zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Były Prezydent Zawiercia przed Sądem Rejonowym w Myszkowie

Wczoraj w Sądzie Rejonowym w Myszkowie odbył się proces byłego Prezydenta Zawiercia Ryszarda M.

Akt oskarżenia przeciwko byłemu Prezydentowi Zawiercia dotyczący przyjmowania korzyści majątkowych został przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie skierowany do Sądu Rejonowego w Zawierciu. Aktem oskarżenia objęto 5 osób, w tym byłego Prezydenta Zawiercia Ryszarda M., byłego Zastępcę Prezydenta Zawiercia Marka K., dwóch przedsiębiorców Czesława I. i Bartłomieja K. oraz kierownika budowy, której inwestorem było Miasto Zawiercie.

Ryszardowi M. prokurator przedstawił 10 zarzutów popełnienia przestępstw, z których 9 dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych, a jeden niedopełnienia obowiązków służbowych i wejścia w porozumienie w toku postępowania przetargowego.

W toku śledztwa ustalono, że w okresie od 2009 do 2014 roku Ryszard M. przyjął od Czesława I. korzyści majątkowe w łącznej kwocie 130.000 zł. Korzyści te zostały przyjęte w związku z inwestycjami prowadzonymi przez Urząd Miasta w Zawierciu (zagospodarowanie zieleńca, budowa socjalnych budynków mieszkalnych, budowa i wyposażenie parku przemysłowo-technologicznego) oraz przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu (termomodernizacja przychodni lekarskich). Przyjęcie korzyści w związku z ostatnią inwestycją dotyczy okresu, w którym Ryszard M. pełnił funkcję Starosty Zawierciańskiego.

Ponadto stwierdzono, że Ryszard M., w związku z pełnioną funkcją Prezydenta Zawiercia, przyjął od Bartłomieja K. korzyści majątkowe w łącznej wysokości 40.000 zł.

Kolejne zarzuty dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości od 50 do 500 zł od trzech osób prywatnych. W jednym z tych przypadków korzyść majątkowa została przyjęta w zamian za załatwienie podpisania umowy najmu mieszkania. W sprawie załatwienia podpisania tej umowy prokurator przedstawił także zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 1000 zł Zastępcy Prezydenta Zawiercia Markowi K.

W zakresie zarzucanego Ryszardowi M. przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych ustalono, że w 2013 roku, oskarżony w trakcie przetargu, który dotyczył budowy socjalnych budynków mieszkalnych, zataił posiadane informacje o braku spełnienia warunków przetargowych przez firmę Czesława I. Ponadto przed zakończeniem przetargu Ryszard M. ujawnił przedsiębiorcy sposób rozstrzygnięcia przetargu i dopuścił go do rozpoczęcia robót. W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami w dokumentacji tej inwestycji, przedstawiono kierownikowi budowy Krzysztofowi G. zarzut poświadczenia nieprawdy co do daty rozpoczęcia prac budowlanych.

W akcie oskarżenia prokurator uznał, że Ryszard M. uczynił sobie stałe źródło dochodu z popełniania opisanych przestępstw, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Ryszard M. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Do stawianych im zarzutów nie przyznali się także Marek K. i Krzysztof G. Przesłuchani w charakterze podejrzanych Czesław I. i Bartłomiej K. przyznali się do zarzucanych im przestępstw i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Przestępstwo łapownictwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat, a przestępstwo poświadczenia nieprawdy w dokumencie karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przedmiotowe śledztwo było prowadzone przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie
Zdjęcie: Sąd Rejonowy w Myszkowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.