zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Czy Zawiercie czeka referendum w sprawie kopalni? [AKTUALIZACJA]

O sprawie poinformował portal OtoZawiercie.pl – do Urzędu Miasta w Zawierciu w piątek 6 kwietnia trafił wniosek dotyczący organizacji referendum w sprawie budowy kopalni cynku i ołowiu.

Wniosek został złożony w okolicach 14:00 w piątek, sprawa jest bardzo świeża. Teraz Prezydent Miasta ma 14 dni, żeby przedłożyć pełnomocnikowi komitetu referendalnego informację dotyczącą liczby podpisów, jakie w przeciągu 60 dni muszą zostać zebrane, aby takie referendum się odbyło. A następnie po zebraniu podpisów i po sprawdzeniu czy jest ich rzeczywiście wymagana liczba, wyznacza się datę referendum. Sprawdzamy wniosek pod kontem poprawności formalnej – mówi Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miasta w Zawierciu.

Jak informuje portal OtoZawiercie.pl, w skład Komitetu wchodzą następujące osoby: Barbara Kozioł, Dariusz Bednarz, Tomasz Pacia, Mariusz Szczygieł, Damian Madejski, Edmund Kłósek, Jerzy Gębala, Zbyszek Wojtaszczyk, Marek Kijas, Justyna Gajek, Izabela Paciej, Agnieszka Domagała, Dawid Porębski, Jerzy Poznański, Marek Machelski.

Jaki jest cel referendum i czy zgłoszenie wniosku w tej sprawie ma związek ze zbliżającymi się wyborami?

 Inicjatywa przeprowadzenia referendum w sprawie budowy tzw. Kopalni Cynku i Ołowiu jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, którzy obawiają się tej inwestycji i skarżą się, że nikt nie pyta ich o zdanie na temat tej niezwykle istotnej dla naszej gminy, naszych mieszkańców i przyszłych pokoleń inwestycji. Niezależna Alternatywa Wyborcza, która jest partnerem merytorycznym inicjatywy przeprowadzenia referendum, jako odpowiedzialna lokalna organizacja społeczna słucha głosów mieszkańców Zawiercia, dlatego jej członkowie oraz sympatycy postanowili wystąpić z inicjatywą przeprowadzenia referendum i w ten sposób doprowadzić do sytuacji, w której głos mieszkańców Zawiercia będzie słyszalny i brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji na temat powstania kopalni na terenie Zawiercia. Tylko referendum może sprawić, że głos mieszkańców zostanie usłyszany, żadne badania opinii publicznej tego nie gwarantują. Referendum nie ma bezpośredniego związku z najbliższymi wyborami samorządowymi, choć nie sposób nie wspomnieć, iż Prezydent Miasta oraz Radni mają obowiązek reprezentować mieszkańców, a więc prowadzić politykę zgodą z interesami mieszkańców, a nie polityków z Warszawy, jak to może mieć miejsce w tej sprawie. Decyzje dotyczące Zawiercia muszą zapadać w Zawierciu, a nie w Warszawie czy Kanadzie. Mieszkańcy sami muszą zdecydować czy są zwolennikami Kopalni czy nie, dlatego Komitet Referendalny nie będzie im narzucał, w jaki sposób mają głosować. Wierzymy, że mieszkańcy podejmą słuszną decyzję – czytamy w oficjalnym stanowisku Komitetu Referendalnego.

4 KOMENTARZE

  1. Przecież na podstawie opinii społeczeństwa kilkakrotnie już rada miejska głosowała przeciw tej inwestycji. Radni są chyba głosem mieszkańców? I dlatego NAW jak pisze, wsłuchał się w głos społeczeństwa i to NAW zainicjował głosowanie w radzie na NIE, nie robiąc żadnych konsultacji wcześniej a wsłuchując się w głos mieszkańców. Nie było pomysłu referendum w latach 2000-2014 i w 2015-2017r. Więc o co chodzi z tym referendum w roku 2018? Czy ktoś wniósł o zmianę planu zagospodarowania? Czy złożono jakiś wniosek o budowę kopalni? A niby gdzie by miała być ta kopalnia ulokowana w Zawierciu? W centrum miasta pomiędzy blokami? Na Pszczelnych Łąkach? Na Bawełnie? Na Podmiejskiej? Przy Villa Verde? W Blanowicach-Cegielni? Pomiędzy Pomrożycami a Karlinem na polach?

  2. Ale przecież nikt nie zaproponował kopalni…Gdzie ?Jaka technologia itp. Ja jako mieszkaniec w referendum do czego niby miałbym się odnieść ?Nie rozumiem…

  3. Dokładnie. Referendum a nikt nie zna szczegółów. Pytanie ogólne – Czy jesteś za/przeciw kopalni? Ale jakiej głębinowej? Odkrywkowej? Gdzie? Gdzie wody zostaną odprowadzone? Do jakiej rzeki? Przecież na sesji powiatowej “kopacze” powiedzieli że rozważają lokalizację w Ogrodzieńcu lub Łazach. A więc po co to referendum w Zawierciu? A przyjdzie jeszcze inny “kopacz” jak sprzedadzą ewentualną koncesję i zrobi wszystko po swojemu. Nie patrząc na wcześniejsze uzgodnienia. Tak się to wszędzie odbywa. Przykład też kopalni węgla. Daj raz zgodę a przeryją wszystko. Tylko, że nie ci co gwarantowali że się nic nie będzie działo i wszystko będzie jak w bajce, będą już gdzie indziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.