zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Co dalej ze zwolnieniem wuefisty Michała Jastrzębia? Prawie 220 podpisów pod petycją. SP4: decyzja należy do UM. UM: to decyzja szkoły

Wracamy do sprawy sprzed tygodnia. Michał Jastrząb to wuefista w Szkole Podstawowej nr 4 w Zawierciu. Ma zostać zwolniony z końcem roku szkolnego w związku z, jak informuje naczelnik wydziału edukacji, mniejszą liczbą uczniów. Łącznie z pracą w Zawierciu pożegna się 6 nauczycieli, a 28 będzie miało ograniczone etaty. Zwolnienie wuefisty z “Czwórki” wywołało jednak sprzeciw rodziców. Pod petycją w jego obronie podpisało się prawie 220 osób.

– Wszyscy zastanawiamy się czy zmiany były konieczne i jakimi względami były one podyktowane? Niniejsze pismo kierujemy szczególnie poruszeni zaprzestaniem współpracy z Panem Michałem Jastrzębiem – nauczycielem wychowania fizycznego i instruktorem zajęć szachowych w Szkole. Pan Michał zaszczepił w naszych Dzieciach zainteresowanie i pasję gry w szachy. Z ogromnym poświęceniem uczy i trenuje Dzieci. Pokazał wspaniałą alternatywę dla gier komputerowych i spędzania czasu z telefonem komórkowym. Gra w szachy uczy cierpliwości, analitycznego myślenia, planowania, strategii – cech tak potrzebnych i pożądanych u młodych osób. Dzieci zakochały się w tej grze, w zajęciach i robią ogromne postępy – czytamy w opisie zbiórki podpisów.

Petycja online w sprawie nauczyciela Michała Jastrzębia dostępna jest tutaj: https://www.petycjeonline.com/murem_za_michalem?uv=24474052 Od jej utworzenia we wtorek 19 maja podpisało się prawie 220 osób (stan na godzinę 9:45 w środę 27 maja).

Co na to nauczyciel?

– Jest mi bardzo miło i cieszę się, że rodzice uczniów tak mnie wysoko cenią. To jest dowód na to, że warto inwestować swoją wiedzę i czas dla dzieci. Mnie jako nauczycielowi najbardziej szkoda uczniów. Nie inicjowałem zbiórki podpisów w mojej sprawie. Jest mi przykro, że zostałem zwolniony, muszę teraz zadbać o swoją rodzinę – mówi Michał Jastrząb.

Zwróciliśmy się w środę przed południem do SP4 w Zawierciu z pytaniem o to, jaki był powód zwolnienia z pracy nauczyciela Michała Jastrzębia oraz czy szkoła rozważa zmianę swojej decyzji pod wpływem petycji rodziców. Odpowiedź otrzymaliśmy o godzinie 20:51.

– Powodem zwolnienia Pana Michała Jastrzębia były zmiany organizacyjne szkoły. Zgodnie z wytycznymi organu prowadzącego zostały połączone klasy 6 oraz 7, zatem zmniejszyła się ilość oddziałów. Jednocześnie zlikwidowano podział na grupy w klasach, gdzie ten podział dotychczas miał miejsce. W związku z powyższym w ostatecznej wersji organizacji pracy na rok szkolny 2020/2021 zmniejszyła się drastycznie ilość godzin wychowania fizycznego. Zgodnie z obowiązującym regulaminem oraz procedurą zwalniania nauczycieli obowiązującymi w Szkole Podstawowej nr 4 w Zawierciu, zespół kierowniczy, po głębokiej analizie pracy wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego, podjął decyzję o zwolnieniu właśnie tego nauczyciela (protokół i dokumentacja do wglądu). Ewentualne zmiany w tym względzie mogą zatem być rozpatrywane tylko zgodnie z decyzją organu prowadzącego – poinformowała Ewa Pietryka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu.

Z pytaniem o wspomnianą przez dyrektor SP4 decyzją organu prowadzącego – czyli gminy Zawiercie – zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Pracodawcą wskazanego przez Pana nauczyciela jest dyrektor szkoły. Organ prowadzący nie ma wpływu na to komu dyrektor ogranicza wymiar zatrudnienia i kogo zwalnia – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu Monika Polak-Pałęga.

Ponownie więc przesłaliśmy pytanie do SP4.

Ponawiam więc pytanie do Państwa: czy i co zamierzacie zrobić w sprawie zwolnienia Michała Jastrzębia (na chwilę obecną petycję w tej sprawie podpisało ponad 200 osób) – brzmi treść pytania przesłanego do “Czwórki” w piątek 22 maja.

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na przesłanie szkole pytanie.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

11 KOMENTARZY

 1. Panie Michale trzymamy kciuki – że nadal będzie Pan uczył moje dzieci Wychowania Fizycznego w SP4 . Piszę to w interesie dzieci – które liczą ze 1 września znowu się spotkają z Panem na zajęciach .
  Dodam od siebie jako rodzica, że gra w szachy to nie jedyna zasługa Pana Michała na którą powołujecie się w artykule i w komentarzach – dzieci naprawdę chcą ćwiczyć na WF z Panem Michałem – i chyba coś w tym jest, że tyle dorosłych osób walczy o przywrócenie etatu.
  Pełen optymizmu: do zobaczenia w wrześniu 2020 na rozpoczęciu roku szkolnego Panie Michale i oby to było w SP4 Zawiercie (była by to wielka strata dla naszych dzieci).

 2. Organem prowadzacym jest Prez. Konarski i do niego te pretensje i uwagi . Niech nie łączy klas i wszystko bedzie ok. A tak narzekaliście na p. Grima .

 3. Przecież wiedział że będzie zwolniony to każdy normalny człowiek idzie szukać pracy albo robi takie studia po których będzie miał pracę A nie chowa się za plecami rodziców. Jak to świadczy o nauczycielugdzie ma honor, a czy tylko ma jedne studia to też źle o nim świadczy!

  • A Pan ile kierunków studiów ukończył? Zapewne niejedne…i zapewne trafił Pan lub Pani na taki kierunek, gdzie jest po nim wiele wolnych etatów. To gratuluję. Najprościej jest oceniać i krytykować. Pan nauczyciel powiedział przecież, że nie inicjował zbierania podpisów. To też Pan/ Pani kwestionuje? Ps. Zajęć wf w szkole jest stosunkowo dużo. Więcej niż chemii czy geografii lub plastyki.

   • Każdego byście zwolnili bo jedna rodzina jest nie zadowolona ale czytałem że dużo osób jest za tym by uczył dalej i trzymam kciuki bardzo dobrze WF najlepszy dla zdrowia.

 4. ile to tych nauczycieli jeszcze do zwolnienia? naczelnikowi dobrze się mówi a czy ma zamiar zwolnić też swojego braciszka wuefistę? a co na to nasz prezydent . W urzędzie nie ma oficjalnych konkursów to trzeba uderzać w szkoły, Kto w tym roku kończy szkołę bądź studia a jest z Odnowy i na gwałt potrzebuje roboty? trzeba oczyścić teren aby na wrzesień przyjąć swoich z odnowy

 5. Etat W-Fsty nie jest obowiązkowym. Pracy jest dużo i należy się przebranżowić. Znam wiele osób z wyższym wykształcenie które nie pracują w swoim zawodzie. W czym problem. Dyrektor szkoły też musi ekonomicznie nadzorować prowadzenie placówki. Za to ponosi odpowiedzialność.

 6. Nauczyciel z 18letnim stażem powinien robić drugi fakultet? Zwłaszcza, że przemawiają za nim dodatkowe atuty – szachy i fotografia.
  Pomyłką jest też łączenie klas, ze względu na bezpieczeństwo uczniów i konieczność indywidualnego do nich podejścia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.