zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Do 2022 roku zostanie uruchomiona linia kolejowa Zawiercie-Tarnowskie Góry

To już pewne: powstanie połączenie kolejowe do portu lotniczego w Pyrzowicach, czyli trasa Zawiercie-Tarnowskie Góry. Projektowana odbudowa linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia uzyskała dofinansowanie unijne. Inwestycja będzie realizowana do 2022 roku. To projekt o wartości 741,8 mln zł i przyznanym dofinansowaniu 503,1 mln zł.

– Jest to jeden z kolejnych bardzo ważnych projektów inwestycyjnych wpisujących się w „Program dla Śląska”. Chcemy zapewnić państwa, że przejazd tą trasą będzie komfortowy – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

Linia kolejowa na odcinku Zawiercie – Tarnowskie Góry stworzy dobre warunki dla połączeń Katowic z lotniskiem w Pyrzowicach i Zawierciem. Dojazd do portu lotniczego będzie możliwy od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia. Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut, natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Linia, na którą szykowana jest dokumentacja, będzie również bardzo ważną trasą obsługującą bocznicę towarową CARGO MPL Katowice. Pozytywnie wpłynie na transport towarów drogą kolejową i lotniczą. W ramach projektu dotyczącego linii Zawiercie – Tarnowskie Góry, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują dokumentację projektową na rewitalizację i odbudowę nieczynnego odcinka linii, elektryfikację, nowe przystanki osobowe i przebudowę już istniejących przystanków oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Według założeń spółki PKP PLK, inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwóch dwupoziomowych skrzyżowań z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska) – czytamy w informacji na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Planowana na tym odcinku prędkość maksymalna to dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, dla towarowych – 80 km/h, natomiast dopuszczalny nacisk na oś ma wynieść 221 kN/oś. Wartość przygotowania dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego to około 15,2 mln zł (netto).

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach (na podstawie materiału prasowego PKP PLK SA)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.