zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

663 szkoły w całej Polsce dostały maila o ładunku wybuchowym. Dwie z Zawiercia

Polska Agencja Prasowa poinformowała o 663 przypadkach otrzymania przez szkoły z całej Polski maili z informacjami o podłożonym ładunku wybuchowym. W Zawierciu doszło do dwóch takich przypadków. Egzaminy odbyły się w 662 szkołach, w jednej został odwołany.

Pierwsza taka sytuacja miała miejsce wczoraj, druga – dziś. Zawierciańska policja nie informuje o tym, które szkoły otrzymały maila z informacją o bombie. Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu nie komentuje sprawy.

Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, nie mniej o każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce Policji. W dniu dzisiejszym każdy taki sygnał o alarmie został szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony, a w szkołach przeprowadzone zostały kontrole pirotechniczne. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji uznali przesłane informacje o alarmach za mało wiarygodne, nie wymagające ewakuacji – wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Przypominamy jednak, że ostateczne decyzje dotyczące ewakuacji podejmuje zawsze administrator obiektu. Równoległe z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów. Policja pozostaje w stałym kontakcie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach  – czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

Policja podkreśla, że autorzy maili z informacjami o podłożeniu ładunku wybuchowego podlegają karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Autorzy “żartów” są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Takie osoby muszą liczyć się także z możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.