zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Co dalej ze sprawą byłej dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu?

W grudniu 2016 roku policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zabezpieczyli dokumentację dotyczącą dotacji dla osób bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu. Na początku 2017 roku zatrzymana została ówczesna dyrektor PUP Anna R.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do Walki z Korupcją KWP Katowice, prowadził śledztwo dotyczące powoływania się na wpływy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu i podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu tam spraw w zamian za korzyści majątkowe. Dochodziło do tego w latach 2013-2016. Po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Zawierciu. Aktem oskarżenia zostało objętych łącznie 23 osoby w wieku od 23 lat do 67 lat. Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu. Przedstawiono im łącznie 127 zarzutów. Śledztwo i zarzuty stawiane oskarżonym obejmowały proceder płatnej protekcji, nadużyć urzędniczych oraz wyłudzeń środków pochodzących z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej na prowadzenie między innymi działalności gospodarczej – czytamy w informacji Działu Prasowego Prokuratury Krajowej w Warszawie z lutego 2018 roku.

Jaki jest dalszy ciąg sprawy byłej dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu?

Sprawa obecnie została przekazana do Sądu Rejonowego w Częstochowie. W sprawie tej nie został dotychczas wydany wyrok, toczy się w niej postępowanie dowodowe, ostatnia rozprawa odbyła się w dniu 10 marca 2020 r., kolejne terminy rozpraw wyznaczone na 17 marca 2020 r. i 5 maja 2020 r. zostały odwołane i nie wyznaczono dotychczas kolejnego terminu rozprawy – informuje sędzia i rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Co grozi byłej szefowej zawierciańskiego urzędu pracy?

W sprawie Anna R. jest oskarżona o popełnienie 21 przestępstw. Wszystkie zarzucone oskarżonej przestępstwa zostały zakwalifikowane jako przestępstwa z art 231 par. 2 kk i art 266 par. 2 kk przy zastosowaniu art 11 par. 2 kk. Przestępstwa o które jest oskarżona Anna R. polegają ogólnie rzecz biorąc na niedopełnieniu obowiązków zachowania tajemnicy służbowej przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udzielenie określonej osobie informacji o przebiegu postępowania i podjęcia decyzji o przyznaniu beneficjentowi środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej – informuje rzecznik częstochowskiego sądu.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

6 KOMENTARZY

  1. Popełniła tylko 21 przestępstw bo tylko tyle osób zeznało przeciwko niej albo złożyło zawiadomienie a ile było naprawdę wie tylko Anna R.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.