zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Coraz bliżej recyklingu baterii i katalizatorów w Zawierciu? Elemental odrzucił propozycję Libiąża. Burmistrz: “Rezygnacja firmy nie jest dla mnie powodem do radości”

Wracamy do tematu planów budowy zakładu do recyklingu baterii i katalizatorów. W grudniu 2020 roku pisaliśmy o tym na łamach portalu zawiercianskie.pl. Więcej informacji TUTAJ.

Firma Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. zamierza zrealizować projekt o nazwie „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu”, na którą otrzymała w dniu 19 listopada 2020 roku dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 332 036 045 zł w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1. Całość inwestycji ma wynieść 383 959 417 zł.

Elemental, jak informowało w grudniu 2020 r., rozważa kilka lokalizacji na swoją inwestycję. Jedną z nich jest Zawiercie. Jakie jeszcze miasta bierze pod uwagę inwestor? Do niedawna jednym z takich miejscowości był Libiąż (17-tysięczne miasto w powiecie chrzanowskim, województwo małopolskie).

Rezygnacja firmy Elemental Strategic Metals złożona w dniu 7 stycznia nie jest dla mnie powodem do radości. Po raz kolejny po „pamiętnych dinozaurach”, na które dziś z zazdrością patrzymy w Zatorze – inwestor wybuduje swój zakład w innym mieście. Nie stworzono mu nawet szansy dokończenia postępowania o wydanie decyzji środowiskowej, jakakolwiek by ona była. Ucierpi na tym wizerunek i atrakcyjność inwestycyjna gminy. Zostajemy z trudnymi wyzwaniami, które nas czekają: niebawem zapadną decyzje rządowe, w którym roku zamknięta zostanie kopalnia. Zostajemy z problemem miast tracących swoje funkcje, starzejącym się społeczeństwem i depopulacją, ponieważ młode, wykształcone pokolenie po studiach pozostaje w aglomeracjach. Do udźwignięcia jako samorząd mamy też trudną sytuację gospodarczą po pandemii. Mimo tych trudności staram się z optymizmem patrzeć w przyszłość. Liczę na Państwa wsparcie i współpracę, ponad podziałami politycznymi, przy podejmowaniu często niełatwych decyzji dla dobra rozwoju gminy Libiąż – czytamy w piśmie burmistrza Libiąża Jacka Latko.

Całość stanowiska burmistrza dostępna TUTAJ.

W piśmie z 7 stycznia 2021 roku prezes firmy Elemental informuje, że Libiąż nie jest dla spółki atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

Stan infrastruktury drogowej w rejonie Osiedla Kosówki wymagałby przeprowadzenia szerokich prac modernizacyjnych, związanych z podniesieniem nośności dróg dojazdowych do analizowanej nieruchomości i dostosowaniu ich do obciążenia wynikającego z planowanego ruchu samochodowego. Niezbędna byłaby także daleko idąca rozbudowa sieci kanalizacyjnej i gazowej z przejściem przez liczne nieruchomości prywatne, co nieuchronnie skomplikowałoby i wydłużyłoby proces inwestycyjny – czytamy w oświadczeniu firmy.

Elemental poinformowało również, że “zachęty inwestycyjne” oferowane przez gminę Libiąż były mniejsze niż w innych miastach. Całe pismo firmy do burmistrza Libiąża dostępne TUTAJ.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

6 KOMENTARZY

    • palnij sie w ten pusty łeb i przestań porównywać kopalnię węgla kamiennego z kopalnią cynku i ołowiu.
      Zresztą nie to jest najważniejsze, Polska pustynnieje i każdy kto obecnie popiera kopanie w ziemi popiera również BRAK WODY. Brzmi niewinnie, bo przecież możemy doprowadzić wodę wodociągami gdzie chcemy czyż nie? 😉
      no własnie nie! Zagrożone jest rolnictwo. Lasy. Jeśli to będzie zanikać przez problemy z wodą potem będzie tylko gorzej. O tym powstały już całe naukowe opracowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.