zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

“Chciałbym podziękować, że Państwo zainteresowali się Zawierciem”. Elemental na sesji o recyklingu baterii i katalizatorów [AUDIO]

W środę 27 stycznia odbyła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Rozpoczęła się od kilkudziesięciominutowej dyskusji radnych z przedstawicielami firmy Elemental. Spółka jest zainteresowana budową za ponad 400 mln zł w Zawierciu zakładu do recyklingu baterii i katalizatorów.

Wiceprezes firmy Elemental Michał Zygmunt mówił do radnych m.in. o tym, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju współfinansuje inwestycję, a także że grant otrzymany dla inwestycji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest największym do tej pory przyznaną dotacją przez NCBiR.

W ramach przedsięwzięcia miałoby powstać centrum badawczo-rozwojowe, rafineria metali z grupy platynowców, mała elektrownia słoneczna. Start budowy miałby nastąpić w trzecim lub czwartym kwartale 2021 roku, a start produkcji to trzeci lub czwarty kwartał 2023 roku. Zatrudnienie w zakładzie miałoby znaleźć do 200 osób, a także – jak informowali podczas sesji – kilkaset osób w firmach współpracujących.

Posłuchajcie całej prezentacji firmy Elemental:

_

_

Co z hałasem?

Przewodnicząca rady Beata Chawuła zapytała, ile osób z Zawiercia będzie mogło zostać zatrudnionych w firmie.

Zdecydowana większość to będą mogli być pracownicy z Zawiercia – mówił Michał Zygmunt.

Wiceprezes powiedział, że jedna z osób w ekipie pochodzi z Zawiercia.

Beata Chawuła zapytała również o to, czy hałas będzie uciążliwy dla mieszkańców ul. Podmiejskiej.

Przeprowadziliśmy we współpracy z firmą wyspecjalizowaną w inżynierii środowiska modelowanie akustyczne. Wynika z tego, że hałas będzie się ograniczał do terenu zakładu. Jeśli chodzi o ulicę Myśliwską, to w porze dziennej będzie na poziomie 40 decybeli, a w porze nocnej – 35 dB. Żeby dać punkt odniesienia, to spokojna rozmowa to 30-kilka decybeli. Ożywiona rozmowa może sięgać 40dB. Te wartości będą ginęły w tle. Nie robiliśmy pomiaru tła, ale tło, czyli hałas środowisko zwykle przekracza 40 decybeliMaciej Dudzic.

Beata Chawuła zapytała o to, w jakich godzinach będzie pracował zakład. Przedstawiciel Elemental poinformował, że tylko w dzień, a nocny hałas wynika np. z działających urządzeń wentylacyjnych.

Czy ludzie mają żyć na odpadach?

Nie wiem, czy Państwo znają naszą sytuację. Jesteśmy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W Zawierciu mamy od dłuższego czasu wojnę na temat śmieci. Stefa, która powinna służyć zakładom, która by zatrudniała mieszkańców, którzy muszą wyjeżdżać do innych miast, powinna służyć Zawiercia. Mamy same odpady. Ja wiem, że w tej chwili to jest najlepszy biznes, ale czy ludzie mają żyć i mieszkać na odpadach?Henryk Mól.

Radny mówił, że pomimo mniejszej skali liczby ton odpadów (w porównaniu do Fortum), “mieszkańcy mają obawy”.

Elektrownie atomowe też miały być dobre i bezpieczne, a przeżywaliśmy różne awarii takich elektrowniHenryk Mól.

Zwrócił Pan uwagę na ważne rzeczy i one są również ważne dla nas. My nie jesteśmy firmą, która będzie przetwarzała odpady. To jest instalacja do produkcji trzech metali szlachetnych i dwóch metali bateryjnych (…). My się nie nastawiamy na utylizację czy przetwórstwo odpadówMichał Zygmunt.

Wiceprezes Michał Zygmunt mówił, że to nie jest ta sama branża, co Fortum.

W Zawierciu nie będzie utylizacji odpadów, tylko najbardziej strategicznych metali. Platynowce są wskazane przez Unię Europejską na liście najważniejszych metali dla Europy, które są importowaneMichał Zygmunt.

Przedstawiciel Elemental mówił, że “na etapie projektowania mamy 6 poziomów analizy bezpieczeństwa, na każdym jest przygotowywane rozwiązanie na wypadek >>co jeśli<<“. Zwracał uwagę, że np. w Bukownie jest instalacja na 150 tys. ton.

Ewentualna awaria

Henryk Mól pytał o skutki w wyniku ewentualnej awarii.

Zakres skutków awarii jest ograniczony do bliskiego sąsiedztwa. Ciężko analizować wszystkie możliwe scenariusze. Jeśli chodzi o wyciek cieczy, to przemieszcza się ona do płaszcza zewnętrznego, a jeśli wypłynie z niego, to do tacy wychwytowej. Jeśli chodzi o gazy techniczne, to są ich niewielkie ilości. Skala ich wykorzystywania jest porównywalna ze średniej wielkości szpitalemMichał Zygmunt.

Radny Witold Grim zacytował fragment raportu o inwestycji, w którym napisano, że “projektowany zakład ma podwyższone ryzyko awarii przemysłowej“.

Był w firmie w Oświęcimiu wybuch w firmie chemicznej, który był odczuwalny w sąsiednich gminach. Podobny wybuch był w grudniu ubiegłego roku w Kędzierzynie-Koźlu. W linii prostej w niedalekiej odległości mamy domy, schronisko, zakłady AXA i Virtu. Jak mogą czuć się bezpiecznie współlokatorzy takiego zakładu?Witold Grim.

Maciej Dudzic wyjaśniał, że “w porównaniu do zakładu Synthosu mówimy o innej skali działalności“.

Skutki z ewentualnej awarii są proporcjonalnie mniejsze, ponieważ zakłady jak w Kędzierzynie-Koźlu są wielokroć mniejsze niż planowany w ZawierciuMaciej Dudzic.

Radny Zbyszek Wojtaszczyk zapytał o to, “jeżeli dostaję 100 kg odpadów, a odzyskam 10 deko, to co dzieje się z tym 99 kg? Nie może to znikną“.

Jeżeli mówimy o przykładach, to 0,3% przekłada się w gotowy metal, a 99,7% to kruszywo, które sprzedajemy do przemysłu budowlanego, bo to jest ceramiczny żużel. Jeżeli chodzi o bateria, to kilkanaście procent to metale, które przekazujemy do hut jako metal wsadowy, kilkadziesiąt procent to wysokiej jakości procent, który jest pokruszony, umyty i przekazany firmom przemysłowym, a materiał katodowy, który przechodzi chemiczną obróbkę sprzedajemy w postaci kobaltu, lituMichał Zygmunt.

Radni dziękują Elementalowi

Radny Michał Myszkowski powiedział, że odpowiedzi na pytania, które chciał zadać, zostały już udzielone.

Ja chciałbym podziękować, że Państwo zainteresowali się Zawierciem. W Zawierciu nie zdarzył się jeszcze tak rozwinięty projekt zatwierdzony przez Komisję Europejską Michał Myszkowski.

Radny powiedział, że “mam nadzieję, że ten człowiek z Zawiercia w Państwa zespole przechyli szalę na korzyść naszego miasta“. Również radny Przemysław Trepka zabrał głos. Powiedział, że Michał Myszkowski powiedział to, co także on myśli.

Ja nie podzielam takiej radości jak Pan radny Michał Myszkowski, ale chciałem zapytać, dlaczego nie wyszła Wam inwestycja w Libiążu?Witold Grim.

Michał Zygmunt podkreślił, że po ich rezygnacji sam burmistrz Libiąża żałował, że Elemental wycofał się z planów dotyczących tej gminy.

Tam nie wyszło kilka inwestycji, w tym park dinozaurów. To kwestia lokalnych problemów. Nam nie zależy, żeby inwestycję rozpoczynać chyłkiem, po cichu. Nie chcemy lokować się w miejscu, w którym musielibyśmy toczyć boje z lokalną społecznościąMichał Zygmunt.

Henryk Mól mówił, że “my też mamy hutę zabytkową, hutę szkła, i może Pan się przyłoży tutaj też“.

Znam hutę w Zawierciu. Nawet podczas mojej bytności w Orzeszu myśleliśmy parę razy nad zaangażowaniem w Zawierciu, ale to nie wyszłoMichał Zygmunt.

Beata Chawuła podziękowała przedstawicielom firmy Elemental za udział w sesji.

Życzę Państwu sukcesu dla Państwa i jednocześnie myślę, że z korzyścią dla naszego miastaBeata Chawuła.

Na tym zakończyła się dyskusja na temat planów firmy Elemental podczas sesji.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

16 KOMENTARZY

 1. Coraz lepiej , zapomnijmy o bramie na Jure , a kolejne firmy śmieciowe już czekają jak mówił przedstawiciel Elementalu . Siąść i płakać p. Konarski .

 2. sorry ku*** jak” Brama na Jure” wysiada sobie turysta np z Gdanska juz nie pisze o.turystach z zagranicy na pieknym dworcu w Zawierciu i szuka informacji turystycznej logiczne ze na dworcu i co NIE MA-:( duzo podrozuje po Polsce bardzo duzo skad jestes z Jury i co wielkie oczy jak “pinc zloty” i opowiadanie ze slaskie to nie tylko kopalnie …pare fotek i wszyscy uswiadomieni ale zajebiscie tam macie! Czy jest jakas akcja w Polsce promocja Zawiercia i powiatu tej naszej Jury no NiE! Jedyne pozytywne skojarzenia do siatkowka i kibice Jurajskich Rycerzy. o negatywach nie pisze..Mysle ze ta sie pogodzic charakter przemyslowy miasta z rozwojem turystyki jurajskiej ale czy mamy osobe z “kohones” w UM.i Starostwie Powiatowym? no.nie bardzo….

 3. Rad jestem , że radny Myszkowski i radny Trepka z uznaniem przyjmują zamiar budowy w Zawierciu nowoczesnego zakładu przemysłowego. który będzie odzyskiwał z odpadów cenne metale ciężkie będące towarem deficytowym na rynkach europejskich. Trzeba pamiętać, że Zawiercie od początku swego istnienia było i jest miastem przemysłowym , a miastem turystycznym nigdy nie będzie bo nie ma w nim nic co mogłoby zainteresować turystów. Ogrodzieniec i Kroczyce to jedyne miejsca w tej części Jury, które mogą przyciągnąć uwagę turystów. Ciesz mnie również to, że w zakładzie tym można będzie odzyskiwać w procesie rafinacji cenne metale, w tym srebro z odpadów poflotacyjnych przyszłej kopalni . które będą dla Elementalu surowcem o wiele tańszym , a przede wszystkim zdecydowanie bezpieczniejszym dla zakładu i środowiska naturalnego niż zużyte baterie i katalizatory.

 4. Radny Wojtaszczyk nawet policzyć nie potrafi. Już wiem dlaczego tak długo siedzi w banku. Dlaczego poważni inwestorzy nie inwestują w Zawierciu? Brak reklamy z prawdziwego zdarzenia. Strefa Aktywności zmieni niedługo nazwę na Strefa Aktywności Śmieciowej a Brama na Jurę na Bramę na Śmieci.

 5. A nasza gwiazda rady miejskiej per Beati chociaż raz nie mogła by dać sobie na wstrzymanie? Kiedy ty kobieto się obudzisz i zrozumiesz że już wszyscy mamy cię dość na tym stanowisku.

 6. Ale już wówczas będzie za późno aby cofnąć pewne decyzję Panie filozof , a smród pozostanie środek i zagrożenie wybuchem .

  • Jestem ciekawa czy Leń z opozycją przeproszą i pogratulują Prezydentowi Konarskiemu że ściągną do Zawiercia dużego inwestora

   • smieci, akumulatory, betoniarnie. jeszcze spalarnia smieci, galwanizernia i produkcja mebli. sam syf, którego nikt przy zdrowych zmysłach nie chce. ten pajac ściąga sam syf do miasta.

 7. Skończcie z tą bramą !!!Zawiercie , Ogrodzieniec ,Poręba i Łazy to zawsze były miejscowości przemysłowe!!!Turystyka to Podzamcze Morsko , Kroczyce, Podlesice!!!

 8. Bardzo sympatyczny człowiek na zdjęciu i w wypowiedzi, niech że się pani wysoko się nosząca od niego od faoli, Radni gdzie projekt odwołania obecnej przewodniczącej rady miasta

 9. Najwyzsa pora, żeby w końcu zaczęło się coś dziać w tym mieście, a nie tylko Makdonald, stacje benzynowe, biedronki czy gadanie o turystyce. Ile ta turystyka warta, to najlepiej teraz widać w Szczyrku czy Zakopanem – hotele pozamykane, restauracje. Z czego zyc, jakby nie było przemyslu? Skoro juz się trafila porzadna firma, co tu chce przyjść, to tylko pilnować, zeby szybko fabrykę postawili, a nie gadać o bramie jury…

  • Jak to mówił Kononowicz – najlepiej żeby nic nie było. Zawiercie chce realizować jego program ? Ludzie będą krzyczeć, że Niemcy nas wykupują, a tu nie ma czego nawet wykupować, bo nic nie ma i niczego nie będzie. Żeby do czegoś dojść trzeba się zabrać za robotę, a nie wymyślać głupoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.