zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

CPK: nowe linie kolejowe być może przebiegną m.in. przez Irządze, Kroczyce, Łazy, Ogrodzieniec, Pilicę, Porębę, Włodowice i Zawiercie [MAPA]

Do 10 marca potrwają konsultacje społeczne dotyczące planów powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Z jego budową związane są plany utworzenia nowych linii kolejowych m.in. na terenie powiatu zawierciańskiego.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe – czytamy na stronie internetowej cpk.pl.

Do 10 marca 2020 roku potrwają konsultacje społeczne dotyczące dokumentu pn. “Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”. W projekcie studium zawarte są plany m.in. budowy nowych odcinków linii kolejowych i kolejowej infrastruktury badawczej. W ramach tzw. Ciągu nr 7 obejmującego połączenie na linii CPK-Katowice – granica Polska/Czechy – Kraków – Zakopane – Muszyna – Skarżysko-Kamienna mają powstać nowe połączenia kolejowe przebiegające m.in. przez gminy Irządze, Kroczyce, Łazy, Ogrodzieniec, Pilicę, Porębę, Włodowice i Zawiercie. Projektowany dokument (SSL) jest efektem pierwszego etapu prac planistycznych, będzie on podstawą dla dalszych prac studialno-projektowych zmierzających do realizacji inwestycji.

Swoje opinie dotyczące inwestycji można wyrażać na stronie internetowej cpk.pl/pl/inwestycja/ssl

Poniższe mapy są w zmniejszonej rozdzielczości – oryginalne mapy dostępne TUTAJ (powiatu zawierciańskiego dotyczą mapy przebiegu korytarza linii kolejowych nr 111 i 113).

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

16 KOMENTARZY

 1. ze tak napisze ……z tego jak i tak Zawiercie od 89 roku nie potrafi albo nie chce wykorzystac potencjalu lokalizacji.

 2. Najlepiej, aby nie było niczego. Kopalni nie, obwodnicy nie, teraz cpk nie. Ale MC Donalds tak ???Ostatni gasi światło na tym łez padole.

 3. tak sie zastanawiam nie mieszkajacy w Zawierciu alw bardzo czesto bywajacy sluzbowonod x lat….jak to jest miasto blisko lotnisko blisko GZM 60 km do Krakowa 50 km do Czestochowy. Jura supr tereny polaczenie kolejowe niecale 2 h Warszawa….i tu sie nic nie dzieje w strefie/gdy by nie klienci w Zawierciu nie wiedzial bym gdzi strefa bo tak oznaczona -nie wspomne o zero reklam np na Slasku Krakowie Warazawie etc., / fakt miasto wyladnialo to na plus!ale korki na maxxaa…kto tu rzadzi w Zawierciu aby tak spier**** potencjal miasta…..gdzie nowe zaklady? praca za grosze ….po prostu zal.Fajni ludzie tu mieszkaja ale gospodarz od x lat do….

  • Łatwo było zrównać z ziemią co się tylko dało, nie tworząc nic w zamian. Dawniej w Zawierciu było kilkanaście liczących się zakładów pracy,a dwa kościoły. Po 1989r proporcje się zmieniły.

   • tak jeszcze pytanko Zawiercianie. co sie stalo z ZB Przyjazn z tegonco pamietam tam byl naknowoczesniejsze park maszynowy w Europie!!!!!

  • Dwa warianty tej linii to pierwotny przebieg linii nr 1 z lat 40tych 19 wieku, kiedy to miała przebiegać przez ówczesne miasto Kromołów !!!

  • Takie miasto. Tu nawet prezydent ma w dupie obywatela. Niech zrobią referendum i wywalą darmozjada oszusta

 4. zgadzam się ale nie takie rozwiazania przebiegu koei przez środek miejscowości i posesji . To głupota ze strony architektów, byle prościej i szybciej ,nie zwracają uwagi na wysiedlenia wyburzania nowych domów

 5. W jednym z projektów CPK jest, że kolej będzie przebiegać przez sam środek miejscowości, czy takie rozwiązanie jest dobre?…
  Stwierdzenie jednego z wypowiadających się cyt.: “Najlepiej, aby nie było niczego(…) “w tym przypadku jest nie na miejscu.
  Jeśli chodzi o wyborców, to oni wybierają prezydenta. Problem jest wówczas, gdy wśród kandydatów na prezydenta nie ma tego odpowiedniego.
  Jeśli chodzi o reklamę jury, to zbędne, po co ją zaśmiecać….

 6. Niech się lepiej wezmą za retencję kraju bo woda nam ucieka i na nic nam koleje i lotniska jak jej nie będzie. A i transport lotniczy niedługo będzie mniej popularny z uwagi na ilości CO2 jakie emituje.

 7. Od 30 lat rządzi ta sama ekipa w gminie Kroczyce i nie potraficie zrobić dobrego oznakowania drogi w centrum Kroczyc.Tam potrzebne jest rondo. Jak się zjedzie z głównej trasy pod sklep centrum w samym rynku Kroczyc to jest tam brak wyjazdu z powrotem na główną drogę tylko postawiliście znak nakazu jazdy na peryferie Kroczyc i tego błędu nikt nie widzi a na temat koleji chcecie się wypowiadać .Ja jestem jak najbardziej za budową połączenia kolejowego może wreszcie wam ktoś popatrzy na ręce bo nic nie umiecie zrobić poza blokowanem zajmijcie się lepiej budową dróg lokalnych i zróbcie przyłącze wodociągowe w 21 wieku w Pradłach ul Fryszerka gdzie wkoło są lasy i domki letniskowe nie ma drodi asfaltowej tylko wysypaliście ją pyłem z huty gdzie jak przejedze auto to robi się tuman kurzu który niszczy roślinność drzewa przydrożne zamierają nie wspomnę o zapyleniu dla pprzechodniów brak jest tam hydrantu przeciwpożarowego i wy macie czelność chwalić się coście zrobili za co pieniądze bierzecie niewiecie nawet do kogo należy ul Kościuszki w Pradłach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.