zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Czy w Zawierciu powstanie zakład do (innowacyjnego) recyklingu baterii i katalizatorów? Obwieszczenie w tej sprawie pojawiło się przy ul. Podmiejskiej

“Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” – to nazwa przedsięwzięcia, w sprawie którego wszczęto postępowanie dotyczące wydania decyzji o odziaływaniu na środowisko.

Przy ul. Podmiejskiej w Zawierciu umieszczono obwieszczenie prezydenta Zawiercia w tej sprawie (obwieszczenie dostępne pod tekstem). O jaką inwestycję chodzi?

Prawdopodobnie chodzi o inwestycję o takiej samej nazwie – “Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” – na którą firma Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. otrzymała w dniu 19 listopada 2020 roku dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 332 036 045 zł w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1. Całość inwestycji ma wynieść 383 959 417 zł. 

O jakie działki chodzi w obwieszczeniu? Oto mapka z portalu geoportal.gov.pl z orientacyjnym oznaczeniem na czerwono trzech wymienionych w obwieszczeniu nieruchomości:

Wkrótce więcej informacji.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

16 KOMENTARZY

 1. Hej mieszkańcy Marciszowa Borowego Pola co z wami osiedliscie na laurach
  Będą budować w waszym terenie zaklad utylizacji akumulatorów i katalizatorow i cisza czy uważacie a ze to bezpieczne i nie zagraża ani wam ani zakladą produkującym żywość
  Brawo Wy

 2. Czyżby szykowała się kolejna dziwna inwestycja bez , której to Mieszkańcy nie będą mogli żyć? Tak będzie to tłumaczone ludziom ( nowe miejsca pracy dla obywateli ukraińskich), iż jest to najlepsze co mogło ich spotkać w dobie nowej kur…a rzeczywistości?. Jeśli, ktoś wie od czego zacząć , aby tych DEBILI z Leśnej usunąć skutecznie to proszę pisać, przecież te MATOŁY sprzedają się za drobne kosztem życia i zdrowia ludzi zamieszkujących bezpośrednie sąsiedztwo.

  • Ale należy docenić nowatorski sposób powiadamiania mieszkańców o zamiarach prezydenta: wieszanie świstków w krzakach na ustronnej drodze.
   Czyżby tyle były warte?

 3. Z tym podejściem to nic tutaj nie nowego nie będzie oprócz sklepu z częściami , przyprawami i tp. Najlepiej zaorać tą strefę i posadzić ziemniaki lub zalesić.

  • Sam jesteś matoł pewnie jesteś emeryt albo budżetowy i gotowe panstwowe pieniądze Ci wpadają. Masz w dupie ludzi ktorzy muszą pracować i zarabiać na życie.

 4. Widać, że to miejsce nie ma szczęścia do “inwestycji”, ale prawie każdy przemysł emituje uciążliwe niedogodności dla środowiska, jak i samych mieszkańców. Nawet dobrze prosperująca fabryka wiatru i powietrza w sprayu, będzie emitowała jak nie hałas, to rozjeździ miejscowe drogi dowożąc i wywożąc miliony komponentów. Wspomniany wyżej zakład mający produkować samochody, też nie należy do najmniej uciążliwych, tłocznie, lakiernie, spawalnio-zgrzewalnie… ale jest jedno ALE. Tam pewnie znajdzie zatrudnienie kilkaset osób, a tu, w tej recyklingowo-chemicznej rzeczywistości lokalnej, ilu ? 10, 20, 30 w tym 70% obcokrajowców i 3 x pracownik ochrony dziedzictwa innowacyjnego z rentą inwalidzką, bądź emeryt. W każdej tego typu inwestycji, jednym z głównych pytań i odpowiedzi, powinno być to, o wysokość zatrudnienia. Jak już żyć w smrodzie, to aby ktoś w znacznej ilości miał z tego konkretne utrzymanie, a nie tylko prezes, zarząd i pani do klepania po wyselekcjonowanej w dziesiątkach castingów, jędrnej pupci.

 5. no to nieźle, w bateriach i akumulatorach to są jeszcze bardziej trujące związki chemiczne niż w odpadach wyselekcjonowanych do produkcji rdf. Co się kurde dzieje! Śmietnisko z tego miasta chcą zrobić!
  Naprawdę nie ma “lepszych” zakładów? Np. może produkcja paneli PV, szkła specjalistycznego przemysłowego ( albo budowlanego samochodowego), komponentów do maszyn itp.? Według mnie takie zakłady nie powodowałyby dużego oporu i protestów. A przecież tego jest o wiele więcej.

  @to nie tamto nie
  a niech nowe powstaje, ale dlaczego akurat przetwórstwo niebezpiecznych odpadów? naprawdę nie można nic lepszego wybudować? jest tyle terenu do zagospodarowania.

 6. To nie są zakłady typu że Rychu ze Zbychem będą młotkiem to rozbierać tylko zapewne jakaś nowoczesna technologia. Powinna firma pokazać jak to ma wyglądać bo z samych gołych zapowiedzi ludzie wyciągają swoje wnioski. Jakieś materiały filmowe itp. Jest takich zakładów pewnie dużo i nie słychać by ktoś narzekał. To przeszkadza ferma kurczaków , to strzępiarka , to śmierdzi to ruch za duży. Miejsca pracy i pod warunkiem zatrudniania w pierwszej kolejności ludzi z gminy Zawiercie.

  • ocho, czyżby uruchomił się wpisywacz na zlecenie “waadzy”?
   naprawdę? a ten cały Stenman co tam powstał na przeciwko Parku Technologicznego też uciążliwe? skarżą się ludzie na to, bo nie zauważyłem? co oni tam produkują, że tak spokojnie. Jak nie spokojnie to proszę o merytoryczny wpis z czym problem. Obok jest virtu, ale nie wiem czy z niego też tak śmierdzi jak z tego przy Łośnickiej? Ruch ciężarówek pewnie duży. Jak z hałasem, uciążliwe są te zakłady?
   Jeśli nie ma większych problemów, to może trzeba więcej tego typu zakładów a nie śmieciowych.
   A chcą nam zafundować zwożenie przetwarzanie przetwarzanie śmieci, kopalnie.. jakby huta i odlewnia za mało były uciążliwe dla mieszkańców.

 7. Drogi ” to nie tamto nie” Twoja nazwa jest śmieszna. Ponieważ prezydent Konarski serwuje nam WYŁĄCZNIE albo zwozenie śmieci do Zawiercia, albo recykling odpadów niebezpiecznych. Rzeczywiście, powinniśmy pokornie się na to zgodzić i nie wybrzydzajac wznosić peany na część miłościwie nam panującego i firm chcących nam przewozić swoje śmieci. Zawiercie śmieciami mocne!

 8. a jeszcze dodając, zaczyna to tak wyglądać że pchają się tutaj “instalacje”, których w innych miejscach nie chcą.

  No ale jak to mogą nie chcieć?
  przecież “miejsca pracy”, “jak wam może coś przeszkadzać”, “to nie tamto nie, tu nic nie powstanie bo skansen”
  No to może jeszcze spalarnię śmieci dajmy, przecież nigdzie nie protestują i budują bez przeszkód, czyż nie tak?

  • okazuje się, że na śmieciach można najwięcej zarobić, składowanie, przeróbka. widać taki trend ostatnich lat, wszędzie rosną ceny za śmieci i będzie można jeszcze na sporo zyskać. wygląda, że ta cała strefa inwestycji do niczego nie nadaje się. jedynie zarośnięte pole, nawet do rolnictwa tam nie ma. Zawiercie nie jest nastawione na rozwój przemysłu ani turystyki. Nikt i nic tam nie chce otwierać. Teraz jest dobrze SAG niech będzie zarośniętym polem, wszyscy są zadowoleni.

 9. Pan Konarski ewidentnie chce zrobić z Zawiercia śmietnik. To jest jak to powiedział klasyk oczywista oczywistość. Nie dość, że będą do Zawiercia zwozić 80000 ton śmieci z całej Polski dla interesów Fortum za przyzwoleniem Konarskiego, to jeszcze z uśmiechem Konarskiego zbieramy inwestycje, których nigdzie nie chcą.

 10. Mieszkańcy Borowego Pola czy Marciszowa w większości mają wszystko w głębokim poważaniu, nie interesują się niczym a mają później o wszystko pretensje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.