zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Ciąg dalszy rozpatrywania wniosku starosty z PiS w sprawie obniżenia o około połowę pensji pracownika starostwa i radnego miejskiego z PO. Komisja Rewizyjna ma wydać opinię w tej sprawie

W Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Zawierciu uczestniczyły zastępczynie prezydenta Zawiercia Małgorzata Benc i Justyna Miszczyk, a także sekretarz miasta Agata Jarza-Korpyś oraz skarbnik Marcin Gawłowicz.

Przypomnijmy, na początku kwietnia 2020 r. starosta zawierciański Gabriel Dors (PiS) zwrócił się do Rady Miejskiej w Zawierciu o wyrażenie zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy Pawła Kaziroda (PO), radnego Rady Miejskiej w Zawierciu. Radny był dotychczas zastępcą dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu (PZD), a PZD – jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Pracowało w nim około 50 osób.

W związku z utworzeniem w starostwie nowej jednostki – Centrum Usług Wspólnych – zlikwidowana została jednostka organizacyjna o nazwie Zespół Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół i Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Zawierciu, a także Powiatowy Zarząd Dróg. Ten drugi przekształcono w wydział starostwa. Aby zachować w nim funkcję zastępcy naczelnika – a więc stanowisko Pawła Kaziroda, który był zastępcą dyrektora w PZD sprzed likwidacji – wydział musiałby liczyć 10 osób. Liczy 7. Dotychczasowy zastępca dyrektora PZD, Paweł Kaziród, ma zostać szeregowym pracownikiem.

Jak informuje starosta wiąże się to z obniżeniem wynagrodzenia zasadniczego dla Pawła Kaziroda o około 1,5 tys. zł brutto do kwoty 2,9 tys. zł brutto. Według regulaminu pracownik może otrzymać premię uznaniową, która wynosi do 30% wynagrodzenia. Według oświadczenia majątkowego radnego jego średnie miesięczne wynagrodzenie wynosiło – wraz z dodatkami i premiami – nieco ponad 6 tys. zł.

Paweł Kaziród jest jedynym żywicielem swojej rodziny. Ma niepełnosprawnego syna, a jego żona opiekuje się dzieckiem.

W czwartek 30 kwietnia odbyła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu (relacja z sesji dostępna jest TUTAJ). Jednym z projektów uchwały omawianych w trakcie sesji był projekt dotyczący utworzenia komisji doraźnej w sprawie obniżenia pensji pracującego w starostwie radnego Pawła Kaziroda. Wówczas żaden radny nie zgłosił się do udziału w takiej doraźnej komisji.

W czerwcu sprawą zajęła się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, ostatecznie została ona skierowana do Komisji Rewizyjnej. Temat ten był jednym z punktów porządku obrad KR z czwartku 24 września 2020 r.

Żałuję bardzo, że Pana Pawła z nami dzisiaj nie ma, bo myślę, że chcielibyśmy zadać mu pytania, aby szerzej rozważyć wniosek starosty zawierciańskiego – mówiła w trakcie wrześniowej Komisji Rewizyjnej przewodnicząca Paulina Pietras.

Pod względem przepisów prawnych ochrona radnego wyrażona w tym przepisie wymaga zajęcia stanowiska przez radę miasta, natomiast przepisy przewidują, żeby rada dała możliwość wypowiedzenia się radnemu o danej sytuacji, natomiast szanowni Państwo muszą mieć na uwadze przy rozstrzyganiu tej kwestii zasadę ochrony. Radny podlega ochronie, jego stosunek pracy podlega ochronie, jeżeli przyczyną zwolnienia jest jakakolwiek działalność związana z wykonywaniem mandatu radnego. Wniosek, który wpłynął do Państwa ze starostwa wskazuje podstawy zdaniem pracodawcy rozwiązania tego stosunku pracy. Państwo powinni otrzymać informacje lub dać przynajmniej możliwość, ale to nie jest bezwzględne, że trzeba czekać na odpowiedź, jeżeli Państwo zapraszają radnego, radny nie korzysta z uprawnienia do możliwości zajęcia stanowiska, to tak jak Pani przewodnicząca powiedziała, mają Państwo możliwość wystosowania do niego zapytania w formie pisemnej i wyznaczyć mu konkretny termin odpowiedzi. I udzielenie tych odpowiedzi bądź nieudzielenie tych odpowiedzi jest już dla Państwa pewnym sposobem ustalenia tych okoliczności. Zalecałbym także, jeżeli radni mają wątpliwości, zaprosić też na posiedzenie komisji przedstawiciela starostwa, żeby wyjaśnił, uargumentował szerzej uzasadnienie, chyba że dla członków komisji takie uzasadnienie jest wystarczające, bo tutaj podstawowym problemem, który szanowni Państwo muszą zbadać jest, czy rozwiązanie stosunku pracy na podstawie tych przepisów, tych okoliczności podlega w ogóle ochronie na podstawie ustawy o samorządzie gminnym i ochronie praw i ochronie praw radnego – mówił mecenas Mateusz Mania.

Przewodnicząca komisji Paulina Pietras podkreślała, że uchwała Rady Miejskiej w Zawierciu z 26 sierpnia 2020 roku obliguje Komisję Rewizyjną do wydania opinii w tej sprawie do 28 października.

Nie sposób w tej chwili wcielić się w rolę sędziego, żeby tu podejmować jakiekolwiek decyzji. Ja uważam, że niech każdy przygotuje pytania w domu, przekaże je do biura rady i wtedy takie jedno zbiorowe pismo wystosujemy zarówno do Pana Pawła Kaziroda jak i do starostwa, no bo w zasadzie takiego jednostronnego uzasadnienia trudno podejmować trudno podejmować jakąś wiążącą decyzję, trudno wziąć odpowiedzialność za los zawodowy pana radnego Pawła Kaziroda. Ustalmy jakiś termin złożenia pytań do biura radyWitold Grim.

Paulina Pietras zaproponowała, aby do poniedziałku przygotować pytania, z kolei Witold Grim – do środy. Następne posiedzenie Komisji Rewizyjnej w sprawie radnego Pawła Kaziroda ma się odbyć w poniedziałek 12 października.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

11 KOMENTARZY

 1. Roboty w Zawierciu jest dużo. Pan Kaziród jest zdrowym facetem i każdy pracodawca zatrudni. A jak nie to odnowi swoją działalność gospodarczą którą kiedyś prowadził .

 2. Starosta Dors tak wytyczył objazd do ulicy Łośnickiej, że TIR ma ogromne problemy ze skręceniem w wąską ulicę Sienkiewicza, a później w Senatorską. To jest działanie złośliwe. Pewnie nie opisze tego na swoim blogu, bo klawiatura mu zdechła.

  • W Zawierciu jest dużo osób które są jedynymi żywicielami rodzin i jakoś nikt o nich nie pisze a jak zwalniają to się nie pytają czy ma za co żyć a tutaj taka troska.

 3. Paweł Kaziród jest jedynym żywicielem swojej rodziny. Ma niepełnosprawnego syna, a jego żona opiekuje się dzieckiem. Polecam Amazona w weekendy na pół etatu jest to dobra opcja aby dorobić jak jest mało i i transport i obiady są za darmo także polecam !!!

  • Taka dietka przez 5 lat to jakieś 60000 zł. Samochód w kredycie się spłaci jaki taki. Dawniej radni działali społecznie za jakieś tam drobne granty a teraz wielu traktuje to jako łatwy zarobek. Oczywiście nie wszyscy. Ciekawe o ile mniej by ich startowało w wyborach jakby dawali np. 200 zł. za paliwo itp ?

 4. Żeby poprawić finanse swojej rodziny nie trzeba pracować jako urzędnik. Jest dużo lepiej płatnej pracy a radni niech się zainteresują sprawami społecznymi bo za to pobierają diety.

  • Radni swoją funkcję sprawować powinni społecznie bez diety. Większość z radnych poszła do Rady Miejskiej dla pieniędzy. Niektórzy wyciągają rękę w swoich zakładach pracy po podwyżkę.

 5. Skąd u was ludzie tyle nienawiści .Obowiązuje RODO i uważam,że ujawnianie danych wrażliwych typu co robi żona radnego i czy jego dziecko chore po pierwsze jest nie na miejscu, po drugie jest naruszeniem prawa.

 6. z innej beczki…dzis Industriada a Zawierciu huta szkla…..gdzie eksponaty poszly o zgrozo do Sosnowca -:( wyremontujcie TAZ i muzeum szkla….ale ale ale……w Zawierciu jak w Zawierciu…..ah ah

 7. Dokąd będzie trwał ten spektakl medialny w gnojeniu człowieka,który jako radny miał prawo i obowiązek głosować inaczej niż obóz władzy powiatowo-miejskiej.Mam nadzieję,że pan radny Kaziród zloży skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na ujawnienie publiczne jego danych wrażliwych . Każda nie godziwa władza ma swój koniec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.