zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Czy pamiętamy, że kilkanaście nowych autobusów, rewitalizacja TAZ i trasy rowerowe (Bike&Ride) to projekty z dotacji pozyskanych w kadencji Witolda Grima? [FELIETON]

A teraz fakty: dotacje na zakup kilkunastu nowych autobusów, rewitalizację osiedla TAZ (w tym odnowienie budynku przyszłej Galerii Stara Łaźnia) oraz projekt Bike&Ride (m.in. budowa tras rowerowych) zostały pozyskane trakcie kadencji prezydenta Witolda Grima (zakończonej w listopadzie 2018 roku).

Nietypowy to będzie felieton, bo składa się głównie z faktów, nie opinii. A o samej sprawie pisaliśmy w przeszłości. Prawdę trzeba jednak przypominać. Oto ważne daty dotyczące trzech największych inwestycji realizowanych w minionych latach w Zawierciu:

Lipiec 2017

Wniosek złożony w marcu 2017 r. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na zakup nowoczesnego taboru autobusowego w Zawierciu otrzymał dofinansowanie. Wartość inwestycji i mowa o zakupie autobusów to 14 780 910 zł, z czego sfinansowane zostanie 10 214 450 zł, reszta to wkład własny gminy. Kwota ta pozwoliła na zakup przez miasto 15 nowych pojazdów spełniających wszelkie normy zarówno bezpieczeństwa jak i emisji spalin. Więcej informacji TUTAJ.

Informacja o przetargu ukazała się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Zawierciu w południe w sobotę 21 lipca 2018 r. Więcej informacji TUTAJ.

Maj 2018

Wniosek o dotację na „Kompleksową rewitalizację osiedla TAZ w Zawierciu – etap I” (budynek dawnej Willi Dyrektora TAZ w Zawierciu ul. Szymańskiego)” złożono w marcu 2017 roku, umowę z Urzędem Marszałkowskim podpisano w maju 2018 roku, a w sierpniu 2018 roku ogłoszono przetarg na wykonanie tej inwestycji. Więcej informacji TUTAJ.

Wniosek o dotację na projekt o nazwie „Modernizacja i adaptacja zdegradowanego budynku dawnej łaźni na osiedlu TAZ w Zawierciu (budynek przy ul. Bohaterów Westerplatte 2 w Zawierciu)” został złożony w marcu 2017 roku, w trakcie kadencji prezydenta Witolda Grima, gdy Łukasz Konarski był jeszcze zastępcą prezydenta.

Mieszkania wspomagane i Klub Seniora znajdują się w budynku przy ul. Niedziałkowskiego 22. Wniosek o dotację na kwotę niespełna „Rewitalizację zdegradowanego budynku na osiedlu TAZ w Zawierciu w celu adaptacji na mieszkania wspomagane i chronione” został złożony w listopadzie 2015 roku, w trakcie kadencji prezydenta Witolda GrimaŁukasz Konarski był wówczas jego zastępcą.

Listopad 2018

Informujemy, że wniosek złożony przez Gminę Zawiercie pn. Budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą Bike&Ride oraz wdrożenie systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Zawierciu uzyskał pozytywną ocenę formalną. Wartość całkowita wniosku to 13.501.474,02 zł, w tym dofinansowanie 9.681.907,01 zł – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Zawierciu w tekście z listopada 2018 r.

Więcej informacji TUTAJ.

Zakres projektu obejmował: budowę dwóch tras rowerowych, stworzenie czterech zintegrowanych centrów przesiadkowych (typu Bike&Ride) przy Dworcu PKP w centrum Zawiercia, przy ul. Śródmieście w Kromołowie, przy ul. Turystycznej w Skarżycach oraz przy ul. Przyjaźni w Blanowicach, zakup i wdrożenie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Wrzesień 2021

Po co stale przypominać przeszłość? Tylko w jednym celu: żeby lepiej zrozumieć teraźniejszość. A ta druga jest taka: wszystkie największe wspomniane projekty inwestycyjne w mieście realizowane w minionych latach to spuścizna kadencji prezydenta Witolda Grima. A skoro obecny prezydent Łukasz Konarski chwali się kolejnymi etapami realizacji tych inwestycji nie wspominając, że to efekt dotacji pozyskanych przez poprzednika, to media muszą przypomnieć o faktach. Więc przypominają.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: flickr.com

40 KOMENTARZY

  • Kolejny (nie)stronniczy artykuł. który ma dobić obecnego Prezydenta.

   A po to tylko, że Witold G już startować na Prezydenta nie będzie, a natomiast Peroń zasponsoruje Myszkowskiego na Urząd. A ten chętkę ma na stanowisko. Potem się rozliczą w formie zleceń z UM dla biznesów pana Peronia ;-).

   Ot – i taki cały układzik.

   A Pan Redaktor, natomiast przytuli posadę Rzecznika w UM.

 1. spokojnie panie redaktorze, jeśli policzymy analogicznie, to projekty zapoczątkowane przez obecnego prezydenta będę zrealizowane na rok przed wyborami samorządowymi oraz w roku wyborczym 😉
  A tak poważniej, to co zostało uruchomione i będzie miało dość spektakularny efekt, czego możemy się spodziewać? Nie śledziłem zbytnio tego co rozplanował i rozpoczął obecny prezydent po 2019r.

  • Do mieszkańca, p. Prezydent Grim miał 4 letnia kadencje A Pan redaktor przedstawił fakty ktore bolą p. Konarskiego i otoczenie , i tyle w temacie .

 2. Panie Redaktorze, bo już odruchów wymiotnych dostają czytelnicy od tych felietonów i ciągłego zaklinania rzeczywistości, jaki to z Grima wspaniały Prezydent był. I cóż on takiego zrobił przez te 5 lat? Uważa Pan, że powyższe osiągnięcia to tak dużo w skali potrzeb 50 000 miasta? A gdzie kino z prawdziwego zdarzenia, gdzie kompleks basenowy, gdzie ścieżki rowerowe w centrum miasta, a nie asfalt w lesie i na polach, gdzie oferta kulturalna dla mlodych i starszych, gdzie dbałość o przestrzeń publiczną? Nawet głupiego parkingu koło dworca przez tyle lat nikt nie potrafił wybudować. To są te wspaniałe osiągnięcia poprzednika? To jest wielkie g…. wnoszące się na falach ogromnego morza potrzeb tego miasta.

  • A czy obecny prezydent coś zrobił, prócz kontynuacji projektów Pana Grima? Tylko kwiatki, jakieś farbki, malowidelka, świecidełka, Marszałkowska, podwyżki śmieci,
   wątpliwe konkursy na stanowiska, dziwne działania ZGK ( zysk 6mln a prezydent proponuje podwyżki śmieci, na szczęście RM nas uratowala). Proszę wymienić poważne osiągnięcia ówczesnego prezydenta.

   • Na chwilę obecną ma jeszcze mniej, ale kadencja jeszcze się nie zakończyła, natomiast gloryfikowanie poprzednika za te super osiągnięcia, to też delikatne nieporozumienie, bo to żadne osiągnięcia w porównaniu do innych miast, nawet mniejszych od Zawiercia.

    • Oczywiście, że w porównaniu do innych miast to u nas od bardzo, bardzo dawna nikt się taki nie pojawił i nie wiem, czy jest jakaś nadzieja w przyszłości.

   • Nie! Zawiercianin -dumny z pochodzenia!!! w podrozy po PL sluzbowej….i wiesz mi h** mnie trafia jak mniejsze miasta potrafia zrovic cos z niczego czytaj “strefy ekonomiczne”=praca np Nowa Sól k/Zielonej Gory czy Brzesc Kujawski miejscowos wielkos i Pilicy poraz enty to pisze a u NAS to co widac-:( a widac pelne pociagi rano na Slask/Zaglebie ! az strach pomyslec co by bylo gdy by owego Slaska/Zaglebia nie bylo blisko..hm bieda jak na Mazurach/Warmii chodz tam widac ze co niektorzy wlodarze maja kohones a u NAS miasto dobrych polaczen..taaa-:) takie polozenie logistyczne Zawiercia a “lypa na maxxaa” ps to jak tam 5 sukcesow obecnego i poprzednich wladcow Zawiercia???hmm

 3. Dajcie spokój wszystko jest legancko, najbardziej ten zarośnięty napis “ZAWIERCIE” przed mokiem…
  Te nie skoszone wkoło niego haszcze to element całej tej instalacji???

  • Okolice dworca biją wszystko! Takiego syfu,jak m-dzy dworcem a wieżowcami i przy Grunwaldzkiej,to ze świecą szukać i nie znajdzie.

    • I o bezsilności władz miasta i policji! Chyba,że się flejtuchowatego właściciela boją? Może opublikować jego nazwisko-jako mieszkańcy tego miasta mamy prawo wiedzieć,kto nam szarga opinię.

     • Nie mam sto procent pewności co do tożsamości właściciela, więc na razie nie będę ryzykować pozwu, ale dziennikarze są zazwyczaj nieźli w te klocki, to w nich nadzieja. Że mogliby ustalić i “obsmarować “praktycznie bez konsekwencji.

     • Popatrzcie,i dało się! 20.IX zjawiła się tam brygada,która wykosiła większość chwastów,porządnie przycięła chaszcze (wreszcie jest żywopłot jak się należy) i zlikwidowała rekreacyjny kącik pijusów. Jakoś to zaczęło wyglądać,chociaż w części…
      A swoją drogą ciekawe,czyj to jest teren?

 4. I o bezsilności władz miasta i policji! Chyba,że się flejtuchowatego właściciela boją? Może opublikować jego nazwisko-jako mieszkańcy tego miasta mamy prawo wiedzieć,kto nam szarga opinię.

 5. OPG Obroncow Poczty Gdanskiej syf kila i mogila korki brak pasa prawoskretu w strone Wart! a najlepiej na rzw “starych swiatlach” estakada DK78… ulica OPG suoer wizytowka miasta!-:(

  • Hehhehe, bądźmy realistami, gdzie chcesz tam zmieścić prawoskręt?? Chyba żeby wyburzyć tą kamienice po prawej którą domniemam okupują ciawarezy, chyba nawet z ich królem na czele…

   • Wierz mi da się……….-:) a najlepoej jak by byla estakada drogi DK 78! propos wiecie cosik na temat obwodnicy? jakies prace ruszyły????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.