zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Coraz bliżej rozpoczęcie budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia [AUDIO]

W piątek 23 października złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) dla pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia. Kończący się w Kromołowie odcinek ma mieć łączną długość 7,6 km. Wydanie takiej decyzji umożliwi formalne rozpoczęcie prac budowlanych.

Odcinek będzie częścią obwodnicy Poręby i Zawiercia kończącej się w Żerkowicach. W ramach fragmentu powstaną m.in. dwa węzły (Kuźnica i Kromołów) oraz siedem wiaduktów i cztery mosty. O postępach prac mówi Marek Prusak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach:

_

Prace, które nie wymagają formalnej zgody, jak przygotowanie placu budowy czy budowa dróg serwisowych, już trwają. Wykonawca, czyli konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud zobowiązało się do zrealizowania inwestycji w 34 miesiące. 17 miesięcy potrwa etap projektowania i zakończy się pozyskaniem ZRID-u. Całość inwestycji ma zostać wykonana za 414,7 mln zł.

ZRID, czyli zgoda na realizację inwestycji drogowej, powinna być wydawana w terminie od 90 do 135 dni (prawdopodobne jest również dodatkowe 35 dni na uprawomocnienie decyzji). Jest to uzależnione od ewentualnej konieczności ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz uprawomocnienia decyzji. 17-miesięczny etap projektowania zakończy się 23 maja 2021 roku.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

7 KOMENTARZY

  1. Wg. mnie termin 17 miesięcy jest nierealny jak na taki zakres prac. Obwodnica Myszkowa krótsza , jedna jezdnia i chyba 1 czy 2 wiadukty i budowa trwała podobny czas. Budowa ronda koło Przyjaźni kilka miesięcy. Markowizna , Konsorcjum Stali tereny podmokłe. Oby zrobili w terminie ale wątpię. Zobaczymy za ok. 2 lata kto miał rację.

  2. a bedzie wezel Grunwladzka/Centrum? a propos tematow drogowych kiedy rondo otworza na zachodniej obwodnicy od strony D-G?

      • A myślisz że będzie inaczej ? Przecież ciężarówki do i z huty i tak pojadą przez całe miasto bo huta wyremontowała ostatnio wjazdy od Piłsudskiego i Łośnickiej a z Fugasówki czy Kuźnicy jak tam dojadą jak nie przez całe miasto ? Remontują ulice od Żabek do Kromołowa niby po co ? Ma być prawoskręt na Łośnickiej na bramę. Firma trzęsie miastem a od Fugasówki do bramy na Okólnej tylko przysłowiowy krok a obok niej za płotem po prawej pusty teren i można narobić więcej wjazdów i wyjazdów na zakład. I jeszcze węzeł na kolejówce i obwodnica zbędna będzie.

  3. Firma ma 17 miesięcy na budowę a urzędnicy prawie pół roku na wydanie pozwoleń. Za pół roku to może być na świecie różnie i nie mam pewności czy ta obwodnica zacznie być budowana. To rondo koło Przyjaźni powstaje w żółwim tempie a po 17 listopada może być nawet -15 mróz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.