zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Czy będą ponowne wybory na przewodniczących części osiedli w Zawierciu? Zdecyduje rada miejska [AKTUALIZACJA]

W poniedziałek 15 lipca odbył się ciąg dalszy obrad Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Zawierciu. Komisja była poświęcona ocenie prawidłowości wyborów na przewodniczących osiedli i sołtysów sołectw.

Poniedziałkowe obrady były ciągiem dalszym piątkowych prac komisji rewizyjnej (więcej informacji tutaj: http://zawiercianskie.pl/aktualnosci/komisja-rewizyjna-rady-miejskiej-w-zawierciu-czy-wybory-w-osiedlach-i-solectwach-byly-wazne-zdjecia/). Radni kontynuowali omawianie nieprawidłowości proceduralnych, do których doszło w trakcie majowych wyborów w osiedlach i sołectwach.

Gdyby Pan Janus i wiele innych osób nie napisało skarg do komisji społecznej, nie siedzielibyśmy tutaj. Zawsze wychodziliśmy z założenia, żeby nie ingerować w cokolwiek. W poprzedniej kadencji nikt nie zgłosił nieprawidłowości – mówiła radna Ewa Mićka.

Radni podkreślali, że nie wątpią w dobrą wolę przewodniczących osiedli i sołtysów.

Te niedopełnienia były niezamierzone, nie wątpię w to. Ale ponieważ nikt nie pisał skarg, to nikt tym się nie zajmował. Dziś, gdy wyszły te nieścisłości trzeba powiedzieć – “dura lex, sed lex”. Jeśli ta skala uchybień jest taka, to muszę zagłosować zgodnie z prawem – powiedział radny Witold Grim.

Może Państwo dziwicie się, dlaczego to robimy? Przewodniczący osiedli otrzymują dietę – to są pieniądze publiczne. Dlatego ważne, aby osoby, która wchodzą w tę funkcję weszły w nią zgodnie z prawem. Proszę tego nie odbierać jako złośliwości ani doszukiwać się naszej zawziętości – mówiła przewodnicząca rady miasta Beata Chawuła.

Radna Ewa Mićka złożyła wniosek o przyjęcie stanowiska komisji rewizyjnej, wedle którego uchwały podjęte na części zebrań sprawozdawczo-wyborczych są nieważne. Uzasadnieniem wniosku był głównie brak kworum podczas zebrań w osiedlach (kworum wynosi – zgodnie ze statutem – 1/10 liczby osób uprawnionych do głosowania z terenu danego osiedla).

W przypadku braku kworum (…) następne Zebranie Mieszkańców odbywa się w tym samym dniu, po upływie 15 minut od wyznaczonego terminu Zebrania, bez względu na liczbę obecnych uprawnionych do głosowania. Przeprowadzone wybory, głosowania i uchwały podejmowane na drugim Zebraniu Mieszkańców są wiążące – czytamy w statucie osiedli.

W przypadku 10 osiedli nie zamknięto jednego zebrania i nie otwarto drugiego. Chodzi o Argentynę, Blanowice, Kromołów, Marciszów, Miodową, Stary Rynek, Szymańskiego, Warty, Wydrę Zieloną i Zuzankę I. Radni Paulina Pietras i Dominik Janus wyłączyli się z głosowania w tej sprawie w związku ze sprawowaniem w tej lub obecnej kadencji stanowisk w zarządach omawianych osiedli.

Wniosek został przyjęty 3 głosami “za” przy jednym głosie “przeciw”. Większością 4-2 głosów podjęto również uchwałę w sprawie wniosku o stwierdzenie nieważności uchwał podjętych podczas wyborów w czterech kolejnych osiedlach – Dąbrowicy, Łośnicach, Zuzanki i Żerkowic. Decyzję w tej sprawie (o ewentualnej konieczności powtórzenia wyborów w tych osiedlach) podejmie Rada Miejska w drodze uchwały prawdopodobnie podczas sierpniowej sesji.

W części osiedli w dokumentach z zebrań sprawozdawczo-wyborczych brakuje niektórych podpisów lub uchwał. Komisja rewizyjna wezwała obecnych i poprzednich przewodniczących osiedli i sołtysów do uzupełnienia dokumentów w terminie do poniedziałku 22 lipca. We wtorek 23 lipca komisja rewizyjna wznowi swoje obrady w tej sprawie.

Przewodniczący kilku osiedli i sołtysi sołectw z Zawiercia wystosowali w tej sprawie list otwarty:

38 KOMENTARZY

 1. Tylko jakie to ma znaczenie. Kółko wzajemnej adoracji i samochwalenia Odnowa znowu zorganizuje wycieczkę objazdowa dla rodziny i znajomych po wszystkich komisjach z ta różnica że tym razem dopilnują wszystkich wymogów protokolarnych i wymaganej 15 minutowej przerwy 😉

  • Liczne rodziny mają ci z odnowy widać. A ciała dali przewodniczący ustępujący z POPiSu, więc to daje do myślenia. Indolencja intelektualna i niekompetencja, w radzie, komisjach i na osiedlach.

 2. Czyli jak w poprzedniej kadencji Pani Mićka była przewodniczącą Komisji Rewizyjnej, to nie ingerowala w cokolwiek. I to jest zdaniem tej pani w porządku? A teraz ingeruje. Czyli coś się zmieniło. Zapewne układ polityczny. Mieszkańcy jak widać są na szarym końcu.

 3. Czyli koniecznie trzeba zniechęcić do działalności społecznej tą garstkę ludzi co jeszcze coś robią na osiedlach ?

 4. A co jeśli w poprzedniej kadencji pojawiały się jakieś nieprawidłowości w wyborach?Rozumiem, że Komisja Rewizyjna pod kierunkiem radnej Mićki wtedy tego nie sprawdzała i nie widziała problemu? To co robiła wówczas Komisja? Wstyd. To są marne polityczne przepychanki. Szkoda, że kosztem mieszkańców poszczególnych osiedli.

  • Zaraz, zaraz – co mają ludzie z Odnowy do przewodniczących z PiS i PO, którzy nie potrafili wyborów przeprowadzić? Przecież co najmniej w 10 na 14 przypadków to POPiS zawalił, a teraz się ratują, bo ich ludzie nie zostali wybrani na kolejną kadencję. Proste jak budowa cepa.

 5. Jak PiS i PO chciały przejąć osiedla, to trzeba było wcześniej działać, a nie teraz wybory unieważniać. Tani chwyt. A pani Chawuła to też by się wreszcie mogła określić, do której formacji jej tak naprawdę bliżej. W Starostwie wszystko jasne. W mieście niekoniecznie.

  • Pani Chawuła jest przewodniczącą Rady Miejskiej i bliskie powinno jej być dobro miasta i mieszkańców,a nie interesy partyjne. Przynależność partyjna jest prywatną sprawą człowieka. Jeśli będzie członkiem kółka różańcowego to obowiązkowe będzie odmawianie różańca- w interesie tegoż kółka?
   A jeśli w powiecie jest inaczej, to tylko źle świadczy o powiecie.

 6. Tymczasem w kraju PiS prowadzi już kampanię parlamentarną pełną parą. A w Zawierciu PiS się do Platformy chce przytulić?! Tfuuuu! Jakieś farbowane lisy, czy co?!

 7. A kto jest przewodniczącym na osiedlu Dąbrowica?
  Od lat nie było informacji na temat zebrań. Nikt nie wywiesił ogłoszenia o wyborach. Nikt się nami nie interesuje.

 8. Dlaczego redakcja nie opublikowała treści listu otwartego od wybranych przewodniczących osiedli sołectw? On rzuca zupełnie inne światło na tę sytuację. Od prawa do lewa ci Państwo wyrażają chęć współpracy z Radą Miejską. Wynika z tego listu, że nie zostali przeszkoleni przed wyborami z procedur, ale liczą na pełną współpracę z radnymi i władzami miasta. I co na to Pani Przewodniczaca? Zero reakcji? Przecież Pani taka zatroskana o dobro mieszkańców podobno?

  • Nie wiem, czy zostali przeszkoleni. Ale podczas wyborów ( w przypadku mojego osiedla) przewodniczący miał instrukcję z zasadami ich przeprowadzania. W przypadku niejasności posiłkował się jej treścią. Czy wszyscy przewodniczący taką otrzymali? Nie wiem skąd miał instrukcję. Ale czy coś przeoczył, czy była niedokładna,
   niestety wybory nie zostały przeprowadzone prawidłowo.

 9. List otwarty jest dostępny na profilu Pana Janusa- radnego RM, na fb. Warto przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie w temacie. I jeszcze dodam, że po Pani Chawule spodziewałam się zdroworozsądkowego obiektywizmu, a nie przyklaskiwania kolejnym pomysłom radnej Ewy Mićki i PO. Niestety, bardzo się pomyliłam.

  • Są statuty osiedli i sołectw. Wystarczy je przeczytać i na nich bazować a nie na protokołach z ubiegłych lat. W liście była mowa o uszanowanie werdyktu mieszkańców. List podpisał radny Janus. Powinien wiedzieć, że nie przystoi radnemu popieranie łamania przepisów statutu a także w sytuacji gdy wiadomo, że w wyborach głosowali mieszkańcy, którzy nie zamieszkują danego osiedla, czy sołectwa.

 10. Złamany został paragraf 15 pkt 2 statutu “Zawiadomienie o wyborach na przewodniczącego i członków zarządu osiedla podaje się do wiadomości mieszkańców co najmniej 7 dni przed wyznaczoną datą zebrania”. Pytanie jak zawiadomilli skoro wiele osób nie miało zielonego pojęcia, że są wybory. Nie było żadnych takich ogłoszeń na mieście. W większości nie zgadzam się z Panią Chawułą, ale w tym wypadku ma rację. Nowi przewodniczący tak się trzymają krzeseł jak by nowe wybory miały trzęsienie ziemi spowodować. Te wybory powinny być powtórzone z poszanowaniem przepisów statutów osiedli i sołectw.

  • Na złamanie tego paragrafu dowodów nie ma. Większość ludzi po prostu nie interesuje się wyborami do osiedli. Słowo przeciwko słowu jest w tej chwili żadnym argumentem. Docenić powinno się raczej aktywność mieszkańców, którzy głosowali i wybrali swoich przedstawicieli. Wola mieszkańców jest decydująca, ale najwyraźniej w niektórych radnych odezwały się głęboko skrywane frustracje.

   • Nie spotkałem się z ani jednym zawiadomieniem. Wola mieszkańców osiedla? Tylko których? Tych prawnych co zamieszkują na osiedlu czy tych bezprawnych, co jeździli wszędzie gdzie się dało i głosowali w kilku osiedlach.

   • Zawsze można sprawdzić, czy mieszkańcy osiedla byli powiadomieni. Zapytać, tych którzy byli na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym. skąd się dowiedzieli o zebraniu. Przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców osiedla z pytaniami, czy byli na zebraniu, jeżeli nie – to dlaczego, gdzie są udostępniane ogłoszenia, czy widzieli ogłoszenie o wyborach itd. Można wszystko sprawdzić.

    Co to znaczy, że większość się nie interesuje sprawami własnego osiedla? Ktoś to sprawdzał? Może brak informacji, że mogą coś zrobić, że ich głos jest ważny jest powodem niskiej frekwencji na zebraniach. Zarząd osiedla też powinien zadbać o zachęcenie mieszkańców do pracy na rzecz osiedla.

 11. Ja mieszkam na zuzance od 15 lat i pierwsze słyszę że są jakies wybory. W Zawierciu nie będzie dobrze jeśli te wszystkie stołki ciągle będą zasiadac te same osoby. Zmieniaja się tylko stanowiska a nie nazwiska i to jest klucz do problemu. Pan Konarski robi wiele fajnych rzeczy w mieście a potem od swojej rady ma na głowie prokuratora. To są kpiny

 12. Karzeł z krzykaczką Ewcią dalej mieszają. Karzeł nie może sobie darować że stracił koryto i dalej stary dziad miesza. Pani Przewodnicząca nie daj się Pani porwać temu towarzystwu bo mogą Panią zniszczyć politycznie

 13. Komisja Rewizyjna orzekła, że wybory były zgodne z prawem tylko w dzielnicach, gdzie wygrało PO i SLD na doczepkę. Zaraz się okaże, że Centrum też, bo tam wygrał kandydat PiS. Nikogo to nie zastanawia? Od razu widać kto z kim trzyma w mieście.

 14. I bardzo dobrze że Komisja Rewizyjna się uruchamia bo w przypadku naszego osiedla to nic się nie zmieniło… Ciągle te same osoby od kilku ładnych lat nic nie zrobiły aby poprawić jakość życia mieszkańcom a wspólnoty mieszkaniowe tylko doją kasę dla siebie zamiast przeznaczać te pieniądze na remonty klatek schodowych, rewitalizacji przestrzeni publicznej, wodociągów i instalacji elektrycznej bo kable są jeszcze aluminiowe, odpadający tynk, itd. A mieszkańcy płacą co miesiąc i interes kwitnie na oszustwie.

  • Te osoby już pokazały na co je stać… Nie chcę takich przedstawicieli i członków zarządu osiedla bo nic nie zrobili a koszenie trawy to nic nadzwyczajnego czy mycie klatki schodowej… Mam wrażenie że to wydmuszka aby ludzie myśleli że coś osiedle robi. Nic nie zrobiliście! Dopiero po interwencji paru osób w UM coś tam drgnęło ale to kropla w morzu bo Pan Prezydent Konarski usprawiedliwiał się że to trudne ze względu na szybkie uchwały poprzedniej kadencji… Nieodpowiedzialność i brak współpracy z mieszkańcami. Mojej mamie Pan Prezydent powiedział że wy ciągle coś chcecie. Żałosne…

 15. Wygląda to na brak wiedzy (która została jednak uzupełniona) i dlatego teraz zaczyna się działalność komisji rewizyjnej. Gdyby było jasne, jak należy przeprowadzać takie wybory (na przewodniczących osiedli), nieprawidłowość została by natychmiast wychwycona. Mało tego, jeśli wspomniane kworum wynosi 1/10 uprawnionych (których tylu nie było) a po zaledwie 15 min. to już nie ma takiego znaczenia i można głosować zgodnie z prawem, więc jak udowodnić, że poprzednie wybory nie trwały dłużej niż 15 min ? To tylko zabawa z cyferkami na protokole z posiedzenia danej komisji wyborczej, albo brak jednego z protokołów o zakończeniu tego zebrania co nie było kworum. Mieszkańcy nie są aż tak zaangażowani w życie społeczności danego osiedla, a sama funkcja, która mają wybierać, jest tak mało znacząca, że skoro Radni niewiele mogą (brak: pomysłu, środków), Prezydent też nie grzeszy inicjatywą (brak: pomysłu, środków, zgody Radnych) to co dopiero może Przewodniczący osiedla ?

 16. Zawiercie miasto straconych szans
  …co sie dzieje w tym miescie to jest zenua…kompetencje miasto sie zwija….ps ale MIESZKO da rade napewno cosik wymysli

 17. To że walczę o swoje nie znaczy, że mi jest źle w Zawierciu i szans nie ma tak jak SZA twierdzi i tym sposobem się poddaje i widać że nigdy nic nie będzie potrafił cosik sam załatwić hehe…

 18. Dlatego moim zdaniem trzeba wymieniać niektórych na stanowiskach wraz z SZA i innych szkodników, aby żyło się lepiej w swoim mieście…bo zatruwają i są bezużyteczni w naszej społeczności lokalnej… My nie chcemy takich

 19. Zawiercie niczemu nie jest winne tylko ludzie którzy nim rządzą SZA pamiętaj…ja jestem z nim na dobre i złe, wiesz? A ty?

 20. W erze internetu nie powinno być problemu z poinformowaniem mieszkańców o terminie wyborów na przewodniczących osiedli. Czemu taka informacja nie pojawiła się na stronie urzędu miejskiego? Może komuś zależało na tym żeby nie wszyscy się dowiedzieli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.