zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Ciąg dalszy sprawy wypadku, w którym ucierpiała Karolina Bebel? Roland G., austriacki prawnik, który spowodował zdarzenie, złożył wniosek o wznowienie postępowania

W kwietniu 2020 roku adwokat reprezentująca Rolanda G., austriackiego prawnika, który spowodował poważny wypadek we wrześniu 2018 roku w Zawierciu, złożyła wniosek o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonalności orzeczenia. W wyniku wypadku sprzed prawie dwóch lat poważnie ucierpiała młoda zawiercianka Karolina Bebel. Przez wiele miesięcy była w śpiączce, w tej chwili trwa jej kosztowna rehabilitacja.

Przypomnijmy, w dniu 22 sierpnia 2019 roku przed zawierciańskim sądem zapadł wyrok w sprawie Rolanda G. skazujący go m.in. na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz 150 tys. zł nawiązki. Oto główna część sierpniowego wyroku (więcej informacji TUTAJ):

Podczas rozprawy odwoławczej, która odbyła się 14 stycznia 2020 roku przed sądem drugiej instancji – Sądem Okręgowym w Częstochowie – sąd utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Zawierciu z 22 sierpnia 2019 roku i stwierdził m.in., że Roland G. nie dokonywał zmian adresu do korespondencji w trakcie śledztwa oraz – co podkreślano w sierpniu – nie był dotychczas karany.

Skazany przed otrzymaniem opisanych powyżej wezwań z sekcji wykonywania orzeczeń nie otrzymał w przedmiotowej sprawie żadnego wezwania ani zawiadomienia o terminie rozprawy ani w I instancji, ani w II instancji, jak również nie otrzymał odpisu akt oskarżenia i informacji o jego przesłaniu do Sądu. Adres pocztowy skazanego znany wszystkim organom nie został zmieniony i nadal jest aktualny. Skazany nie miał wiedzy, iż postępowanie będzie toczyło się pomimo braku zawiadomienia go o terminach i że może zostać wydane orzeczenie pod jego nieobecność. Z informacji uzyskanych przez obrońcę w mojej osobie telefonicznie w Biurze Obsługi Interesanta Sądu Rejonowego w Zawierciu wynika, iż sprawa jest zakończona prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 14 stycznia 2020 r. Z uwagi na fakt, iż skazany nie miał wiedzy o toczącym się przeciwko niemu postępowaniu sądowym, zarówno na etapie postępowania w pierwszej, jak i w drugiej instancji, koniecznym jest zapewnienie skazanemu możliwości obrony swoich praw w postępowaniu dwuinstancyjnym. Dlatego też jako zasadne jawi się uchylenie wyroków wydanych w I i w II instancji oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Zawierciu. Skazany został pozbawiony najistotniejszego prawa, jakim jest prawo do obrony. Nie uczestniczył w rozprawach, nie zna treści wyroku bez własnej winy, a jedynie jest poinformowany o pewnych fragmentach orzeczenia związanych z postępowaniem wykonawczym. Skazany nie miał możliwości podjęcia obrony w sprawie ani też złożyć ewentualnego zwyczajnego środka zaskarżenia – czytamy w treści wniosku o wznowienie postępowania.

Co na to bliscy Karoliny Bebel?

Jesteśmy w szoku, nie do uwierzenia. Za chwilę minie dwa lata, kolejne urodziny Karoli przykutej do wózka, Ona nie chodzi, nie mówi, pozbawił ją radości z życia a ten człowiek ma prawo się odwoływać?! Kłamie prosto w oczy, po jednym z programów rozmawiano z nim więc jak może bezczelnie kłamać. Czy to się kiedyś skończy? – pyta Paulina Wawrzyniak z grupy Obudź się Karola.

Sąd nie odniósł się jeszcze do wniosku złożonego przez adwokat Rolanda G.

Zdjęcie: Archiwum zawiercianskie.pl

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

6 KOMENTARZY

    • Przecież sąd go nie uniewinnił. A ze prawnik się odwołuje to może jak w każdym kraju, co nie znaczy ze sąd mu zaraz zmniejszy kare. Prawo od lat w tym kraju ustanawia Twój PiS wiec po co się pytasz głupio?

  1. Jasne jest, że G. chce uchylić się od zapłacenia odszkodowania dla poszkodowanej. Teraz sąd powinien orzec wyższą karę, aby G. poszedł z torbami i bezwzględnie trafił do więzienia. Może zrozumie, że jak się jeździ autem to patrzy się na drogę a nie w nawigację.

  2. A jak by było odwrotnie Polak w Austrii zrobił tak samo/nie życzę nikomu/ o jejku co by sie to działo …..sa rowni i i równiejsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.