zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Co z zapowiadanym rok temu zewnętrznym audytem w urzędzie miasta? “Kontrole trwają. Trudno w tej chwili wskazać dokładny termin ich zakończenia”

Niespełna rok temu Łukasz Konarski został zaprzysiężony na prezydenta Zawiercia. Sprawdzamy pierwszą z deklaracji przedwyborczych zawartych w materiałach wyborczych kolportowanych przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi: “niezwłocznie zostanie przeprowadzony zewnętrzny audyt w zakresie zarządzania i struktury (urzędu miasta – red.)”.

Pod koniec października zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Zawierciu z pytaniem o to, czy przeprowadzono już zewnętrzny audyt?

Po wstępnej analizie kosztów okazało się, że audyt tylko jednego obszaru (np. gospodarki komunalnej) mógłby kosztować nawet 50 tysięcy złotych. Dlatego od końca 2018 roku prowadzone są kontrole poszczególnych wydziałów UM w Zawierciu, jednostek oraz spółek (sprawdzane są poszczególne działania przewidziane w zakresie zadań). Zajmuje się tym audytor wewnętrzny oraz Referat Kontroli Wewnętrznej (nie doszło do zmian kadrowych). Kontrole trwają. Trudno w tej chwili wskazać dokładny termin ich zakończenia – informuje Monika Polak-Pałęga, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Podobny audyt został przeprowadzony w Starostwie Powiatowym w Zawierciu. Rozpoczął się 10 kwietnia i trwał 60 dni, jego koszt wyniósł 32 tys. zł brutto.

Wnioski pokontrolne: I. Obszar zamówień publicznych. Przedstawione powyższe ustalenia, pozwalają na wydanie racjonalnego zapewnienia, że procedury są adekwatne i zabezpieczają interesy Jednostki w zakresie udzielania zamówień w Starostwie Powiatowym w Zawierciu oraz, że przeprowadzone w kontrolowanym okresie zamówienia publiczne były dokonane z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa powszechnego oraz regulacji wewnętrznych (…). Przedstawiony w sprawozdaniu stan faktyczny badanego zakresu, wskazuje na – co do zasady – prawidłowe działania, które pozwalały na zapewnienie prawidłowego wydatkowania środków publicznych. Jednakże w celu usprawnienia działalności jednostki oraz zwiększenia skuteczności działań o charakterze nadzorczym, należałoby rozważyć opracowanie i wprowadzenie internetowej platformy, do której miałyby dostęp komórki realizujące zamówienia w ramach I progu oraz komórka nadzorująca powyższe wydatki. II. Obszar rekrutacji na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska w urzędzie: W ocenie kontrolującego w obszarze rekrutacji na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze, nie doszło do naruszenia konstytucyjnej zasady równego traktowania obywateli do służby publicznej – informuje starostwo.

Dopytaliśmy rzeczniczkę urzędu o to, dlaczego audyt Urzędu Miejskiego w Zawierciu trwa prawie rok i jeszcze nieznany jest termin jego zakończenia?

Odpowiedzieliśmy już na Pańskie pytania – poinformowała rzecznik.

PK

6 KOMENTARZY

  1. Audyt u zawierciańskim magistracie zakończy się wraz z kadencją obecnego prezydenta .Normalnością normalności jak powiedziałby klasyk naszej ogólnopolskiej klasy politycznej -po objęciu władzy przeprowadzasz audyt i była władza może ustosunkować się do ewentualnych zarzutów,niedociągnięć.Jeśli jest inaczej czyli ciągle obiecujesz audyt ,ale przeprowadzasz go organami ścigania ,piszę to na podstawie doniesień prasy lokalnej to usiłujesz łowić ryby w mętnej wodzie na nie dozwolone przynęty .

  2. W każdej firmie ,jest przeprowadzany audyt .Każde sprawozdanie finansowe ,które przedstawiasz musi być poparte audytem Naocznie widzisz dlaczego masz taki a nie inny zysk ,stratę .Nowoczesny i dobry audyt przeprowadzony przez kompetentną firmę może tylko i wyłącznie pomóc jej .

  3. Taaa…..mentalnosc niech sie zmieni wladcow twierdzy Zawiercie bo narazie poczawszy od Richiego,Krasnola i innych krolow Zawiercia widac co wiadac……audyt powinien byc na starcie. Pabie Prezydencie kiedy jakies zaklady a SAG?

  4. Był jeden taki co jeździł po zakładach zarzadzanych przez UM i rządał dostępu do dokumentów 😉 zawiercianski Misiewicz, ciekawe czy ustalił cos ciekawego 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.