zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Chiński koncern Meide Group chce przejąć zawierciańską odlewnię żeliwa

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o zgodę na przejęcie Odlewni Zawiercie S.A. przez chińską firmę Meide Group.

Wniosek wpłynął do UOKiK w dniu 2 kwietnia 2021 r.

Zgłoszenie zamiaru koncentracji dotyczy zamiaru przejęcia przez Meide Group Co., LTD. z siedzibą w Hrabstwie Pingyin, Jinan, Prowincji Szantung przy Meide Street nr 1 w mieście Meigui w Chinach („Meide”) wyłącznej kontroli nad Odlewnia Zawiercie Spółka Akcyjna z siedzibą w Zawierciu („Odlewnia”) oraz pośrednio przejęcia kontroli nad Omega Soft Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zawierciu („Omega”), która jest bezpośrednio, wyłącznie kontrolowana przez Odlewnię. Przejęcie wyłącznej kontroli nad Odlewnią przez Meide będzie polegać na nabyciu przez Meide – 100% akcji (odpowiadających 100% łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy) Odlewni – czytamy w treści skróconego opisu koncentracji.

Pochodzący z Chin koncern działa w tej samej branży, co zawierciańska odlewnia.

Meide należy do grupy kapitałowej i jest ostatecznie wyłącznie kontrolowane przez osobę fizyczną („Meide Group”). Grupa Meide jest przedsiębiorstwem high-tech, które zapewnia kompleksowe rozwiązanie dla dziedzin ochrony przeciwpożarowej, wodociągów, gazu i energii elektrycznej. Grupa Meide specjalizuje się w dostarczaniu łączników i zaworów w przemyśle płynów. Produkty Grupy Meide mają szerokie zastosowanie handlowe, przemysłowe i infrastrukturalne. Działalność Grupy Meide jest skupiona przede wszystkim na produkcji i sprzedaży [łączników z żeliwa ciągliwego, łączników z wykładziną z tworzywa sztucznego, łączników z powłoką z tworzywa sztucznego, łączników przeciwpożarowych i łączników gazowych, łączników z żeliwa sferoidalnego, łączników rowkowanych z wykładziną z tworzywa sztucznego, łączników rowkowanych z powłoką z tworzywa sztucznego, łączników z żeliwa szarego, łączników z brązu, łączników ze stali nierdzewnej, zaworów i akcesoriów do zaworów. Ponadto, Grupa Meide jest zaangażowana w import i eksport swoich produktów oraz produktów podmiotów trzecich – informuje UOKiK.

Odlewnia Zawiercie S.A. jest kontrolowana przez spółkę holdingową Supra Investments S.A. z siedzibą w Katowicach.

Odlewnia produkuje głównie łączniki z żeliwa ciągliwego oraz odlewy maszynowe wykonywane na indywidualne zamówienia klientów z różnych gatunków żeliwa: ciągliwego, spawalnego oraz sferoidalnego. Odlewnia produkuje ponad 600 typów łączników do stosowania w instalacjach wodnych, centralnego ogrzewania i gazowych o wymiarach od 1/4 do 4 cali. Omega projektuje i wdraża rozwiązania sieciowe w oparciu o wysokiej klasy sprzęt i oprogramowanie. Omega dostarcza serwery, specjalistyczne urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemów i infrastruktury sieciowej. Zajmuje się również doradztwem w zakresie opracowywania koncepcji rozwoju IT i sieci komputerowych, wykorzystania dostępnych zasobów oraz doboru odpowiednich rozwiązań technicznych – czytamy w treści skróconego opisu koncentracji.

Czy przejęcie zawierciańskiej odlewni żeliwa będzie oznaczało zmiany w stanie zatrudnienia zakładu? Wkrótce więcej informacji.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

11 KOMENTARZY

 1. Do anonima – to dobrze bo w środku Miasta nie będzie w końcu syfu i smrodu z jednego z najbardziej zanieczyszczających środowisko zakładów w okolicy !

 2. Powiedz to ludziom, którzy tam pracują.
  Najpierw powstała odlewania
  Można mieć pretensje do tych, którzy projektowali miasto.

  • lokalizacja niefortunna, ale tak czy tak to “obóz” pracy, ludzie tyrają po taniości i w warunkach mocno szkodzących zdrowiu. Za wcześnie stwierdzić w którą stronę to pójdzie. Ale chińskie zarządzanie wcale nie lepsze.

   • Może w końcu ktoś kupi ZGK,i wyrwie z rąk tej MAFII co teraz robią co chcą
    z ludźmi pod dowództwem samozwańczego wataszki pana M.Chlopina już przyjął do ZGK ze 3pokolenia rodziny i znajomych,.Nowak z PO co robił drogi na Ukrainie przy panu M to cienki leszcz.Z resztą to tez członek PO.

 3. miała być obiecana druga Japonia, a wyszła pewna część Azji – i to sprzed rewolucji kulturalnej w Chinach – alleluja i do przodu, ścieżkami rowerowymi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.