zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Budżet Zawiercia przez koronawirusa stracił z podatków 2,6 mln zł w pierwszym półroczu. Jak prezydent miasta tłumaczył na sesji zakup ozdób za 148 tys. zł?

Temat zakup nowych ozdób świątecznych za niemal 149 tys. zł był omawiany podczas sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w piątek 27 listopada.

Jak informowaliśmy we wrześniu, wpływy z podatków PIT i CIT do budżetu miasta Zawiercia za pierwsze półrocze 2020 roku w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku są mniejsze o ponad 2,6 mln zł.

– Prezentujemy wpływy z podatków PIT i CIT w Gminie Zawiercie. Czerwiec 2020 r. PIT – 22 348 629 zł, CIT – 1 647 544,72 zł; Czerwiec 2019 r. PIT – 24 179 976 zł, CIT – 2 494 292,51 zł – czytamy w odpowiedzi urzędu.

Według danych urzędu w bieżącym roku za pierwsze 6 miesięcy do kasy miasta wpłynęło mniej o 1 831 347 zł z PIT-u i 846 747,79 zł z CIT-u. Łącznie straciliśmy 2 678 094,79 zł.

Podczas listopadowej sesji rady miasta o wydatki na nowe ozdoby świąteczne pytali radny Elżbieta Kornobis-Wieczorek i Michał Myszkowski.

Radny Michał Myszkowski w swoim zapytaniu podkreślał, że w prasie ogólnopolskiej ukazała się informacja o tym, że takie miasta, jak Rybnik, Katowice, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, czy Będzin nie wydawały bądź wydadzą w tym roku znacznie mniej na ozdoby świąteczne.

Ja rozumiem, że ludzie chcą igrzysk i chleba, ale w tym momencie pomyślmy o chlebie – mówiła Elżbieta Kornobis-Wieczorek.

Też zastanawiałem się nad tym, czy po prostu kupować te nowe ozdoby, ale w tamtym roku mieliśmy wiele zastrzeżeń do funkcjonowania ozdób świątecznych, gdzieniegdzie były popsute, więc w części należałoby je wymienić. Okres pandemii owszem nie sprzyja takim decyzjom, natomiast biorąc pod uwagę całą sytuację, i nie tylko sytuację powiedzmy budżetu miasta i funkcjonowania w obecnej sytuacji, ale też no życia codziennego mieszkańców. Wiemy, że te święta będą wyjątkowo smutne. Nie będzie można się spotykać, nawet na Wigiliach w gronie całych rodzin. Będzie dopuszczone tylko do 5 osób. Mam nadzieję, że to jeszcze może się zmienić, ale też z drugiej strony jeżeli chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich, to nie byłoby wskazane. I te święta tak naprawdę będziemy spędzać w odosobnieniu, a przestrzeń miejska jest jedyną przestrzenią, gdzie można wyjść z domu, złapać trochę tlenu, mam nadzieję, że nie będzie tak dużego smogu, jak w poprzednich latach na terenie miasta. I potrzeba ludziom jakiejś takiej optymistycznej choćby nawet, optymistycznego spojrzenia, takie ja mam takie odczucie, że coraz więcej ludzi wpada w depresję. I siedząc, zamykając się w swoich ścianach, nie mając kontaktu z innymi ludźmi, bo ten kontakt, który my dzisiaj mamy przez komputery, nie jest tym, który tak naprawdę tworzy te więzi. Z tą myślą podjąłem decyzję, że jednak no mieszkańcom też się trochę czegoś pozytywnego należy i żeby zobaczyli wychodząc z domu, że jest ta atmosfera świąteczna, no jest tak naprawdę dookoła. Nie funkcjonuje Miejski Ośrodek Kultury, nie organizujemy jarmarku świątecznego, to znaczy w tradycyjnej formie, bo organizujemy wirtualny. Więc te spotkania, to ciepło, którego dzięki świętom odczuwamy będzie dużo mniej. Z tą myślą podjąłem decyzję, że jednak kupimy trochę nowych ozdób po to, żeby było trochę milej na mieście, bo czas nie jest przyjemny i miły – powiedział w trakcie sesji prezydent miasta Łukasz Konarski.

Prezydent zapewniał, że “nie jesteśmy bezczynni”, jest w kontakcie z dyrektorem szpitala i dokonuje zakupów, gdy jest zapotrzebowanie. Łukasz Konarski poinformował, że w minionym czasie zakupiono jeden aparat mobilny do EKG oraz pięć wózków.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

14 KOMENTARZY

  1. To nie jest czas na takie zakupy. Ludzie umierają na Covid, w tym czasie Pan Konarski szasta nie swoją gotówką. Myślenie nie boli.

  2. Mi by się miło zrobiło i radośnie gdyby ten pa… Konarski został jak najszybciej odwołany z stanowiska, bo się na nie nie nadaje. Radość byłaby znakomita i 148 000 zostałoby w budżecie miasta na cele porządane, a nie pierdoły i wymysły pa….

  3. Hala musi powstać, a radni na mecze chodzą, udają zainteresowanie i prezydent też, a nawet przez dwa lata nie zdecydowali gdzie ta hala ma powstać i jaka ma być. Za co się pytam bierzecie pieniądze. Projekt już powinien być gotowy, ale co tam wy za friko chodzicie na mecze, choć wiele z was nie ma zielonego pojęcia o siatkówce, ale lans się liczy, jeszcze darmowy. Nie myślicie o tych co nie mogą kupić biletów bo co was obchodzą wyborcy. Wam dano wejściówki. Rozliczymy was szczególnie tych co nigdy wcześniej nie chodzili i nie mieli pojęcia o grach zespoowych. Żeby was pogięło, judasze.

  4. Lepiej Zakup ozdób niż drugie drzwi pod mopsem lub wydać je na prywatny biznes sportowy właściciela tego BLOGa Medialnego

  5. Trzeba było wystosować prośbę do ambasady Chin, aby ich przedsiębiorcy sprzedali nam takie ozdoby po kosztach (a nie, że jakiś pośrednik przytulił na czysto, pewnie sześciocyfrową sumkę) . W końcu to od nich wyszedł ten wirus, a teraz to my (zdaniem prezydenta) przy takich błyskotkach, musimy koić skołatane nerwy. Argument nie do podważenia, a i pewnie byłaby sława na cały kraj, za taki krok. W masmediach tylko czekają na tego typu newsy.

  6. Czego się czepiacie , potrzeba trochę radości i uśmiechu , przestańcie truć jadem Każde miasto się stara się stworzyć świąteczny nastrój , nic w tym złego .Wesołych i zdrowych świąt Zawiercianie. ..

  7. Każde albo prawie każde miasto pobiera opłatę za psa a my nie bo chyba mamy za dużo kasy lub prezydenta nie stać na podatek np. 100 zł. W miastach jest nawet 130 zł ale my nie musimy pobierać bo my bogaci jesteśmy. Jaki problem aby straż codziennie rano przeszła kolejno ulicami i sprawdziła czy ktoś zapłacił czy nie. Nawet za g… po psach nie płacą mandatów psie paniusie. Jaki włodarz takie igrzyska a więc na światełka musi być.

  8. lepiej niech pseudokibice Aluron CMC z Urzędu Miejskiego niech nie przychodzą na halę bo zachowują się jak ci bezdomni co stoją pod Bazyliką po darmowy posiłek….Żenada nie ważne co jest na boisku, ważne że micha jest darmo..

  9. U mnie w dzielnicy Zawiercia są jeszcze osoby nie podłączone do kanalizacji sanitarnej. Mają 4 samochody ale ścieki płyną na łąkę. Kolejny ma może do podłączenia odcinek 6m ale szambo dobrze odprowadza do ziemi. Straż Miejska w tym mieście od czego jest ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.