zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Czy nowego prezesa ZGK powołano zgodnie z prawem? Urząd miasta analizuje

Kwestię tę poruszył podczas kwietniowej sesji były prezydent i radny miejski bieżącej kadencji Witold Grim.

Chciałbym odnieść się do pracy ZGK. Czy pan prezydent wypełnił delegację ustawową art. 10 ust. 7 ustawy o gospodarce komunalnej? Przepis ten nakazuje określenie wymogów, jakie spełnić musi kandydat na członka organu zarządzającego. Pana pierwszym działaniem była wymiana kadry zarządzającej, więc proszę o informację, czy taki dokument powstał. Pytam o to dlatego, bo przepisy odsyłają bezpośrednio do regulacji z art. 22 ustawy o zarządzaniu mieniem państwowych, jednym z kryterium jest brak konfliktu wobec działalności zarządzanej spółki. Zasada ta nie jest przestrzegana i uwzględniona z działaniach rad nadzorczych. Przepisy zabraniają zajmowania się interesami konkurencyjnymi. Wpisy w rejestrze dotyczące objęcia funkcji prezesa w spółkach Zaolszany oraz Recykling zostały dokonane odpowiednio 30 stycznia 2018 i 19 listopada 2018, a więc przed powołaniem Pana Tomczaka do ZGK. Pan Tomczak jest prezesem w trzech spółkach, a prawo dopuszcza do udziału w jednej spółce. Jest to niezgodne z art. 9 ustawy antykorupcyjnej – czynności niezgodne z tą ustawą są z mocy prawa niewiążące. W jaki sposób rada nadzorcza obeszła zapis zawierający bezwzględny zakaz zajmowania się spółkami konkurencyjnymi? Dlaczego akceptuje Pan brak oświadczenia majątkowego Krzysztofa Tomczaka? Czy z faktu braku tego oświadczenia zamierza Pan wyciągnąć konsekwencje prawne? Mówił Pan, że spółkami gminnymi kierują wreszcie fachowcy, a do dziś nie poznaliśmy kryterium ich wyboru – pytał podczas sesji w środę 24 kwietnia Witold Grim.

Podczas sesji prezydent Zawiercia Łukasz Konarski poinformował, że sprawę przekaże do analizy przez prawników.

W czwartek 25 kwietnia wysłaliśmy zapytanie do rzeczniczki Urzędu Miejskiego w Zawierciu, czy łączenie funkcji, o której mówił Witold Grim jest zgodne z prawem. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź.

Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości pełnienia funkcji członka zarządu przez Pana Krzysztofa Tomczaka – Prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w dwóch innych spółkach komunalnych wskazać należy, że prezydent polecił obsłudze prawnej weryfikację tego zagadnienia. Niemniej jednak w chwili powoływania Pana Tomczaka na stanowisko Prezesa ZGK, sprawa ta była analizowana pod względem prawnym i powołanie Pana Tomczaka na funkcję Prezesa Zarządu było dopuszczalne i odbyło się w zgodzie z przepisami – informuje Monika Polak-Pałega, rzeczniczka zawierciańskiego magistratu.

Krzysztof Tomczak wciąż figuruje jako prezes zarówno firmy Zaolszany z Pyskowic (która prowadzi działalność m.in. związaną z rekultywacją i pozostałą działalnością usługową związaną z gospodarką odpadami, a także zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne) jak i Recykling z Wojkowic (zajmującej się m.in. odzyskiem surowców z materiałów segregowanych oraz wywóz śmieci i odpadów). Czy jest to niezgodne z prawem?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (potocznie zwaną ustawą antykorupcyjną) osoby pełniące funkcje kierownicze m.in. w jednostkach organizacyjnych gminy nie mogą być w zarządzie spółek prawa handlowego. Obie – zarówno Zaolszany jak i Recykling – to spółki prawa handlowego (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Do sprawy powrócimy, gdy urząd miasta dysponować będzie opinią prawną w tej sprawie.

Zdjęcie: Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu

37 KOMENTARZY

 1. A jak Konus powałał swoich przydupasów jak panował. Hala, biblioteka, słynna Jola itd. To taki uczciwy?????

 2. A taki był Pan Konarski pewny w wywiadzie radiowym ze wszystko jest Ok, czyżby sie mylił ? No cóż, takich sobie dobrał fachowców, ze nikt mu tego nie sprawdził a tym samym moze sie okazać ze wsadził na minę Pan Szefa 🙂

 3. Co to za prawnicy w urzędzie , sprawa jasna i przejrzysta obejmując funkcję Prezesa ZGK w dniu 30.11.2018 był Prezesem w w/w spółkach . Chłopcy z rady nadzorczej podobno prawnicy nie wiedzieli a może tacy sami jak Prezes ZGK – pracują 2 dni w tygodniu. To jest dobra zmiana podobno już nowa władza Spółki chciała podwyżkę za śmieci wprowadzić mieszkańcom. Zapytajcie o to Prezydenta. Wysłane pisma do firm o podwyżkach i załączone pismo świadczą o ich kompetencji ( zwiększona opłata marszałkowska odpadu 19 12 12 – bzura ten odpad nie można składować)
  Jeśli się przyjmuje tyle osób do Spółki ( co najmniej 8 nowych stanowisk umysłowych ) to i koszty wzrastają. Niech Prezes przedstawi te osoby i skąd pochodzą i dlaczego przyszli na takie stanowiska skoro wcześniej byli członkami zarządu innej Spółki komunalnej, co takiego się stało w poprzedniej ich Spółce )

 4. Konar, ale robotę Trepce w ZGK to już załatwiłeś nie? Ob już tam pracuje. Ciekawe ile wyciąga na miesiąc. Ciekawe ile można zarobić za roznoszenie ulotek Konarskiego w kampanii. Takiej skali zniszczenia i nepotyzmu nie widziałem jeszcze za żadnego poprzedniego prezydenta. Konarski WON!

  • Anonimie, nie bądź śmieszny. Co ty wiesz o nepotyzmie?! Odsyłam cię do dwóch poprzednich kadencji, zbierz stosowne informacje i dopiero się wypowiadaj w tej kwestii. A w tym, że ktoś odchodzi z urzędu nie ma nic dziwnego. Miejsce pracy, jak każde inne. Każdy szuka dla siebie najlepszych opcji i ma do tego pełne prawo.

 5. Powtórzę raz jeszcze. To, że ktoś rezygnuje z pracy w urzędzie nie jest chyba wydarzeniem roku. Każdy ma prawo do poszukiwania najlepszych dla siebie opcji i dalszego doskonalenia się. Poza tym nie ma ludzi niezastąpionych. Na ich miejsce z pewnością przyjdą inni, którzy z czasem nabiorą doświadczenia i będą świetnie wykonywać swoje obowiązki. Wiadomo, że życie nie zna próżni, a ruchy kadrowe to normalna rzecz. Tak jest ten świat urządzony, więc może nie szukajmy na siłę sensacji tam, gdzie jej nie ma.

 6. KONARSKI, kim dla ciebie jest nowa prezes wodociągów? czy rzeczywiscie jest żoną faceta, który robił ci kampanię? gdzie jeszcze polokowałeś ludzi dziekujac za wsparcie w kampanii? my juz wiemy, lista jest gotowa. teraz pora, aby zapoznalo sie z nia spoleczenstwo.

  • To ja proponuję, żebyście podobną listę przygotowali dla poprzednich prezydentów. Społeczeństwo chętnie się z nią zapozna i będzie sprawiedliwie. A z tego, co wiem będzie o kim poczytać (np kto, kiedy i na jakich stanowiskach zatrudnił w wodociągach miłościwie nam panujących radnych miejskich, którzy ponoć niewiele tam robią. A raczej ponoć robią różne rzeczy, ale niekoniecznie zgodne ze zleconymi zadaniami). Społeczeństwo czeka na informację.

 7. Pan Prezydent zlecił swojej wynajętej przez Urząd kancelarii żeby mu zrobiła opinię czy zatrudnił dobrze czy nie? Przecież to jakas kpina. Sprawa powinna iść do Wojewody i rozstrzygana niezależnie.

  • NIE INTERESUJĄ NAS POPRZEDNI PREZYDENCI – GŁOSOWALIŚMY NA OBECNEGO I JESTEŚMY ZAWIEDZENI TĄ ŻENADĄ KTÓRĄ UPRAWIA NA WSZELKICH FRONTACH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. Pan Prezydent wie że powołanie Prezesa ZGK jest niezgodne, ciekawe jakie będą tego skutki . Pracusie nowo przyjęci już się boją bo są przyjęci przez osobę która nie miała to tego prawa . Brawo .
  Za wdzięczność za kampanie widać w PUK – emerytka Prezesem ( chyba jakaś rodzina)

 9. Może jakiś radny spytałby się radnych z Platformy(PO) ,dwoje pracuje w wodociągach(E.Mićka i D.Świderski),czy dostali podwyżki? W grudniu 2018 roku odchodzący prezes wodociągów z PO(Platforma Obywatelska) przyznał podwyżkę tylko “swoim”17 osobom(załoga liczy 140 osób),plus nagrody,przypominam ,że wodociągi są spółką miejską.Panie prezydencie proszę się tym zająć

 10. Może radna Mićka powie ile przytuliła podwyżki i nagrody w grudniu 2018 r. jak kumpel z PO odchodził z prezesury z wodociągów

 11. To jest śmieszne, ze Konarski w wywiadzie dla Radio Zawiercie nie potrafi odpowiedzieć na proste pytanie odnośnie prezesa ZGK. To co nie miał opinii prawnej jak go zatrudniał teraz będzie prawników pytał. Kpina !!!!

  • Wyluzuj, bo ci żyłka pęknie. 🙂 Złość piękności szkodzi. A referendum możesz sobie robić pod warunkiem, że sam zapłacisz za takie widzimiesię. Zbieraj kasę, społeczniku.

 12. Szkoda kasy na referendum. Konarski ma radę przeciwko sobie. Dwa razy mu nie uchwalą budżetu ……

 13. A w Puk to Prezydenta Ciotka która za sznurki pocjaga a jej zastępca następny emeryt co się do niczego nie nadaje tylko do kasy

 14. Kurdupel, jak był prezydentem, to gdzie zatrudnił syna, zięcia, synową, żonę, swata i Jolę…. no gdzie. Byli tacy bezkonkurencyjni, że na ich miejsce nie było lepszych. Teraz taki prawy?

 15. Ale nie piszcie o GRIMIE bo to nie ma sensu on był do dupy! Ale!!!!!!!!!! Mieliśmy mieć zmianę na lepsze, a jest to samo gowno! Nie sztuka bronić Konarskiego mówiąc ze tamci tez byli źli. On miał być lepszy, a jest jeszcze gorszy. Boże co za syf!!!!!!!!!!!!! Wszystkich do jednego wora i na księżyc WON !!!!!

 16. Zastanawia mnie tylko pewien istotny fakt. Przed wyborami były obietnice ” stawiamy na młodych, zero protekcji ble ble ble….. a co mamy ? Prezesi, kierownicy i nowe zbędne kierownicze stanowiska w ZGK, PUK, Straż Miejska itd obsadzane są obcymi ludźmi emerytami, dziadkami po 70 tce, którym co miesiąc wpływa nie zła emeryturka. Głosując na obecnego prezydenta oddawałem głos na całkiem inną bajkę ale teraz widzę, że za dużym chłopczykiem jestem i dałem się kolejny raz nabrać. Wstyd.

 17. Czy Konarski oszukał zawiercian? Nie! My daliśmy się oszukać. Konarski miał pierwszy raz w historii miasta profesjonalną kampanię wyborczą która zapewne pochłonęła gigantyczne pieniądze. Ludzie to kupili. Nie Konarskiego tylko to jak został przedstawiony w kampanii. Konarski sam sobą niewiele reprezentuje i jeszcze mniej robi. To jest bardzo poważne ostrzeżenie na przyszłość.

 18. Wszystko wychodzi w praniu. Tak mówi stare powiedzenie. Chawula jako przewodnicząca Rady Miasta się sprawdza. Uczy się i jest merytoryczna. Konarski jest wg dziwny. Odnoszę wrażenie jakby nie wiedział o czym mówi. Albo ogolniki albo nic się nie odzywa. Natomiast uważam że to co się zaczyna dziać w UM i podległych spółkach będzie wymagało sporych wyjaśnień ale chyba już nie przed radnymi…

 19. Wiecie Państwo co jest w tym “najśmieszniejsze”? to, że następca obecnego prezydenta będzie musiał odwołać obecnych pociotków i zastąpić ich swoimi – i tak bez końca. Kto nie ma znajomości to jest przegrywem i to nawet w tych demokratycznych strukturach, a kolesie i tak będą piastować intratne posady. Nawet gdyby tak nie było to, zawsze postronni będą się dopatrywali układów – ot taka logika “zaprogramowanego przez dekady” polskiego umysłu.

 20. Od ostatnich wyborów samorządowych minęło już 6 miesięcy, a malkontenci jak widać nadal aktywni. Szanowna opozycjo działająca pod płaszczykiem NIBY wyborców Konarskiego! Naprawdę to już najwyższa pora pogodzić się z rzeczywistością. To nie wy dostaliście mandat zaufania od wyborców, więc przestańcie się produkować i dajcie prezydentowi pracować.

 21. JA GŁOSOWAŁEM NA KONARSKIEGO. CZUJE SIĘ OSZUKANY, MIAŁA BYĆ ZMIANA, JEST DEZORGANIZACJA, CHAOS, BRAK KOMPETENCJI, JESZCZE WIĘKSZE KOLESIOSTWO NIŻ BYŁO. KONARSKI MUSI ODEJŚĆ!

 22. To ja GŁOSOWAŁEM na Konarskiego i absolutnie się nie zawiodłem. Drugi raz zrobiłbym dokładnie to samo.

 23. Czytajac te wszystkie wzmianki, wpisy i komentarze mozna popasc w skrajnosc i depresje. Ma sie wrazenie , ze dokonuja je ludzie zawistni i zgorzkniali, szukajacy sensacji i zywiacy sie zazdroscia i nienawiscia. Ludzie, ktorzy nie maja zadnego celu i wizji lepszego jutra. Poprzez swoja zgryzote chca podciac skrzydla tym ktorzy widza “swiatelko w tunelu” i chca cos zmienic. Tu odnosze sie do wpisu na temat p.P.Trepki. Poznawszy go, uwazam, ze jest to mlody czlowiek pelen zapalu i werwy, oddany temu w co wierzy, chetny do pracy i pomocy innym.

 24. Przykre. Wydaje się że nowa ekipa idzie w ślady poprzednich i traktuje Zawiercie jak dojną krowę Trzeba się przecież “nachapać”, póki się da. “A po nas choćby potop”. A odpowiedzialności żadnej,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.