zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Czytelnik: straż miejska usuwa banery niektórych partii, a innych nie. Urząd miejski: „banery, które pozostały – w ocenie strażników – nie stanowią zagrożenia”

„Przed chwilą byłem świadkiem jak strażnicy miejscy w Zawierciu koło ryneczku ściągali banery przedwyborcze z barierki (SLD, PSL, Konfederacji, PIS), ale zostawili tam tylko dwa banery z POKO” – napisał do nas czytelnik portalu zawiercianskie.pl. Zwróciliśmy się do urzędu z prośbą o wyjaśnienie.

Wraz z informacją nasz Czytelnik przesłał nam zdjęcia skrzyżowania koło ryneczku pokazujące, jakie banery zostały pozostawione po interwencji straży miejskiej. Zapytaliśmy o to zawierciański magistrat. Odpowiedź otrzymaliśmy po niespełna godzinie.

W związku z trwającą kampanią wyborczą w naszym mieście pojawia się coraz więcej banerów. Niestety, część z nich utrudnia kierowcom widoczność. Straż Miejska otrzymuje w tej sprawie wiele sygnałów od mieszkańców i funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Każde zgłoszenie jest weryfikowane. Strażnicy usuwają jedynie te materiały, które zostały umieszczone w niewłaściwy sposób. Banery, które pozostały – w ocenie strażników – nie stanowią zagrożenia i nie ograniczają widoczności. Przykładowo: jedna z interwencji dotyczyła banerów przy ul. Aptecznej. Strażnicy uznali, że w tym wypadku nie stanowią one zagrożenia. Dodajmy, że na terenie miasta usuwane były materiały kandydatów z różnych opcji politycznych. Na Żabkach (przy skrzyżowaniu ulic Parkowej i Piłsudskiego) zostały zdjęte dwa plakaty różnych komitetów wyborczych – informuje Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej.

Jak podkreśla urząd, usuwanie banerów wyborczych jest zgodne z prawem.

Podstawą prawną działania Straży Miejskiej jest artykuł 110 kodeksu wyborczego, który mówi o zasadach umieszczania oraz usuwania plakatów i haseł wyborczych. Zgodnie z kodeksem wyborczym (artykuł 110§ 5.) Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Przypominamy także, że na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia (Art. 110. § 1. kodeksu wyborczego) – mówi  Monika Polak-Pałęga.

Zdjęcia: Czytelnik

6 KOMENTARZY

  1. To marszałkowską w ykorzystajmy ,tam prawie wszystkie sklepy zamknięte i banery nikomu nie będą przeszkadzały .Spacer po ulicy kiedyś handlowej ,wspomnienia dawnego Zawiercia przywoła .

    • Komuś bardzo zależy na tym żeby POKO było przed wyborczo reklamowane, w wodociągach gość z PO, plakaty wybrańców, wszyscy powinni być jednakowo traktowani.

  2. Jeśli ograniczają widoczność to bardzo dobrze, że są ściągane. Takich miejsc gdzie banery wyborcze ograniczają widoczność jest dużo w mieście.To, że trwa kampania wyborcza nie uprawnia kandydatów do wieszania banerów tam gdzie im się podoba. Osoby odwiedzające banery powinny najpierw pójść po rozum do głowy i potem wieszać takowe.

  3. Wspomnienia do siebie to mają ,że czasem wracają .Parę lat temu znajoma znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowej -powody różne.Jedyną pracę jaką otrzymała bylo roznoszenie ulotek banku w Częstochowie .Dostała ulotki i GPS ,który kontrolował jej pracę ,jaką odległość pokonała i dodatkowo co parę godzin pojawiał się kontroler z banku ,który przyglądał się z oddali czy faktycznie rozdaje ulotki .Może przyszli parlamentarzyści pomysł banku wykorzystają ,a kontrolerami będzięmy my wyborcy .

  4. Jak narazie do tej pory straz wiejska nie usuneła banerów z skrzyżowań tych najbardziej newralgicznych i z rond np kolo ZUS-u a zajmuja sie tymi najmniej istotnymi i mniej ruchliwymi ulicami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.