zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Dla dyrektorów duże podwyżki wynagrodzeń, a dla mieszkańców prezydent Zawiercia Łukasz Konarski miał kolejną propozycję podwyżek opłat. Tym razem o 84% za śmieci. Zobaczcie, jak głosowali radni [AUDIO]

Dziś (środa 25 sierpnia) odbyło się głosowanie radnych w trakcie sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w sprawie podwyżki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przypomnijmy: prezydent Zawiercia Łukasz Konarski zaproponował kilka tygodni temu podwyżkę opłat za śmieci o 84% (niedawno wnioskował o kilkusetprocentową podwyżkę opłat za żłobek).

Przy okazji propozycji podwyżek opłat za śmieci dodatkowo bulwersuje fakt, iż dwa dni temu włodarz miasta wydał zarządzenie o podwyżce maksymalnych wynagrodzeń o 50%-64% dla władz MOPS, ZGM, OSiR, MZOEAS i ARZ (z 10 tys. zł na 15 tys. zł) i zastępcy dyrektora (z 8,5 tys. zł na 14 tys. zł).

Oświadczenie radnych PiS

Na początku dyskusji wokół projektu uchwały radna Paulina Pietras przedstawiła oświadczenie radnych Prawa i Sprawiedliwości odnośnie projektu uchwały:

_

Z tego, co wiem, to Pan prezes daje minimalną marżę dla mieszkańców Zawiercia. Można to porównać z mapką, która jest udostępniona na Facebooku, że Zawiercie płaci najmniej (zapewne chodziło o grafikę na FB prezydenta Łukasza Konarskiego – red.) – mówił Dariusz Kurek.

Radny stwierdził, że “jeżeli minimalnie nie podniesiemy stawki, to będziemy z miasta bardzo dużo dopłacać z i na pewno będzie to przyczyną, że później nie zrobimy placów zabaw, chodników i innych inwestycji“.

Podwyżka na 36 zł za odpady segregowane to nie jest podwyżka minimalnaBeata Chawuła.

Dariusz Kurek stwierdził, że “wspólnie podejmiemy jakąś decyzję i jakoś wypośrodkujemy“.

Paulina Pietras prosiła o to, aby “nie porównywać Zawiercia do Jaworzna“.

Radny Przemysław Trepka postanowił przeczytać fragment ustawy dotyczący odbioru i zagospodarowania odpadów. Oto co powiedział:

_

36 zł? A może 29,5 zł? Lub 25 zł?

Ja rozumiem Państwa oburzenie, bo podwyżka do 36 zł to jest duża kwota, ale proponuję zrobić tak, jak przy żłobku (…). Ja z mojej strony proponuję podwyżkę na 29,5 zł i to jest mój wniosek merytoryczny, które zaraz złożę do urzędu – powiedział Dominik Janus.

Witold Grim pytał radnego, z jakich wyliczeń pochodzi ta kwota.

Teraz chce Pan zrobić targowisko, na którym będziemy się licytować co do kwoty za odpady komunalne – powiedział prezydent Zawiercia kadencji 2014-2018.

Czy Pan Dominik Janus ma jakąkolwiek wiedzę, że Pana propozycja 29,5 zł ma szansę zostać przyjęta? Pan Przemysław Trepka podał, że z jego wyliczeń wynika, że adekwatna stawka ma być 25 zł. Będę przeciwko jakiejkolwiek podwyżce – mówiła Beata Chawuła.

Dominik Janus odpowiedział po dłuższej chwili, że “po krótkich negocjacjach” proponuje kwotę 25 zł za odpady segregowane i 75 zł za niesegregowane.

To jest tylko 6 zł podwyżki, co mieszkańców aż tak bardzo nie uderzy po kieszeni, bo to jest – kolokwialnie powiem – małe piwo w barze i każdy sobie może pozwolić, żeby sobie takiej przyjemności odstąpić w ciągu miesiąca. Jeśli zostanie przegłosowana propozycja – super, jeśli nie – no cóż – stwierdził Dominik Janus.

Radny Henryk Mól pytał o to, po co nam sortownia oraz stwierdził, że “6 zł to dla Pan to jest piwo, a dla innych to jest ciężki chleb“.

Witold Grim mówił, że nie rozumie, “dlaczego ma być kolejna podwyżka cen za śmieci“.

Dominik ma chyba zły dzień, bo jego argumenty są nietrafione – stwierdził radny Mariusz Golenia.

Witold Grim dodał, że uważa, iż “to za jakieś nieporozumienie, że z 36 zł można tak łatwo przejść na 25 zł“.

Pani Paulina mówiła o zysku 6 mln zł w 2020 r. Chciałbym wiedzieć, ile trafiło do miasta z powrotem, a ile miasto dopłaciło do opłat mieszkańców? – pytał radny Damian Świderski.

Przemysław Trepka poinformował, że rada miasta głosowała uchwałę o wprowadzeniu do budżetu za 2,5 mln zł dywidendy z ZGK, “został również zakupiony aparat do testów na koronawirusa za 400 tys. zł“.

Ani prezydenta, ani skarbnika

W sesji nie uczestniczył ani prezydent Zawiercia Łukasz Konarski ani skarbnik Marcin Gawłowicz. Odpowiedzi udzielił prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej Krzysztof Tomczak. Powiedział on, że “dywidenda, która została wypłacona, została pokryta ta dopłata. Wydaje mi się, że to w ten sposób było zrobione”.

Myślę, że musimy się domyślać, kończmy tę dyskusję – dodała Beata Chawuła.

Podwyżka śmieci jest moim zdaniem nieracjonalnaDamian Świderski.

Radny uważał, że z 6 mln zł dywidendy przy dołożeniu 3 mln zł do miasta, na inwestycje pozostanie około 3 mln zł.

Troszeczkę niektórzy radni spłycają funkcjonowanie spółki z o.o. i porównują do jednostki budżetowej. My jako ZGK możemy tylko w dwóch miejscach pomóc gminie – pracować na znikomej marży i wspomagać dywidendą. Nie możemy sypać odpady i nie kasować. Inwestycja, która nas czeka to jest minimum 40 mln zł, więc sami jesteście w stanie ocenić, czy możemy tyle dopłacać co Zawiercia – powiedział prezes ZGK Krzysztof Tomczak.

W sprawie wniosku merytorycznego radnego Dominika Janusa 5 radnych zagłosowało “za” (Mariusz Borzęcki, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek i Justyna Wesołowska), a 13 “przeciw” (Beata Chawuła, Martyna Gajos, Witold Grim, Joanna Janik-Jaworska, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Ewa Mićka, Henryk Mól, Michał Myszkowski, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Jerzy Radosz, Damian Świderski i Zbyszek Wojtaszczyk). Przemysław Trepka wstrzymał się od głosu.

Uważam, że takie propozycje Pana prezydenta wynikają trudno powiedzieć, z czego, to jest jakiś ponury żart Pana Konarskiego i na to mojej zgody nie ma – powiedziała przewodnicząca rady miasta.

Podwyżki opłat za odpady komunalne zatrzymała większość radnych. Oto jak głosowali (w nawiasach informacje o miejscu zatrudnienia radnych, którzy poparli podwyżki – wszyscy radni głosujący “za” to pracownicy jednostek podległych urzędowi):

Mariusz Borzęcki (pracownik ZGK): za
Beata Chawuła: przeciw
Martyna Gajos: przeciw
Mariusz Golenia: przeciw
Witold Grim: przeciw
Joanna Janik-Jaworska: przeciw
Dominik Janus (pracownik MOPS): za
Elżbieta Kornobis-Wieczorek: przeciw
Dariusz Kurek (pracownik OSiR): za
Ewa Mićka: przeciw
Henryk Mól: przeciw
Michał Myszkowski: przeciw
Tomasz Pacia: przeciw
Paulina Pietras: przeciw
Jerzy Radosz: przeciw
Damian Świderski: przeciw
Przemysław Trepka: przeciw
Justyna Wesołowska: przeciw
Zbyszek Wojtaszczyk: przeciw

Oto cały projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i wynikiem konsultacji społecznych. Retoryczne pytanie: po co nam konsultacje, skoro mieszkańcy wyrażają w nich negatywną opinię o projekcie uchwały, a władza i tak robi co uważa?

Tekst: Paweł Kmiecik
Zdjęcie: Sesja – archiwum
redakcja@zawiercianskie.pl

14 KOMENTARZY

 1. A pracownikom 100 czy 200 zł. brutto lub wcale a opłaty czy ceny więcej. Elyta umie o siebie zadbać. 5000 zł. podwyżki wynagrodzenia to śmieci mogą drożeć i do 100 zł. od osoby bo taki tego nie odczuje. Trzeba stąd uciekać jak najdalej. Jeszcze jedno. Radnych powinno być max. 12-14 na takiej wielkości miasto i społecznie za darmo a jak komuś nie pasuje to wcale nie musi kandydować. W skali kraju to potężne oszczędności. Co tak nagle ucichł temat obwodnicy ? Co jest przyczyną tak dużego opóźnienia budowy już nikt nie pyta ? Na skrzyżowaniu Filaretów z Łośnicką Tiry ze złomem jeżdżą po chodniku i zobaczcie powywracane nowe krawężniki od strony Pomrożyc. A tutaj sesja poświęcona kwiatom i ozdobom.

 2. Zastanawiające że od 2018 roku jest tak drastyczny wzrost śmieci w Zawierciu ( wzrost ok 2600 Mg do 2020) . W okresie 2016 – 2018 wzrost był ok 800 Mg a w okresie 2018 – 2020 wzrost ok 2650 Mg .
  Może by tak służby gospodarki odpadami UM Zawiercie zweryfikowały wagi tych śmieci jakie podaje ZGK Zawiercie.
  Oto dane z Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Zawiercie 2017,2018,2019,2020
  2016 – ilość śmieci z zabudowy zamieszkałej + Pszok – 15347,098
  2017 ilość śmieci z zabudowy zamieszkałej + Pszok – 15686,15
  2018 ilość śmieci z zabudowy zamieszkałej + Pszok – 16149,64
  2019 ilość śmieci z zabudowy zamieszkałej + Pszok – 17019,339 wzrost prawie 1000 Mg
  2020 ilość śmieci z zabudowy zamieszkałej + Pszok – 18771,363 wzrost prawie 1700 Mg do 2019 roku
  2019 i 2020 dane z uzasadnienia uchwały

 3. Brawo Łukasz Konarski, to jest piękne jak rozgrywa sto stadko radnych. Pięknie, niby matołki wygrały, atak naprawdę są doskonale rozgrywani.

 4. Odwołać tego szkodnika naszej gminy, którym jest Konarski. On się nie nadaje nawet na ciecia. Do odwołania są też ci radni na posadkach i usługach Konarskiego. Powinien być zakaz łączenia funkcji radnego z pracą w urzędzie, spółkach i jednostkach podległych urzędowi. Te zachowania sprzedajnych radnych wyczerpują jawnie znamiona korupcji.

 5. Dobrze, że radni nie zgodzili się na podwyżkę opłaty za śmieci. Wypowiedź radnego Janusa, że 6 złotych to małe piwo jest SKANDALICZNA. Pan Janus powinien sie pierdalnąć butelką po tym piwie w łeb. W uchwale stawka 36 zł, radny proponuje 29,50 zł po czym po przebiegnięciu dystansu do Urzędu stawkę zwiało do 25 zł. Potem radny zgłasza wniosek, który skwitował uda się to dobrze, nie to nie. To wszystko brzmi niepoważnie. Pan Janus idealnie nadałby się do cyrku.

  • “By rozum był przy młodości
   mniej by na świecie trosk było,
   by się to dwoje łączyło”
   Czego oczekiwać od zadufanego szczawika?

 6. ZGK i inwestycja za 40mln? A co to za inwestycja, znowu za plecami mieszkańców i radnych?
  Przecież Fortum miało budować instalację do produkcji paliwa RDF a nie ZGK. Czy to o to chodzi? Raczej nie, ale czy budowa kawerny wyspisa ma tyle pochłonąć? To chyba przesada.
  Dlaczego ten prezes ciągle kręci i zachowuje się jakby ZGK był jego prywatną firmą.

 7. Pan Janus i Pan Kurek to sludzy p. Prezydenta. Przez całą kadencję na sesjach za wszystkim są “za”. Man nadzieję że to będzie ostatnia Wasza kadencja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.