zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Alert RCB: prognozowane intensywne opady deszczu, burze z gradem i silny wiatr. Możliwe podtopienia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia o silnym deszczu z burzami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) poinformowało o prognozowanych intensywnych opadach deszczu, burzach z gradem i silnym wietrze oraz możliwych podtopieniach. 

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia – miejscami od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Uwagi: Ze względu na dynamiczne zmieniającą się sytuację możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia do stopnia trzeciego. W nocy w powiatach myślenickim i limanowskim miejscami występowały nawalne opady deszczu do 100-150 mm w okresie 8 godzin – czytamy w komunikacie wydanym dla powiatu zawierciańskiego.

Komunikat obowiązuje od godziny 8:00 w niedzielę 21 czerwca do 8:00 w poniedziałek 22 czerwca. Jest to drugi stopień ostrzeżenia, w trzystopniowej skali komunikatów IMGW.

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – czytamy w opisie drugiego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Grafika ilustracyjna: IMGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.