek obwodnicy – od Kromołowa do Żerkowic. Pod koniec września 2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o otwarciu ofert złożonych w tym przetargu. Spośród 11 oferentów najniższa kwota wynosi 2 428 659,60 zł (złożona przez firmę GRAMAR z Lublińca), a najwyższa – 4 784 700,00 zł (Konsorcjum MPRB i MP-MOSTY z Krakowa). Na ten cel GDDKiA zamierza przeznaczyć 4 045 829,81 zł.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Archiwum

32 KOMENTARZE

 1. Brawo dla Prezydenta, to co nie udało się Ryskowi i Witkowi w ciągu 25 lat, udało się Konarskiemu w rok!! I to 2 razy, bo kończy też mała obwodnicę po nieudacznikach. Brawo raz jeszcze!

 2. Czy za bzdury trollu Konarskiego!!! Nie ma w tym pół grama zasługi Prezydenta Zawiercia. Radzę poczytać publikacje prasowe w tej kwestii. Łukasz Konarski nie zrobił nic, nawet na sesjach pytany przez radnych nie potrafił powiedzieć nic więcej niż “rozmawialem na ten temat”. Nie zorganizował żadnej konferencji prasowej, nie był nawet na spotkaniach w Porębie na ten temat. Obwodnica przyspieszyla, bo były W PAŹDZIERNIKU 2019 WYBORY PARLAMENTARNE.

 3. Ja się przychylam do braw dla Prezydenta Łukasza Konarskiego. Powyżej Gość stwierdził, że nieudacznicy potrafili tylko grzać stołek, i nie tylko, a nasz obecny Prezydent tyle poważnych spraw załatwił w tak krótkim okresie. Brawo i jeszcze raz brawo Panie Prezydencie. Niech nieudaczniki patrzą z boku i niech ich krew zalewa z zazdrości, tyle mogą w tym temacie .

 4. Brawo Pani poseł Ewa Malik, brawo Prezydent Lukasz Konarski i brawo Starosta Gabriel Dors ! Zgoda buduje. Bez tej dobrej współpracy nie byłoby obwodnicy.

  Prezydent Konarski był w stałym kontakcie z kim trzeba.

  To smutne, że ktoś nie potrafi napisać – gratuluje Państwu – niezależnie od barw politycznych.

  • Podziękować można staroscie, poslance Malik, ministrowi i premierowi, ale. Prezydentowi nie ma za co dziękować,bo nic nie zrobil. Taka jest prawda. Nie próbujcie teraz – jak radził Goebbels – powtarzac kłamstwa po tysiąc razy licząc że stanie się prawdą i wmawiać nam że to zasługa Konara. A jeśli wciąż będziecie to powtarzac, to proszę o przykłady Tego niby sukcesu Konarskiego. Ale konkretnie.

 5. Czy ktoś pamięta wcześniejsze spotkanie ministra w Zawierciu? To dopiero było na szarym końcu sali były prezydent ze swoim nadwornym rzecznikiem który tylko obserwował co się robi a był przeciw PISowi nie minęło parę miesięcy a pan zmienił flagę na PIS i teraz pokazuje się na spotkaniach w towarzystwie swojej bardzo zaprzyjażnionej pani radnej . Kto zna ten wie. Czy o takich ludzi chodzi PISOWI z Zawiercia? A reszta to buty czyścić! Czy będą się też liczyć inni normalni mieszkańcy Zawiercia którzy popierają PIS

 6. ej narzekacze wreszcie moze bedzie obwodnica czy to jest PiS PO Sld etc. niech sie wreszcie zacznie cos dziac w tym miescie nowe inwestycje przyciagnie S78=praca!

 7. Gratulacje dla Pani Poseł Ewy Malik, Pani Przewodniczacej Rady Beaty Chawuły, Panu Staroście Gabrielowi Dorsowi i tym co przyczynili się do powstania wreszcie tak oczekiwanej obwodnicy dla Zawiercia by odciążyć to miasto od korków i rozwoju lokalnego, spokoju, turystyki i komfortu przede wszystkim dla mieszkańców……
  Dziękuję serdecznie!!!!! ?????????????????

 8. Mamy obwodnice i Zawiercie się rozwija, bo widać. Będzie też zachodnia obwodnica Zawiercia i to wszystko za sprawą rządów jednego, wspaniałego Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego. Nie ma pomocników, jest sam, ale potrafi się dogadać z innymi i z nimi działać na rzecz rozwoju Zawiercia. Nie stawia drzwi do sracza, za wielkie pieniądze, nikomu niepotrzebne, jak to było kiedyś za czasów bąbli,

 9. Nie tak dawno na fanpage’u Łukasza Konarskiego na fb ukazał się post w którym Pan Prezydent informuje o przekazanej wiadomości od Pani poseł Ewy Malik o dacie podpisania umowy przedstawiciela rządu z wykonawcą obwodnicy. W tym samym poście Pan Prezydent dziękuje Pani Poseł za wkład i “działania które doprowadzą do rozpoczęcia jednej z kluczowych inwestycji dla Zawiercia” (cytat z postu).

  W tym miejscu chciałbym dołączyć się do podziękowań dla wszystkich którzy mieli udział w tym aby ta inwestycja została w końcu zrealizowana. Jako mieszkaniec i kierowca jestem bardziej niż szczęśliwy że obwodnica w końcu powstanie 🙂

  Jak powyżej napisał @Robert – sukces ma wielu ojców. Szczytem hipokryzji jest przypisywanie zasług tylko jednej osobie 😉

   • I sekretarek,które przepisywały pisma i parzyły kawę, i zaopatrzeniowców zaopatrujących urzędy w papier,żeby było na czym pisać, listonoszy i kolejarzy, górników i murarzy…
    A jeśli chodzi o tzw. osoby decyzyjne -posłów, radnych, włodarzy miasta czy powiatu- to ich OBOWIĄZKIEM jest zabiegać i walczyć o sprawy miasta i powiatu bo za to im płacimy. Sami cisnęli się na te funkcje więc powinni wywiązywać się z przyjętych dobrowolnie obowiązków. Łaski nie robią!

 10. Kłamstwa powtarzane 100 razy nie stają się prawdą .Bardzo wielu lokalnych polityków przyczyniło się do budowy obwodnicy .Ciekawy jestem z jaką klasą zachowa się dzisiejszy włodarz miasta Zawiercie ,czy będzie dalej drukował podpisanie umowy obwodnicy ,czy zaprosi na te spotkanie wszystkich,którzy przyczynili się do tego sukcesu !Poniedziałek już tuż ,tuż .

 11. Proponuje aby Pan Konarski wzorem Prezydenta Tychów rozlepil w kazdy Piatek informacje w całym mieście, ze przez cały weekend dron bedzie patrolował kominy domów jednorodzinnych, a straz miejska bedzie karać tych którzy zatruwają środowisko palac w piecu plastik, gumę a nawet zużyte pampersy …..
  jesli to załatwi to sam napisze ze to jego zasługa

 12. Mieszkańcu takie rzeczy tylko w Nowej Soli ,tam były szef (obecnie senator ) Wspólnie że strażą miejską patrolowałł ulice i wysyłał drony tak jak pisałeś. Tu nie liczyłbym na takie zachowania ,mogę też się mylić .Polecam wszystkim ,którzy zwątpili lekturę Facebooka Wadima Tyszkiewicza byłego z Nowej Soli .

 13. Do Lindy. A ja jestem ciekawy jak zachowa się pani Chawuła bo już z tego co wiem wychwala się u siebie tym wydarzeniem jak by to ona była najważniejsza w całej grze . Dziękuję tylko lubianym przez siebie osobom . Na dodatek redakcja kasuje imienny komentarz pod jej adresem chociaż było tam wiele prawdy a komentarz nie obrażał pani Chawuły bo mówił o tym jak się zachowuje jako pani pseudo przewodnucząca RM. Klub z wyborców kpi z Prezydenta a tu wygląda na to że redakcja na jej specjalne życzenie wprowadza cenzure i kasuje komentarze innych napisane uczciwie z imienia i nazwiska

 14. Do Zawiercia przyjeżdża minister tylko dlatego, że tego samego.otwieraja cześć autostrady A1 i obwodnicy Częstochowy. Taka prawda….
  2. Kiedy realnie rozpocznie się budowa obwodnicy Zawiercia, czy rozpoczną w okolice marca, czy wcześniej (np. Wycinka drzew)?

 15. Jeden z cytatów-Duży wkład też Waldka Andzela i pani poseł Nowickiej-…….Waldka ????Andzela???A może Waldka Kiepskiego..ha-ha-ha.A podobni są ..w gestach, mowie a głównie rozumie….

 16. Prawda taka ze wreszcie sie to udało a pani poseł z ramienia PO przez 8 lat grzala stolek w sejmie i NIC nie zrobila w kierunku obwodnicy na cal szczescie nie ma jej juz w sejmie i wyborcy z Zawiercia juz wiedza kogo popierac i kto daje rade i robi to co powinien robic polityk pomaga wyborcom w rozwoju BRAWA dla pani Malik bo ona odpowiada za ten sukces ktory odkorkuje miasto i wiecej miejsc pracy i wieksze wyplaty beda BRAWA.

 17. A czy przypadkiem nie jest to obwodnica Poręby i Zawiercia. Dlaczego nie zaproszono włodarza Poręby. To przedstawiciel wybrany w I turze przeważająca ilością głosów. To nie lekceważenie burmistrza to lekceważenie mieszkańców ? Wszystkich mieszkańców.

 18. To teraz PiSiory będą szczać po nogach. Taki Minister od robienia zamieszania zawita Jurę. Dla mnie to on może jechać na Kamczatkę z tymi swoimi koleżkami

 19. Najzdrowiej dla naszej sceny politycznej będzie jak prezydent solo podejmie ministra w magistracie .Ewentualne przywitania i zdjęcia z pozostałymi córkami i synami tego najlepszego tegorocznego wydarzenia w mieście Zawiercie to może w MOK i kto chce niech przyjdzie wygłosi mowę i wilk syty i owca cała .

 20. Byle aby obecny prezydent nie dotowal naszych podatków na prywatne drużyny jak alaminium i będzie dobrym rządzący, jest 2 po Rysiu który normalnie porusza się po mieście nie jak poprzednik że z pospolstwem się nie zadaje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Secured By miniOrange