zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Aluron Virtu Warta Zawiercie: promujemy nasze miasto, ono obcina nam dotacje. Mamy ogromne kłopoty finansowe [WYWIAD]

Klub Siatkarski Aluron Virtu Warta Zawiercie jest na 4. miejscu w PlusLidze, walczy o awans do finału ligi, a wkrótce zagra w europejskich pucharach. Kilka tygodniu temu obcięto dotację dla klubu, obecnie sytuacja finansowa klubu jest niezwykle trudna. Co dalej z drużyną Jurajskich Rycerzy? Przeczytajcie wywiad z prezesem klubu, Kryspinem Baranem.

Paweł Kmiecik, zawiercianskie.pl: Jaka jest obecna sytuacja finansowa Aluronu Virtu Warty Zawiercie?

Kryspin Baran, prezes Aluronu Virtu Warty Zawiercie: Przed dwoma laty bowiem zanim przystąpiliśmy do PlusLigi wystosowaliśmy do Prezydenta i Rady Miasta zapytanie czy są zainteresowani by takie rozgrywki promowały Miasto Zawiercie i dawały radość mieszkańcom. Wskazaliśmy korzyści ale też to, że organizacja takiego klubu w najwyższej klasie rozgrywkowej wiąże się z dużymi kosztami. Zawnioskowaliśmy o dotację na cele promocji na najniższym poziomie ze wszystkich klubów PlusLigi. Otrzymaliśmy zapewnienie zrozumienia i że miasto będzie trzymać kciuki za awans oraz do tego poziomu finansowania dążyć.

Efekt mamy taki, że klub realizuje budżet przedstawiony PlusLidze przy naszym awansie, lecz Miasto Zawiercie jest jedynym promowanym przez klub podmiotem, który nie wywiązuje się z deklaracji. Spowodowało to przez dwa lata skumulowaną ogromną dziurę w budżecie i postawiło obecnie klub na skraju przepaści.

Jest aż tak źle?

Tak.

I co teraz?

W ubiegłym tygodniu Pan Prezydent Łukasz Konarski wystosował zaproszenie dla zarządu i rady nadzorczej do spotkania celem omówienia najpilniejszych spraw dotyczących klubu. Po meczu uzgodniliśmy, że odbędzie się ono w poświąteczny wtorek popołudniu. Nie spodziewam się rozwiązania problemów, a bardziej możliwości ich przedstawienia i określenia czających się zagrożeń.

Na jedynym spotkaniu, jakie miało miejsce w tym roku (już po przyznaniu dotacji na organizację sportu) Prezydent nie miał żadnej propozycji na finansowanie promocji miasta przez klub. Zapytał tylko czy dożyjemy do czerwca. W efekcie pisemnie poinformowaliśmy, że nie jest możliwe zrealizowanie całorocznego zadania o nazwie „Zawiercie w PlusLidze” przyznaną kwotą dotacji i poprosiliśmy o wstrzymanie wydatkowania tej kwoty i przesunięcie wyznaczonego nam terminu podpisania umowy do końca czerwca. Argumentowaliśmy to koniecznością szukania innych, ratunkowych źródeł finansowania swojej działalności.

Jest konflikt na linii Aluron Virtu Warta Zawiercie – prezydent Zawiercia?

Ja nie upatruję w działaniach obecnych czy byłych władz miasta złej woli. Od lat słyszymy bowiem, że miasto jest zadłużone lub że budżet się nie domyka. Problem w tym, że nie jest to prawda. Wręcz jest to kłamstwo, za rozpowszechnianie którego prawnicy UM powinni żądać każdorazowo przeprosin.

Oskarżenie o kłamstwo to bardzo mocne słowa.

Swoją opinię opieram na tym, że suma naszych zobowiązań wynosi około 40 mln zł. To daje około 800 zł na mieszkańca. Wystarczy sięgnąć do ogólnie dostępnych danych, by zorientować się, że jest to poniżej średniej krajowej która wynosi 1000 zł. Z moich obliczeń wynika, że poziom finansowego bezpieczeństwa jest ok. 3-krotnie wyższy. Dla Zawiercia wynosi ok. 120 mln zł, a nie obecnych 40 mln. Możemy realizować naprawdę duże projekty inwestycyjne jeżeli tylko dadzą rozwój miastu i mieszkańcom. Żeby było jasne – nie jestem za zadłużaniem miasta. Będę sprzeciwiał się głupim lub niegospodarnym pomysłom. Protestuję teraz jedynie jako mieszkaniec przeciwko inwestycyjnemu zasuszaniu mojego miasta. A jako przedsiębiorca wiem, że kredyty inwestycyjne dają rozwój, a wypracowana gotówka pozwala prowadzić działalność bieżącą i pokrywać codzienne koszty. Mam odwagę mówić to głośno, bo 6 największych firm lokalnych wspierających klub odpowiada za wpływy do budżetu miasta kilkunastu milionów złotych rocznie. Mamy więc moralne prawo oceniać, czy te środki są mądrze wydatkowane.

A więc uważa Pan, że miasto jest w dobrym finansowym stanie?

Ja naszą politykę finansową porównałem ostatnio do afery GetBack. Jak donosi prasa ekonomiczna powodem problemów firmy zajmującej się windykacją należności było to, że zaciągała pożyczki, obligacje do zwrotu w ciągu 1 lub 2 lat na zakup pakietów, które dają zwrot pieniądza po 4 latach. Miasto Zawiercie również błędnie – z opacznie rozumianej gospodarności drenuje budżet z gotówki (naszych podatków) na inwestycje długoterminowe, co oznacza że brakuje jej na podstawowe wydatki miasta.

Niedługo jako miasto będziemy chodzili w łachmanach ale z wypiętą piersią, że nie mamy kredytów. Wszyscy się wyprowadzimy, bo miasto będzie nieatrakcyjne, ale z braku kredytów dumne. Naszym problemem jest to, że od lat wywieramy jako mieszkańcy presję na władze, by poziom kredytów był jak najniższy. W efekcie wręcz wszystkie inwestycje długoterminowe w mieście finansujemy gotówką z naszych podatków. Brakuje jej więc na edukację, kulturę, promocję miasta itp. W tym samym czasie mówimy, że zależy nam na zadowoleniu mieszkańców, stworzeniu im dobrych warunków do życia w mieście, ale obcinamy wydatki na zajęcia szkolne, organizacje kultury i sportu. Prywatnie nauczyliśmy się już wszyscy zaciągać tanie kredyty na mieszkania zamiast zaciskać pasa przez lata w oczekiwaniu aż uzbieramy gotówkę. Miasto jednak wydatkowało w ubiegłym roku ok. 8 mln zł gotówką na mieszkania socjalne, zamiast zaciągnąć długoterminowy kredyt oprocentowany na 2% rocznie. Bowiem oprocentowanie kredytów lub obligacji dla gmin wynosi właśnie ok. 2% czego mieszkańcy nie wiedzą.

Mimo tych problemów życzę powodzenia w kolejnym meczu z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Dziękuję. A na koniec dodam, że według wszystkich analiz branżowych miasto Zawiercie jest największym beneficjentem efektu promocyjnego wypracowanego przez klub.

70 KOMENTARZY

 1. Nie jestem kibicem , bo taki komercyjny sport mnie nie interesuje – to może i dla tego takie mam zdanie, ale uważam, że ten dobrze grający klub powinien być finansowany w 100% przez sponsorów, którzy czerpią z tego dodatkowy zysk ( reklama, darowizny czyt. podatek itp.) Drużyna dobra, to i łatwiej sponsora znaleźć, a UM nie pompuje kasę w drużyny szkolne, dzielnicowe itp. które sponsora nigdy nie znajdą.

  • Te wszystkie komentarze wypisują ludzie którzy siedzą cały czas w domu i nie interesują się kompletnie niczym poza oglądaniem telewizji i narzekaniem na biedę. Najlepiej to w ogóle wycofać klub z miasta a pieniądze przeznaczyć na drzwi za 100tys zł lub fantastyczną fontannę, która będzie punktem kąpieli bąbelków madek i tych najbardziej biednych mieszkańców. Każdy mieszkaniec większego miasta marzy by jego miasto było identyfikowane z jakimś klubem sportowym z jakiejkolwiek dyscypliny. W bardziej rozwiniętych krajach dzień meczu swojej drużyny jest świętem i czasem dumy ze swojego miejsca zamieszkania. Zawsze jest to jakaś możliwość miłego spędzenia czasu, poczucia emocji związanych ze sportową rywalizacją. Ale nie w Polsce, bo tutaj mieszkańcy wolą żeby miasto finansowało jakieś bezużyteczne gówno z podpisem “dla mieszkańców”. W Zawierciu kompletnie nic się nie dzieje, kino z PRLu, raz na rok start kolarzy albo jakiś koncert emerytowanej gwiazdy za miliony złotych, a gdy pojawił się w końcu klub z prawdziwego zdarzenia dający możliwość rozrywki to projekt jest hejtowany na starcie. Najgorsze jest że tacy debile mają prawa wyborcze i później wybierają innego debila na prezydenta.

 2. Przez Weekend będę nosił koszulkę z logiem Zawiercia. Proszę miasto o dofinansowanie mnie i mojej rodziny. Bo zrobię promocję miasta w Zakopanym.

 3. Jeszcze nie tak dawno Pan prezes mówił, że żadnych problemów finansowych klub nie ma. A teraz się pogorszyło i o plus zabiega Jego klub niech sponsoruje w 100 procentach łącznie z halą. W mieście jest wiele grup, klubów które nie są dotowane i żyją

  • Z naszych podatkow jest tez oplacana cala ekipa z zawiercieodnowa, dostaja intratne stanowiska i jakos nie brakuje na to pieniazkow -Pan Palucha (fotograf)-super kierownik w zgm, Pani Koziol kierownik w MOK, ciocia zony prezydenta -dyrektor mops, to nikogo nie razi ? a WARTA ZAWIERCIE POKAZUJE NAS Z NAJLEPSZEJ STRONY w całej Polsce. To miasto nigdy nie będzie miłym miejscem do mieszkania, mentalność jak na wsi a aspiracje jak w Warszawie

   • To samo bedzie co z siatka w Wieluniu…..oby nie. lub bedzie AV Czestochowka. ZAWIERCIE miasto spi****polaczen. Kliki klikunie krasnale sie ino zmieniaja zal zal.pl

 4. A czy jeśli miasto będzie dokładać do prywatnej firmy to wszyscy mieszkańcy będą wchodzić bez biletów? Jak by nie było to nasze podatki.
  Panie prezesie proponuje uderzyć do Pani posłanki . Idą wybory A cuda się zdarzają 😉

  • Anonim – dla tego na przyszły sezon mieszkańcy muszą wchodzić bez biletów. Jeśli miasto ma dokładać do tego. A czy przedsiębiorcy sprzedający za pośrednictwem Internetu podający słowo Zawiercie, też mogą się spodziewać kasy za promocję?

   • Serio nie widzisz różnicy pomiędzy promocją miasta poprzez sport, a zarabianiem na nazwie Zawiercie?
    Klub Sportowy nie jest “firmą z Zawiercia”.

    Niedługo z Aluronu Virtu Warta Zawiercie będzie Aluron Virtu, a mecze będą odbywać się gdziekolwiek, byle nie w Zawierciu

    • I bardzo dobrze, miasto niech inwestuje w drogi, parki, 5g etc

     Najwiekszym beneficjentem jest miasto…. ? Przepraszam bardzo, niech mi ktos pokaze statystyke mowiaca ze dzieki graniu w Zciu do kasy miasta wplynely jakiekolwiek fundusze. Zaden inwestor nie pojawi sie w Zawierciu tylko dla tego, ze klub gra w PL.

     A to ze 80% Polakow dowie sie gdzie lezy Zawiercie… kto uwazal w szkole to i to wie

     • Ti nie chodzi o inwesterów, tylko o ddanie o to, co ma się dobrego. Nigdy wcześniej nie słyszałem dobrze w radio czy w telewizji o Zawierciu. Teraz słysze ale tylko dzieki zespołowi.

 5. Jestem fanem siatkówki. Całą rodziną chodzimy na mecze i jeździmy ba wyjazdowe. Nie jest to w porządku, że sponsor tytularny nie wywiązuje się z obowiązków. Wszak w nazwie klubu jest jego nazwa. A choć by nie było i tak będzie to klub z Zawiercia. Nasze miasto nigdy nie miało takiej promocji jak teraz dzięki naszej siatkówce. Z całym szacunkiem dla każdego mieszkańca i każdej firmy z naszego miasta. I nie chodzi tu o halę jak na miasto by się przydało. Chodzi o płacenie pieniędzy za reklamę

  • Przenieśmy się do Myszkowa.
   Gdyby nie ten klub, dalej cała Polska nie wiedzialaby ze istnieje cos takiego jak Zapierdzie i gdzie to leży. Nazwa podobnie jak SOSnowiec coś mówi. Ci w nazwie wołają o pomoc, a Zawiercie: grupa ludzi która idąc zawróciła (bo tu taka głupota i brak gospodarza).

 6. Moze Pan Baran wezmie kredyt i wybuduje hale dla swojego klubu i bedzie pozniej na niej zarabial. Bardzo prosze, a nie wyciagac łapy po publiczne pieniadze. Powazny przedsiebiorca postanowil sie wyplakac na swoim portalu w rekaw przez siebie oplacanemu redaktorowi. Żałosne

 7. Leszek – Dla mnie promocją miasta są nowe miejsca pracy. A nie rozrywka raz w tygodniu. Czy dzięki siatkówce miasto zatrzyma młode pokolenie. Czy nasze dzieci znajdą przyszłość w naszym mieście oglądając siatkówkę? Nikt nie widzi że to tylko nabija w jedną stronę kasę. Przyszedł nowy prezydent , który nie jest podatny na układy i marnowanie kasy pod presję czyjeś. Może zamiast nakręcać się może pomyślmy nad czymś co da Nowe miesiąc pracy. Lub rozwinie nasze miasto.

  • Po co nowe miejsca pracy, jak na rynku jest deficyt pracowników?
   Myślę, że Młodych Ludzi w Zawierciu może jedynie zatrzymać rozwój kulturalny miasta – między innymi hala sportowa z prawdziwego zdarzenia, gdzie nie byłoby problemu z tym, żeby każdy chętny mógł wejść na mecz z całą rodziną.

   To chyba nie o to chodzi, żeby młodzi ludzie nie mieli możliwości pójścia do kina z prawdziwego zdarzenia, czy też o “głupiej” Galerii Handlowej nie wspominając. Młodzi ludzie chcą utożsamiać się z miastem, a chyba nie o to chodzi, żeby utożsamiać się z miastem, gdzie wieczorem ze znajomymi nie można nigdzie wyjść – trzeba jechać do Katowic, Częstochowy i innych ościennych, większych miast.

   Co do nabijania kasy – nie myślisz chyba, że Zarząd Klubu chce obiecanej dotacji po to, aby wydać te pieniądze na własne widzimisię?

   Wydaje mi się, że kontynuacja tego świetnego projektu, jakim jest Klub Siatkarski Aluron Virtu Warta Zawiercie, jest nie tylko ukłonem w stronę mieszkańców, ale wręcz obowiązkiem.

 8. Fundacja Media Zawierciańskie, członek zarządu Paweł Kmiecik zadaje pytania Panu Kryspinowi Prezesowi fundacji. Zostawiam to bez komentarza . . .

 9. Te wszystkie komentarze wypisują ludzie którzy siedzą cały czas w domu i nie interesują się kompletnie niczym poza oglądaniem telewizji i narzekaniem na biedę. Najlepiej to w ogóle wycofać klub z miasta a pieniądze przeznaczyć na drzwi za 100tys zł lub fantastyczną fontannę, która będzie punktem kąpieli bąbelków madek i tych najbardziej biednych mieszkańców. Każdy mieszkaniec większego miasta marzy by jego miasto było identyfikowane z jakimś klubem sportowym z jakiejkolwiek dyscypliny. W bardziej rozwiniętych krajach dzień meczu swojej drużyny jest świętem i czasem dumy ze swojego miejsca zamieszkania. Zawsze jest to jakaś możliwość miłego spędzenia czasu, poczucia emocji związanych ze sportową rywalizacją. Ale nie w Polsce, bo tutaj mieszkańcy wolą żeby miasto finansowało jakieś bezużyteczne gówno z podpisem “dla mieszkańców”. W Zawierciu kompletnie nic się nie dzieje, kino z PRLu, raz na rok start kolarzy albo jakiś koncert emerytowanej gwiazdy za miliony złotych, a gdy pojawił się w końcu klub z prawdziwego zdarzenia dający możliwość rozrywki to projekt jest hejtowany na starcie. Najgorsze jest że tacy debile mają prawa wyborcze i później wybierają innego debila na prezydenta.

  • Ja też nie głosowałem na Obecnego prezydenta ale popieram jego podejście. Na co nam taki klub. Czy mieszkańcy Zawiercia znajdą w nim prace? Nie każdy jest radny i bierze dodatkowo kasę z wodociągów czy innych spółek. To może oddajmy aby budżet na siatkówkę A w mieście niech się robić slamsy .

   • Pracy jest aż nadto. Takie czasy, że ludzie się do pracy nie garną. Ale to przecież temat do osobnej dyskusji.

    Popularność dużego klubu sportowego z najwyższej ligi w kraju (Ligi Mistrzów Świata, jakby ktoś nie wiedział) zawsze przekłada się na atrakcyjność miasta, bo to oznacza, że miasto jest dobrze zarządzane i inwestuje w swoją markę. Mówię o atrakcyjności także inwestycyjnej, co dalej może przekładać się na te “nowe miejsca pracy”, o których wspomina Kolega Tomek.

    Tyle tylko, że do tego trzeba zapomnieć o czasach, kiedy tylko “państwowe” było super. Nie samą pracą żyje człowiek ;).

 10. LUDZIE CO WY ZA GŁUPOTY WYGADUJECIE , KASA TO KASA TAMTO , NIE MACIE POJĘCIA O ZARZADZANIU TAK JAK 99 % SAMORZADOWCÓW , ZASTANÓWCIE SIĘ CO ZOSTALO POWIEDZIANE W TYM WYWIADZIE , TAM SĄ GOTOWE ROZWIĄZANIA JAK POWINNO SIĘ ZARZĄDZAĆ FINANSAMI NIE TYLKO MIASTA , ZAWIERCIE JEST NA TO STAĆ I POWINNO WSPÓŁPRACOWAĆ BO KLUB NA TAKIM POZIOMIE TO JEST NASZE WSPÓLNE DOBRO , DZIĘKI TAKIM INICJATYWĄ MOŻEMY IDENTYFIKOWAĆ SIĘ Z MIEJSCEM W KTÓRYM ŻYJEMY I SPOŁECZNOŚCIĄ W NIEJ FUNKCJONUJĄCĄ . WŁAŚNIE MIĘDZY INNYMI TAKIE INICJATYWY TO JEST ROZWÓJ I DROGA DO PRZODU BĄDŹMY WSZYSCY DUMNI I WPIERAJMY TA INICJATYWĘ I STWARZAJMY MOŻLIWOŚCI DO TAKICH PRZEDSIĘWZIĘĆ BO TO O NAS ŚWIADCZY , A KTO WIE CO PRZYSZŁOŚĆ NAM PRZYNIESIE , PÓKI CO NIEMA LEPSZEJ PROMOCJI , CHWALMY SIĘ TYM I PRZY OKAZJI POKAŻMY TO CO MAMY NAJLEPSZE W NASZYM MIEŚCIE .

 11. Kibic uważam że przy dobrym gospodarowaniu środkami miasta znajdzie się kasa na sport i na inwestycje. Problem z tym że Pan prezydent nie rozumie iż poza wesołym miasteczkiem, cyrkiem i dniami Zawiercia miasto nie ma nic. Ok reklama miasta może nie przynosi wpływów bezpośrednio do kasy urzędu ale może przyciągnąć większych sponsorów do klubu i do miasta. Odnośnie bramy – drzwi na Jure i rewitalizacji ul Marszałkowskiej to strzał w kolano.

  • Ludzie ogarnijcie sie to Pan Baran chce promować własną firmę za pieniądze miasta i ile by nie dostawał było by za mało . Taki typ człowieka spytajcie pracowników zakładu jak bardzo sukces klubu przełożył się na ich wynagrodzenia. I jeszcze jedno pytanie . Ile firma aLURON zapłaciła podatku do miasta ? Może ktoś udzieli takiej informacji to skończy sie ten temat raz na zawsze

   • Kibic, posługujesz ie kłamstwami. Klub nie ma wpływu na firmę. Jak na razie, to firma placi podatki w Zawierciu, z czego my wszyscy korzystamy. Z tego to miasto żyje. Czy ci się to podoba, czy nie.

    • Jakby na to wszystko nie patrzeć,to jest to sprawa polityczna,a nawiasem mówiąc prezydent,któremu nikt nie patrzy na ręce,to już samo w sobie jest podejrzane.

 12. Brawo Kryspin za dużo trafnych uwag ! Problem podstawowy – kto ma po menedzersku i fachowo od strony finansowej zarządzać miastem i jego budżetem ? jak wynika z oświadczeń majątkowych tych tęgich głów, większość z nich nie radzi sobie z zarządzaniem swoim prywatnym budżetem wiec czego mamy oczekiwać … (tylko dziwie się ze prywatnie można mieć masę długu, a miasto nie może się zadłużać ?)

 13. Przez ostatnie 4 lata lata ubyło okolo 4 tysiecy mieszkancow Zawiercia, a co bedzie za 20 lat? To nie taki odlegly czas…
  Miasto potrzebuje inwestorów, przemysłu, bo inaczej miasto stanie sie wsią. Nikt nie bedzie robil zakupów, maly biznes padnie, ceny nieruchomosci polecą w dół itp. Taka prognoza dla tego miasta.

   • Podejrzewam, że nie chodzi tutaj o to, aby klub dostawał “ile chce”, ale skoro plany “inwestycji w PlusLigę” były negocjowane z Miastem, to teraz nie czas i nie miejsce, aby Miasto rezygnowało ze wsparcia, które wcześniej ochoczo deklarowało.

    Śmierdzi tutaj na kilometr polityką niestety. Zmienił się Prezydent, zmieniło się spojrzenie Rady Miasta. To raczej nie przypadek.

 14. I po co zatrudniać dyrektorów sportowych jak nie potrafią pozyskiwać środków na funkcjonowanie klubu i liczą tylko na pieniądze publiczne .

 15. “niech miasto inwestuje w drogi parki etc”… dwocip tygodnia! tak, drogi i parki zatrzymają młodych w mieście ;))
  dobrze płatna praca, kultura, sport, rozrywka, dostępność mieszkań, edukacji, ułatwienia dla rodzin to zatrzymuje młodych, a nie parki… widzisz i nie grzmisz…
  parków w Zawierciu dostatek, co roku powstają nowe place zabaw, “Orlików” też się namnożyło przy szkołach, remonty dróg i chodników, wymiana oświetlenia.
  Jest dostępny najwyższy budżet w historii miasta. około 230mln złotych, prezydentowi szkoda 400tys. zł które były zapisane w poprzedniej kadencji.
  A tymczasem chce rewitalizować ćpuńską dzielnicę… to dopiero będą pieniądze wyrzucone w błoto.
  A jak tam na meczu, fajnie było się ogrzewać w blasku fleszy z oficjelami i radnymi na miejscówkach VIP za friko?

 16. O wlaśnie to. Dobre zarobki zatrzymaja ludzi w Zawierciu a nie klub sportowy. Może ktoś się wypowie ile zarabia się w Aluronie ile w Virtu I w innych przedsiębiorstwach sponsorujących ten klub.

 17. Czytają wasze komentarze drodzy kibice można wyciągnąć jeden wniosek. Jak klub będzie dostawać kasę i wszystko co będzie chciał. To młodzi zostaną w Zawierciu inwestycje same się zrobią. A ludzie będą kupować biletami na mecz w sklepie I miasto stanie Cię stolica Polski. Albo wam tak robią pranie mózgu na hali albo . . brak fantazji . A ja się zapytan . . Skoro mecze mają być taką rozrywką to czemu musimy my
  mieszkańcy kupować bilety. Czy nie można zrobić wejść darmowych jak się rząda kasy z urzędu miasta? Do póki nie zrobia biletów darmowych to ani złotówki klubowi Panie prezydencie.

  • Idąc tym tokiem, to może niech klub dopłaca kibicom za przychodzenie na mecze – nie róbmy ze sportu, z klubu, paranoi. Ja rozumiem, że ogólnie panujące rozdawnictwo Państwa Polskiego co niektórym się bardzo podoba, ale za chwilę będzie tak, że zarówno budżet Państwa, jak i budżet Klubu upadnie i zostanie jedynie do oglądania 4 liga piłki nożnej (jakością można pewnie porównać z 8 ligą włoską) i 2 liga tenisa stołowego (gdzie mało kto rozróżnia tenis stołowy od ping-ponga).

   Zawiercianie. Liczyłem na więcej.

 18. SLUCHAJCIE – CI TWARDOGLOWI.. To, że nie wszyscy jeżdżą autobusami ZKM, to nie znaczy że trzeba likwidować komunikację miejską lub jej nie dotowac. A jak ktoś nie lubi sportu, bo się koledzy na wf-e śmiali i woli marszczyć freda w parku to jego sprawa. Klub – nie, market – nie ( bo ryneczek), koncertów- nie. Wyprowadz się wieśniak do lasu, bo najwyższy czas zmienić Zawierciowo w miasto.

 19. Żądamy bezpłatnych karnetów na mecze . Płacimy podatki , klub chce naszych pieniędzy na prywatny klub. A my jako mieszkańcy Zawiercia za to karnetów . Niech wylicza połowę kwoty otrzymanej od miasta i każdy będzie zadowolony 😉

 20. Pan Prezes Postanowił sie ubiczowac w Wielki Piątek. Ale to I tak lepiej niz impreza z Balantinesem w JPT (relacja na fb.) I tyle potrafią mowic o wartościach chrzescijańskich. Ten dzień jest najslabszym dniem na imprezy w calym roku

 21. Nikt nie chce być dymany .Trudno się dziwić prezesowi klubu ,że pomimo zapewnień pomocy finansowej dla klubu-został potraktowany parszywie .A co do inwestycji w marszałkowką ulicę,to tam przeważa t mienie pożydowskie,i nikt nie jest zainteresowany ani przejęciem go ,ani inwestowaniem w nie-bo kto miasto Betlejeml .Należy usiąść do poważnej rozmowy o losach Zawiercia pomiędzy biznesem a władzami Zawiercia ,wypracować jakiś kompromis i w drodze referendum mieszkańców zatwierdzić go lub odrzucić.A tak poza tym to prezydent jeszcze nie raz natchnie się na minę jaką dawny układ NAW mu podsunie[np.dotacje dla klubów sportowych jakie zostały rozdzielone]

 22. Granie na licencji Spodka Katowice (na wp jest w wywiadzie) jest cool. W piłkę kupmy Wisłę Kraków zmienimy nazwę na dicsco polo Warta Zawiercie i też będzie ekstraklasa. Miasto dało już dwa mln zł i jakoś mi się to nie podoba. Hala na której są mecze i treningi, baseny, dostosowanie hali to i tak dużo co dostał ten twór, co jak dla mnie jest ok. Jak się nie ma miedzi to się na du… siedzi i tak samo proponuję temu klubowi. Zobaczcie ile osób jest zwalnianych w mieście, ile trzeba pomóc szpitalowi itp. Ja wolę żeby ta kasa tam szła, a jak nie pracuje się w sponsorach to o bilecie można pomarzyć. Czy ktoś wie jaki koszt dni zadłużonego Zawiercia?

 23. A może, klub pokaże otwarcie jakie są koszty klubu, oraz pensje zawodników i pracowników klubu? Zacznijmy od tego.

  Poza tym uważam, że są ważniejsze wydatki i cele. Np rozbudowa infrastruktury SAG aby byli nowi. Inwestorzy i nowe miejsca pracy, czy zachodnia obwodnica miasta, remont i przebudowa ulicy Dmowskiego. Tak są to wydatki większe niż chce klub. Ale na te. Inwestycje powinniśmy najpierw zbierac kasę na udział własny i szukać dofinansowania z różnych środków budżetu państwa czy UE.

 24. Niech pan prezes powie jaka dostał oferte od Gliwic bo tam chodzą słuchy o przejciu tego tandetnego klubu aluminum i kiepskiego żarcia ……. Niech wam powiedzą jak ludzie pracuja tam jedni chodzą do kibla z kartą czipową a drudzy marnie zarabiaja. Nawet tych swoich pseudokibiców upilnować nie umiecie jak zasuwali ostatnio po drodze DK78 zamiast chodnikami.

  A rozbudowe Hali jak chciano zrobić za plecami mieszkanców ?

  @wąsacze zawierciańskie właśnie rozbudowe cpunskich inwestycji zrobił poprzednik jak pseudo orliki dla swoich , wejscia na basen czy upokorzenie mieszkanców Pomorskiej aby swoi mieli gdzie parkować na ulicy i sprzeciw znakowi zakaz parkowania i laweta , za to sama szkoła sp3 powinna dostać kare
  Koniec układów WF-istów i dotowania bez celowego sportu na który ledwo 600 osób pojdzie w 50tyś miescie

  @Kibic E TAM ZNAJDZIEMY FRA… W TYM 50TS CO ZAPŁACĄ ZA BUDOWE POPAPRANEJ 3 HALI I JAKIŚ KIEPSKICH ORLIKÓW DLA UPOŚLEDZONYCH
  @komentarz największe układy są na strefie gospodarczej zwolnienia z podatków i gruntów

  @NIE GŁOSOWAŁEM NA KONARSKIEGO idz skamlać na strefe do swoich podciotków kundlu , na takich nierobów jak ty miasto nie bedzie dotować 1 pln

 25. Przez pół roku od wygranych wyborów, nowy prezydent zraził do siebie i oszukał tylu ludzi w mieście, że sukcesem będzie jak dotrwa do końca kadencji. W kampanii wyborczej miał hasło “Kocham Zawiercie”. Może i kocha miasto, ale nienawidzi ludzi, którzy tu mieszkają i pracują. Typowo polska retoryka: wykazać, że poprzednicy to złodzieje i nieudacznicy.
  Aluron Virtu Warta Zawiercie i jego rzesza wiernych i świetnie zorganizowanych kibiców robią niesamowitą promocję dla miasta w całej Polsce. Można ją jedynie porównać do promocji Zawiercia w mediach ogólnopolskich, jaką co jakiś czas funduje nam zawierciański SOR lub handel dopalaczami. Tylko czy chcemy takiej promocji? Już za jakiś czas obudzimy się z ręką w nocniku, bo będzie Aluron Virtu Częstochowa.

 26. ile wydają na klub oficjalni sponsorzy (aluron – virtu) tyle samo (czyli 1/3) powinno dopłacać miasto ! reszta uciułanych groszy (od mniejszych) sponsorów to bonus na waciki. Nie można utrzymywać takiego klubu tylko za sprawą zwiększania budżetu o dotacje publiczne ! Cały sukces sportowy (tej rangi) ma sens jeśli nie przeszacuje się z kosztami. Wszak każdy chciałby mieć u siebie jak najlepszych zawodników (bo wtedy wygra wszystko) ale to koszt niebotyczny i bezsensowny w skali opłacalności

 27. Konarski nie dotrwa do końca kadencji – coraz głośniej w mieście mówi się o niezadowoleniu wręcz żenadzie i o REFERENDUM. Moim zdaniem powinno się odbyć. Sam głosowałem na Konarskiego i żałuje. Nie głosowałem na to żeby dzieci rządziły miastem, nie głosowałem na zwalnianie wszystkich z pracy jak leci, nie głosowałem na ośmieszanie miasta poprzez takie działania! REFERENDUM!

 28. Może zamiast narzekać prezesiku to wyciągnij kasę z tego co ludzia w aluronie nie placicie ledwo za 2300_2400 robią na ręke. A ten tu farmazony gada i wciska ludzia że nie mają pieniędzy. Chciało się być prezesem zespołu to go sponosoruj. 4 miejsce w lidze to gdzie te pieniądze się podziewają za wygrane? Za mecze? Gówno powinniscie dostać.

 29. Niech Pan Baran przypomni, co takiego zrobił dla Zawiercia będąc członkiem Rady Gospodarczej. Co ta promocja dała Zawierciu? Niech poda konkrety, a nie festiwal czegoś czego nie ma. To nie miasto stworzyło klub, a prywatne firmy. Niech się Pan Baran cieszy, że miasto coś daje. Miasto ma zadania własne na które trzeba mieć pieniądze. O tym Pan Baran zapomniał.

 30. ok, jest inne wyjście, w sferze baśni i bajań – miasto rezygnuje z należnych podatków odprowadzanych do jego kasy przez firmy w nazwie : Aluron i Virtu, pozwala na prowadzenie klubu wedle własnego uznania właściciela i nie przeszkadza. Klub opłaca korzystanie z obiektów sportowych ( i np. ewentualne modernizacje, to co było w planach przed wyborami za 400tys. w hali na Blanowskiej, bazując na umowach partnerstwa prywatno-publicznego). Temat budowy kompleksu sportowego znika z rozmów tak samo jak wymienianie miasta Zawiercie jako sponsora tytularnego.
  Prezydent i radni nie dostają wejściówek VIP, sami muszą sobie wystać je w kolejce lub zakupić przez internet, ewentualnie liczyć na zaproszenie klubu.

 31. do tych co chcą darmowych biletów – głosowaliście w wyborach samorządowych? na prezydenta, na radnych?
  jeżeli TAK, to dobrze. Mam dla was dobrą wiadomość. Otóż prezydent i radni są reprezentantami wyborców. Osoby wybrane w demokratycznych wyborach większością ważnych głosów.
  Oni mają darmowe wejściówki na mecz, z których korzystają i reprezentują was godnie na meczu, jako mieszkańców, wyborców.
  Więc cichaj tam jeden z drugim.

 32. Brawo Panie Prezydencie, jestem dumny z tego, że nie poddał się Pan wymuszeniom oraz naciskom ze strony miłośników siatkówki. Nikt im nie zabrania wpłacać na konto klubu własnych oszczędności, ale pieniądze w budżecie miasta są na cele całej społeczności Zawiercia. Poprzednie Karły, za fotkę z piłką do siatkówki trwonili finanse miasta. Jest Pan konsekwentny oraz rozsądnym gospodarze i za to Pana szanujemy.

 33. Szanowny Anonimie! Nie wydaje mi się, żebyś był wyborcą Konarskiego. Wręcz przeciwnie. Uważam, że jesteś członkiem znanej ze swoich referendalnych zapędów grupy. Poprzednie referendum się nie udalo, to straszycie nowym. A kto zapłaci za te wasze kolejne wymysły? My, mieszkańcy. Nic z tego. Pora ochłonąć i wziąć się do pracy na rzecz miasta. A tymczasem, wesołego Alleluja!

 34. Teraz wyszło ciekawie… cały czas utrzymywanie, że klub jest w świetnej kondycji finansowej, a teraz liczenie na to, że Miasto pokryje koszty utrzymania klubu. Zwykle dotacja ze strony miasta jest tylko symboliczna, a kluby utrzymują sponsorzy. To tylko pokazuje, że pomysł wybudowania nowej Hali jest bezsensowny. Za te kilka lat jest zbyt duża szansa, że klub przestanie istnieć i miasto zostanie z pustą halą.

 35. Pytanie nr 1. Czy to prawda, że Aluron zacznie w końcu płacić podatki do miasta, gdyż kończy się 10-lecie ochronne w SAG?
  Pytanie nr 2. Czy to prawda, że powstała już grupa inicjatorska referendum o odwołanie Prezydenta, ale “przestrzeliła” temat bo chciała robić referendum w wybory parlamentarne… Tak. Opozycja jest na tyle niekumata, że mimo wieloletniej pracy w samorządzie nie potrafi poprawnie przygotować uchwały przedkładanej radzie, a co dopiero referendum… Czarna magia.
  Pytanie nr 3. Czy to prawda, że Aluron Virtu Warta Zawiercie S.A. otrzymała propozycję przenosin do innego miasta naszego województwa, z dość sowitym dodatkiem za promocję. Bo piękna hala stoi pusta, a tu całe podstawy – wydawało by się do tej pory solidne – są słomiane.

 36. Skoro jesteśmy przy tematach politycznych. Może redakcja zapyta się pani Chawuły, co jako zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy ma zamiar uczynić w celu redukcji bezrobocia w Zawierciu? 🙂

 37. Tu sie nic nie zmieni! Miasto klikow kliki kliki kliki klikunie…..Konar nie zaplonal Wf walkower Pani B. ……. weze Zygzakowe… Panie Morawiecki wez sie Pan zajmij tym miastem!

 38. Siadzmy sobie na sofie potrzymajmy sie za rece i zacznijmy plakac…..poczytajcie o Nowej Soli k Zielonej Gory i o prezydenci Wadimie Tyszkiewiczu jak zrobic z niczego fajne miasto do zycia do robory a nie plakac !!!

  • Dziecko wf-istów pokolenia pis-lamistów twórców pokolenia gimbazy mam wiekszy niż twój puxxxxy bo nawet jaśki z komołowa maja większe od ciebie , wiem wiecej o planowanych inwestycjach a szczególnie tych smiecio sportowych zanim twoj wf-ista pomyslal. o czym nie raz informowałem a co niektóre tłxxxx jak ty się smiali a potem było prawdą

 39. Może jakiś radny spytałby się radnych z Platformy(PO) ,dwoje pracuje w wodociągach(E.Mićka i D.Świderski),czy dostali podwyżki? W grudniu 2018 roku odchodzący prezes wodociągów z PO(Platforma Obywatelska) przyznał podwyżkę tylko “swoim”17 osobom(załoga liczy 140 osób),plus nagrody,przypominam ,że wodociągi są spółką miejską.Panie prezydencie proszę się tym zająć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.