zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Czy Zawiercie zapłaci 100 mln zł za utylizację niebezpiecznych odpadów z “Przyjaźni”? Radny: “Dostępu do informacji nie mamy, a mamy za to płacić”

Jednym z tematów omawianych w trakcie poniedziałkowej Komisji Społecznej Rady Miejskiej w Zawierciu była konieczność usunięcia niebezpiecznych odpadów zalegających w magazynach przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej w Zawierciu (teren dawnej Przędzalni Bawełny “Przyjaźń”).

Mamy też problem z odpadami i to bardzo poważny. Na ponad, było wycenione 32 mln zł, ale wstępnych szacunków to jest nierealne do zrobienia za te pieniądze, więc sięga to 40 mln zł. Zgodnie ze zmianą przepisów pozostaje to na ciężarze gminy. Obecnie trwają rozmowy Pani prezydent z Panem prezydentem, żeby pozyskać środki z ministerstwa na utylizację tego, to jest priorytet miasta, bo ile jest? 100 tys. litrów?Marcin Gawłowicz.

To jest 1700 ton. Prosiłam Panią Asię, żeby zorientowała się, jakie są obecnie ceny od tony, więc do 9 tys. zł za utylizację nieoznaczonych czyli nierozpoznanych, więc możecie Państwo łatwo przeliczyć, że to idzie w 100 milionów, a nie 40. Żadne miasto tego nie udźwignie, jeżeli byśmy musieli, a to wynika z ustawy, bo nawet prokurator przesłał nam takie informacje, że osoba, która jest o to podejrzana, podaje sprawę do sądu, że zwiozła te nieczystości, ale i tak sugeruje, żeby miasto skorzystało z paragrafu i usunęło to. No słuchajcie, to jest niewykonalne. Boję się, że zacznie to przeciekać i wtedy dostaniemy, wszystkie inwestycje na wiele lat, na wiele lat. Zapomnimy o hali, o Willi Erbego, zapomnimy o budynkach, bo trzeba będzie ratować ekologię. To jest poważna sprawa i to jest najważniejsze. Jeżeli nie uzyskamy z rezerwy premiera na to, to miasto tego nie uniesie Małgorzata Benc.

W naszym tu rejonie jest około 6 miast, na przykład Mysłowice mają po tej cenie co my mieliśmy za 32 mln zł wycenione, oni mieli wycenione na 120 mln zł. Znaczy jest jeszcze jeden problem, że z prezesem ZGK rozmawialiśmy o utylizacji tego, to okazuje się, że oprócz pieniędzy to jeszcze jest problem z utylizacją, że Polska nie jest w stanie zutylizować tego w rok, jak by nagle dostali, nie wiem Marcin Gawłowicz.

Czy to jest teren i kto zarządza tym terenem?Henryk Mól.

To nie ma żadnego znaczenia Małgorzata Benc.

Mieliśmy z właścicielem terenu spotkanie, z przedstawicielami władz z państwa, z nadzorcą generalnym, który został wyznaczony syndykowi. Pytali się nas, kiedy to usuniemy – skarbnik.

To znaczy, że ja mogę sobie na swoją działkę zwieźć różne takie ten…Henryk Mól.

…i powiedzieć, że Pan przewodniczący nie wie, kto to przywiózł…Małgorzata Benc.

…Pana przewodniczącego oskarżą, że nie dopilnował terenu. Ewentualnie jak znajdą tego, który przywiózł to, tam jest kwota maksymalna 1 mln zł, teraz chyba do dwóch zwiększyli i na tym się kończy, a resztę gmina ma posprzątać. Jak będzie 100 mln zł, to gmina musi zapłacić 100 mln zł, nie ma prawa, które by nakazywało utylizację temu, kto zwiózłMarcin Gawłowicz.

Ukarali właściciela terenu?Henryk Mól.

NieMałgorzata Benc.

Znaleźli tego, co przywiózł to?Henryk Mól.

Jest podejrzenie, prokurator oddał sprawę do sądu. Będzie się wlekło latami, a bomba ekologiczna tyka – wiceprezydent.

Ja nie rozumiem, żeby można było zniszczyć gminęHenryk Mól.

Nawet jeśli mu to udowodnią, to podejrzewam, że będzie niewypłacalny na taką kwotęMarcin Gawłowicz.

Zgnije w więzieniu, a my zgnijemy z tymi odpadamiMałgorzata Benc.

A nie daj Boże, żeby te pojemniki, bo tam część już się rozszczelniła, ale na takim etapie, że są zabezpieczone przez straż pożarną. To są rozpuszczalniki niewiadomego pochodzenia, więc nie wiadomo, co za parę lat się zacznie z tym dziać, a nie daj Boże, jak by to się zaczęło palić, bo wtedy to jest katastrofa na skalę światową. Tym bardziej, że wokół są wynajmowane pomieszczenia z różną działalnością. I dlatego ten temat jest priorytetem na dzień dzisiejszy. Nie chciałem go zaczynać, ale Pan przewodniczący tak drąży tę halę, naprawdę my tutaj odbyliśmy kilka spotkań różnego rodzaju, praktycznie Pani przewodnicząca też gdzie tylko może próbuje uzyskać dostęp do informacji, do pozyskania środków, bo naprawdę to jest dla gminy poważne, tym bardziej, że walczyliśmy o kopalnię, żeby nie było, a chyba gorszym zagrożeniem będą odpady niż ta kopalnia. Nie chciałbym porównywać, przepraszam, że to tak powiedziałem, ale… – skarbnik.

…ale to jest bardzo poważny problem i tutaj się zgadzam. Bardzo wiele gmin, wczoraj też rozmawiałam z posłem, powiedział, że setki gmin ma z tym problem. Oczywiście może nie na taką skalę, jak nasza, bo takich jest mniej, i tam pewnie fundusz dołoży, bo dokładał tam 5%, dołożył 2 mln zł, czy 5 mln zł, ale w naszym przypadku to jest po prostu nic, no nawet nie ma się co brać za to. A potem już Pani syndyk jakieś postępowanie miała i tam była część, chyba 700 ton oznaczonych, czyli rozpoznanych tych śmieci, tych odpadów, jakaś firma z Warszawy zaczęła wywozić…Małgorzata Benc.

…i kolejna sprawa jest w sądzie, bo okazuje się, że wywozili…Marcin Gawłowicz.

…do lasu. Jeżeli by to gmina miała zrobić, to spektakularnie, ze zdjęciami, z nagraniem, ze wszystkim, ale na to nas nie stać – zastępca prezydenta.

Moja głowa tego pojąć nie może, że ktoś wywiózł śmieci, bo inni będę wywozić, skoro gmina płaciHenryk Mól.

Jeżeli by to nie było niebezpieczne Panie przewodniczący, to prokuratura by nie prowadziła śledztwa i wyjaśnić co do tego, co tam jest. Stwierdzono widocznie z kilka próbek, bo to prokuratura badała, losowo wybranych, i okazało się, że to jest materiał skażony, więc nie mamy dostępu do tych informacji, mamy że to są materiały niebezpieczne, podane w informacji prokuratorskiejMarcin Gawłowicz.

– I to jest ciekawe… – Henryk Mól.

… to nie jest ciekawe, to jest straszne…Małgorzata Benc.

…dostępu do informacji nie mamy, a mamy za to płacić. No to ja tego nie rozumiem Henryk Mól.

Ale o czym my tu rozmawiamy? – zastępca prezydenta Zawiercia.

Ale Panie przewodniczący, jeżeli ma Pan podane, że to jest materiał niebezpieczny, to nie może Pan podejść do tego, że to jest woda. Należy powołać specjalną grupę, która to weźmie i zbada, tak? Jak okaże się, że woda, no to nie będzie 9 tys. zł za koszt utylizacji, tylko inna kwota. To musi być na to odpowiednie postępowanie przetargowe przygotowane i tak dalej. To jest szereg procedur, które z tym się wiążą i to nie jest prosty temat. Jeżeli by tam nie było materiałów niebezpiecznych, podejrzewam, że doszli, skąd to było transportowane, to pewnie nie byłoby z tego problemu, bo niech Pan uwierzy, że syndyk ma też z tego tytułu mnóstwo problemów i to są różne procedury pewnie karneMarcin Gawłowicz.

Oni dostali, z tego, co ja się zdążyłam dowiedzieć nieoficjalnie, to Pani syndyk dostała 5 mln zł ze Skarbu Państwa na utylizację, ale tych, które były rozpoznane i tak się potem skończyło, jak się skończyło, że firma która wygrała przetarg, dwa samochody wyjechały do utylizacji, a cztery do lasu i już był problem. I podobno teraz ogłosiły jakieś postępowanie kolejne, ale też to wiem nieoficjalnie. Pani syndyk nie odpowiada na pisma, bo już wysłałam do niej dwa. Piszemy teraz do jej, do wszystkich władz, które się tam zajmują i piszemy, piszemy, piszemy, ale co możemy zrobić, ona nas może nawet nie wpuścić na terenMałgorzata Benc.

Około 10 tys. ton niebezpiecznych odpadów znaleziono na terenie byłej “Przyjaźni” w marcu 2018 roku. W październiku 2019 roku Siemianowice Śląskie otrzymały 27 mln zł z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W Siemianowicach odkryto 3 tys. ton niebezpiecznych odpadów.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Urząd Miejski w Zawierciu (ARCHIWUM)

22 KOMENTARZE

 1. Oczywiście nikt nic nie widział jak zwozili. Tak samo jak w Myszkowie Straż Miejska karze mandatami i likwiduje dziurawe szamba z fekaliami a u nas w Zawierciu nic i dalej płyną w ziemię. Taka ekologia niby u nas. Wejdźcie sobie na profil Straży Miejskiej w Myszkowie na FB jak działają.

 2. To kadencja Konarka przepadnie z kretesem. A miał być taki przełom i służenie mieszkańcom. Duże inwestycje i Marszałkowska jak Mariacka w Katowicach. A tu bomba ekologiczna i plany nieboraka pójdą w p…. Ale za to dwie koleżanki kasę mogą zarobić i to się tylko liczy.

 3. Ale w czym problem… przemalujcie beczki, przeróbcie na doniczki i rozstawcie na Marszałkowskiej jako instalacje artystyczną a fundusze na synagogę 😀

 4. bardzo ciekawe wypowiedzi p. prez. Benc i p. skarbnika Gawłowicza na temat budowy nowej hali na pewno ucieszą kibiców i p. Barana . tyle szumu a hali nie będzie , budujemy basen pod pływanie synchroniczne . Brawo

  • Trzeba mieć w głowie jak w trampku żeby budować w upadającym mieście kolejną halę sportową skoro jest ich już w mieście kilka.

 5. co za sk……n to tu zwiózł, gnida powinna to posprzątać, albo mu to obok domu postawić (tak wiem, niezgodne z prawem :P)

 6. ZB Przyjazn owczesnie najnowoczesniejszy park maszynowy w Europie byl i nagle beng beng nie ma! kto do tego doprowadzil? zmowa milczenia….

  • Nie wiesz kto do tego doprowadził ? ZROBILI TO RADNI W 2008 roku ! Ówczesny zarząd PRZĘDZALNI PRZYJAŹŃ oraz załoga reprezentowana przez wszystkie związki zawodowe zwróciła się do rady miejskiej w Zawierciu o udzielenie pomocy w realizacji Planu Restrukturyzacji zakładu zatwierdzonego przez SKARB PAŃSTWA, który przeznaczył wówczas kilkanaście milionów na ten cel warunkując realizację projektu udzieleniem choćby symbolicznej pomocy przez gminę Zawiercie. Niestety, przygotowany przez ówczesnego prezydenta Mazura projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy PRZEDZALI PRZYJAŹŃ został przez opozycyjnych radnych, którzy stanowili większość, ODRZUCONY. BYŁO TO NAJNOWSZE, NAJNOWOCZEŚNIEJSZE I NAJBARDZIEJ PRZYJAZNE DLA ŚRODOWISKA PRZEDSIEBIORSTWO W POWIECIE. PRZEZ BEZDENNĄ GŁUPOTĘ TYCH RADNYCH, WŚRÓD KTÓRYCH REJ WIODŁO DWÓCH Z SLD MAMY TERAZ PROBLEM. OBECNIE DZIEJE SIĘ TO SAMO, TYLKO NA JESZCZE WIEKSZĄ SKALĘ, BO PRZECIWKO NOWOCZESNEJ KOPALNI SZALEJĄ JUŻ SIE TYLKO RADNI, ALE TAKŻE pOSŁY I INNE OSZOŁOMY !!!!!!!

 7. nie dość że w tym grajdole niewiele się dzieje, to jeszcze taki cios a blisko 40% rocznego budżetu… jest mi po prostu przykro.
  Tutaj już nie ma szans na fajne miejsce, na rozwój, wymieniać można dalej..

 8. Jedyna szansa do przystapienie do GZM…mysle ze jest to mozliwe po wybudowaniu koleji na lotnisko moze ktos to wreszcie to Nasze Zawiercie wroci do normalnosci……….moze….

 9. Pytanie czym zajmuje się Straż Miejska. Z Zawiercia robi się śmietnisko. Przybliżą skąd chcą. przystoiJego mość Mól teraz się dowiedział o problemie niebezpiecznych substancji na terenie Przędzalni. Gratuluję wybitnego osiągnięcia. Pani Benc powiedziała o tym, że Sejm wprowadził artykuł, którzy przerzuca odpowiedzialność ze Skarbu państwa na gminę. Tylko jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności zapomniała dodać, który rząd to wprowadził.

 10. te śmieci ktoś zostawił wiele lat temu. to problem wielu gmin. firmy utylizujące odpady zarabiają miliony na śmieciach. to nie wina systemu ale ustalony biznes. jak masz problem to podrzuć komuś innemu albo zutylizuj sam proekologicznie. szkoda, że cierpią na tym wszyscy, a ktoś liczy kasę.

 11. Jak dobrze słyszałam, to Konarski robił w śmieciach przed objęciem funkcji prezydenta miasta, gdzieś we Wrocławiu czy coś. Ma więc znajomości, jest wysokiej klasy fachowcem w tej dziedzinie, to nie będzie dla niego problemu z utylizacją tych substancji. Pogada z kolegami, zadzwoni gdzie potrzeba i po sprawie. O nie on jest teraz znaczącym włodarzem!!! Nie wiem czemu się w tą sprawę nie zaangażował osobiście od samego początku i wysłał do sprawy pomagierkę Benc. Wstyd Panie Konarski. Okazuje się, że na tych śmieciach i odpadach też się Pan nie zna. A na czym się Pan zna?

 12. A kto był włodarzem Zawiercia i doprowadził do takiego stanu rzeczy. O ile mnie pamięć nie myli to wielki i wspaniały Witold z Borowikiem. Niech się wynurzą ze swoich norek i posprzątają po sobie ten cały bałagan.

 13. Jak ktoś wyżej napisał o szambach. Znam kilka przypadków w dzielnicy Zawiercia co od kilku lat nie podłączono się do kanalizacji sanitarnej choć jest to kwestia 5m rury a ścieki płyną do ziemi bo szambo nie było chyba pompowane nigdy ale nasza Straż Miejska ma inne zadania widać. Tam gdzie nie ma kanalizacji już nie wspomnę. Jak ktoś raz w roku wypompuje 8m3 ścieków a miesięcznie pobiera więcej wody to nawet głupi by doszedł że coś jest nie tak ?

 14. “Około 10 tys. ton niebezpiecznych odpadów znaleziono na terenie byłej “Przyjaźni” w marcu 2018 roku.”
  Może warto sprawdzić czy nie są to substancje łatwopalne, bo możemy mieć w Zawierciu taki Bejrut x 4, tam wybuchło 2750 ton niebezpiecznych subsrancji.

  • Pewnie. Koło rynku przeważnie “walczą” ze sprzedającymi jajka itp. Tym co potrzeba się nie zajmują. Będą sprawdzać czym palisz w piecu ale jak ktoś leje ścieki do ziemi to ich nie obchodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.