zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

“Bo liczy się człowiek!” – warsztaty przeciw mowie nienawiści

Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia zorganizowało warsztaty poświęcone przeciwdziałaniu mowie nienawiści.

Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu i Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach (KWP) przy współpracy z Centrum Żydowskim w Oświęcimiu i Muzeum Auschwitz-Birkenau zrealizowali projekt pn. „Bo liczy się człowiek”. Miał on na celu uświadomienie młodzieży licealnej, a także nauczycieli i policjantów o realnym zagrożeniu jakimi są hejt, dyskryminacja i mowa nienawiści. Ponadto, podstawowym założeniem inicjatywy było wypracowanie sposobów zwalczania tych negatywnych zachowań.

Na samym początku uczestnicy projektu odwiedzili miejsce o szczególnym znaczeniu, czyli obóz koncentracyjny, Auschwitz-Birkenau. Następnie uczniowie wraz z opiekunami i policjantami udali się na specjalne warsztaty, gdzie zastanawiali się nad problemem m. in. dyskryminacji i nietolerancji. Trenerzy z Centrum Żydowskiego, pokazywali im też, jak starać się wyeliminować owe zachowania. Nie brakowało oczywiście nawązań do historii, zwłaszcza do II Wojny Światowej, w której znajdziemy mnóstwo przykładów rasizmu i mowy nienawiści. Ów projekt zakończył się dwudniowym seminarium, na którym całość podsumowano i jeszcze raz pochylono się nad opisywanymi problemami.

W przedsięwzięciu wzięło udział kilkanaście szkół z województwa śląskiego, policjanci z KWP, oraz funkcjonariusze z komend miejskich z kilku miast. Na końcowym seminarium nie zabrakło także prezydentów i burmistrzów śląskich miast i gmin. Ponadto w ramach projektu „Bo liczy się człowiek” zostaną także opublikowane trzy krótkie spoty (filmiki). Mają one przybliżyć, szerszemu gronu osób, inicjatywę i omawiane tematy. A wszystko po to, aby nam wszystkim żyło się lepiej.

Projekt został zrealizowany w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego.

W projekcie brali udział m. in.: IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rybniku, I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu, XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic, Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Adama Kocura w Katowicach, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu, Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych im Marii Dąbrowskiej w Chorzowie, Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie, Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach.

Źródło: Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.