zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Co z tą Marszałkowską? [WYWIAD]

Ulica Marszałkowska w minionych latach tętniła życiem. Była ona najpopularniejszą ulicą w naszym mieście, na której kwitł handel, nawet w PRL-u. Dzisiaj jednak straciła swój blask. Kolejne sklepy są likwidowane, a mieszkańcy Zawiercia raczej jej unikają.

Czy jest jednak szansa by przywrócić dawny blask ulicy? Na Marszałkowskiej od dłuższego czasu działa Program Aktywności Lokalnej. Koordynatorem projektu jest Martyna Tyszczak-Sołtysik, z którą rozmawiała Klaudia Kułach.

Klaudia Kułach: Co dla Ciebie stanowi istotę PAL-u?

Martyna Tyszczak-Sołtysik: Istotą PAL-u jest dla mnie przede wszystkim społeczne zaktywizowanie i integracja mieszkańców osiedla Stary Rynek. Niezależnie od wieku mieszkańców, ponieważ staram się wyczuwać i odpowiadać na potrzeby dzieci i osób dorosłych mieszkających na tym osiedlu .

A jak do projektu podchodzą mieszkańcy? PAL oficjalnie ruszył  1 czerwca. Czy można zauważać już jakieś zmiany?

W zasadzie projekt ”Partnerstwo na rzecz aktywnej integracji w powiecie zawierciańskim” ruszył już w lutym, sama siedziba PAL-u oddana została do użytku w maju, co nie znaczy że mieszkańcy dopiero wtedy zaczęli się integrować. Aktywnie uczestniczyli w sprzątaniu lokalu po remoncie, pomagali w realizacji oficjalnego otwarcia siedziby. Ciężko mówić o zmianach po kilku miesiącach pracy ze społecznością, natomiast łatwo zauważyć, że już teraz wyłaniają się lokalni liderzy. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w działaniach realizowanych w ramach PAL-u. Myślę, że to miejsce jest również w dużej mierze przyjazne dzieciom, które chętnie korzystają z pomocy w nauce, ale także z zajęć plastycznych realizowanych w PAL-u.

A jak Ty czujesz się w roli animatora? Czy to zadanie daje Ci satysfakcję?
Praca ze społecznością jest trudna. Nie zawsze moje pomysły muszą odpowiadać innym. Nie mniej staram się dawać z siebie wszystko a każdy krok do przodu daje mi satysfakcję.

Co ciekawego dzieje się w PAL-u?

W ramach działalności PAL-u można znaleźć wiele grup samopomocowych, zajęcia skierowane do dzieci oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. W dniu 22 listopada odbędzie się spotkanie 16:30 z Bogdanem Dworakiem, wspaniałym człowiekiem, pisarzem i poetą o historii ulicy Marszałkowskiej. W listopadzie odbędzie się również impreza andrzejkowa dla dzieci z osiedla oraz konkurs plastyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.