zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

CPK: Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące strategicznej oceny oddziaływania na środowisko [AUDIO]

Centralny Port Komunikacyjny uruchomił dzisiaj (30 listopada) konsultacje społeczne przed przyjęciem dokumentu pn. „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. Jest to kolejny etap konsultacji, których celem jest ustalenie tzw. procedur środowiskowych, niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowych linii kolejowych CPK. Konsultacje odbędą się w całości w formie online.

O tym, na czym polegają konsultacje, mówi dyrektor komunikacji i PR CPK, Konrad Majszyk:

_

Dyrektor Konrad Majszyk wyjaśnia także, kto i w jaki sposób może zgłaszać uwagi dotyczące projektów:

_

Dyrektor Konrad Majszyk podkreśla także, że wnioski mieszkańców z poprzednich konsultacji zostały uwzględnione przy projektowaniu tras nowych linii kolejowych:

_

Choć trwające obecnie konsultacje odbywają się wyłącznie drogą online, dyrektor Konrad Majszyk zapewnia, że podczas kolejnego etapu prac, tj. studiów wykonalności, w całej Polsce odbędą się konsultacje lokalne, w trakcie których mieszkańcy będą mogli osobiście porozmawiać z wykonawcami poszczególnych linii kolejowych na temat inwestycji, mających powstać na ich terenie. Termin tych konsultacji nie jest jeszcze ustalony – wiadomo jedynie, że będzie uzgadniany indywidualnie dla każdego regionu, w którym mają powstać poszczególne linie kolejowe. W przypadku powiatu zawierciańskiego potencjalne linie kolejowe miałyby przebiegać m.in. przez Irządze, Kroczyce, Łazy, Ogrodzieniec, Pilicę, Porębę, Włodowice i Zawiercie (o czym pisaliśmy TUTAJ). Budowa nowych linii CPK zdążyła się już spotkać z negatywnym odbiorem mieszkańców powiatu, a w marcu Rada Miejska w Zawierciu zatwierdziła projekt uchwały, negatywnie opiniującej proponowany przebieg trasy linii kolejowej CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu ma być w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Dla ponad 500 km z nich prace przygotowawcze już trwają albo ruszą w tym roku. Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Całość programu ma zostać zrealizowana w latach 2020-2034. Konsultacje dotyczące strategicznej oceny oddziaływania na środowisko potrwają do 31 grudnia.

MS
Fot.: CPK

7 KOMENTARZY

  1. Te trasy to dla nas żaden interes, bo nie będzie w okolicy nawet żadnego przystanku aby do tych pociągów można było wsiąść.
    Czy będą kolejne szlabany i korki na drogach, jak w przyszłości na wylocie na Turzę???

  2. Brak słów- linie lotnicze plajtują, cała branża jest na cenzurowanym ze względu na emisję CO2 a oni buduja megalotnisko z pewnością za pożyczone pieniadze, które nasze dzieci będa spłacać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.