zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

6,5-godzinna sesja z 2-godzinną przerwą: “Pora się obudzić”, “Nie lubię słuchać kłamstw” [AUDIO+ZDJĘCIA]

Dziś odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Trwała ponad 6,5 godziny, z czego ponad 2 godziny stanowiła przerwa w obradach.

W sesji uczestniczyła grupa kibiców Aluronu Virtu Warty Zawiercie, którzy sesję rozpoczęli od odśpiewania krótkiego fragmentu hymnu swojej drużyny. W sesji wzięła udział również dwie posłanki z naszego okręgu – Anna Nemś i Ewa Malik.

Sesja rozpoczęła się od krótkiej przerwy w związku ze złożeniem projektu uchwały przez grupę radnych z Platformy Obywatelskiej, projekt dotyczył utworzenia klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr 3 w Zawierciu. W projekcie były braki formalne, przewodnicząca rady miasta wezwała radnych zgłaszających projekt do usunięcia braków, konieczne było również zwołanie Komisji Edukacji. W rezultacie przerwa trwała 2 godziny.

Po wznowieniu obrad jako pierwszy głos zabrał dyrektor SP3 w Zawierciu.

Nie udało nam się utworzyć klasy sportowej z braku chętnych. 18 marca minął termin opublikowania list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do oddziałów sportowych – mówił dyrektor SP3 Jacek Bożek.

Wycofujemy tę uchwałę. Bardzo dobrze, że tak się stało, iż powstała ta dyskusja – mówiła radna Ewa Mićka.

Radni z poprzedniej kadencji mogą nie pamiętać wszystkiego. Jest 13:00, pora się obudzić. Nie jest możliwe stworzenie klas sportowych, jest taka klasa w SP9, ona już jest utworzona – odpowiedział prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Ma Pan rację – pora się obudzić. Propozycję utworzenia klas sportowych złożył Panu Polski Związek Piłki Siatkowej w dniu 6 marca. Coś jest nie tak, żeby przez 21 dni nie udzielić odpowiedzi – podkreślał radny Witold Grim.

Prezydent Zawiercia wyjaśniał, że spotkanie, podczas którego złożono propozycję utworzenia klas sportowych było niezobowiązujące. Podczas dyskusji byłego i obecnego prezydenta Zawiercia ktoś z sali krzyknął “nie licytować się”.

W trakcie sesji głos zabierały również obecne posłanki – mówiły głównie o obwodnicy Zawiercia i konieczności wspólnego wywierania nacisku na ministra w tej sprawie.

Podczas sesji miała nastąpić przygotowana przez Komendę Powiatową Policji w Zawierciu prezentacja dzielnicowych, w związku ze znacznym przedłużeniem się obrad sesji, prezentacja odbędzie się w innym terminie. Obecny na sesji zastępca komendanta zawierciańskiej komendy chwalił kibiców Aluronu Virtu Warty Zawiercie – jak poinformował, do tej pory nie było ani jednej interwencji w związku z meczami klubu w Zawierciu.

W trakcie sesji przedstawiono również program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Pod koniec sesji wywiązała się ostra wymiana zdań pomiędzy Łukaszem Konarskim a Witoldem Grimem.

W trakcie kampanii wyborczej miał Pan na swoim banerze postulat “sprawiedliwego podziału środków na sport”. Ja dzieliłem środki na sport przez lata w sposób – Pana zdaniem – niesprawiedliwy i nigdy nie wywołałem takiej burzy jak Pan. Poza tym w ubiegłym tygodniu w Zawierciu miał miejsce pogrzeb Jana Klisiaka, pierwszego przewodniczącego Rady Miejskiej w Zawierciu po transformacji ustrojowej. Nie widziałem oficjalnej delegacji urzędu miasta – mówił Witold Grim.

Ja też czasami lubię słuchać bajek, ale nie kłamstw. Była oficjalna delegacja urzędu miasta na pogrzebie – odpowiedział Łukasz Konarski.

Były i obecny włodarz miasta zarzucali sobie różnego rodzaju nieprawidłowości.

Podejmując decyzję o jakiejś inwestycji trzeba dokładnie wiedzieć, ile to będzie kosztowało. Mam wrażenie, że do tej pory nie zawsze tak było. Niektóre inwestycje były nieprzemyślane i nie mają żadnego sensu. Zamiast planować, musimy sprzątać – mówił Łukasz Konarski.

Wciąż słyszę “Poprzednik to, poprzednik tamto”. Chcę Panu przypomnieć, że był Pan zastępcą prezydenta Zawiercia przez 35 miesięcy i 12 dni, więc uwagi musi Pan kierować również do siebie – odpowiedział Witold Grim.

Na zakończenie sesji w ostry spór wdali się dwaj radni – obecna przewodnicząca rady miejskiej Beata Chawuła oraz poprzedni przewodniczący, Paweł Kaziród.

Posłuchajcie fragmentu wymiany zdań radnych:

Zobaczcie zdjęcia z sesji:

7 KOMENTARZY

  1. Kurczę ja też już mam dość tych krzykaczy z PO… szczególnie Kaziorda i Gima…. Rządzili w ostatniej kadencji to mogli działać. Teraz tylko byle pokrzyczeć… mam dość takich nieudaczników, kiedy ludzie się obudzą i przestaną głosować na tych dziadów z PO…. ;/

  2. Moim zdaniem PO z Grimem dziadostwo a konarski to jedno towarzystwo z nimi. Wszystko pod płaszczykiem nowości, ale to przecież ich towarzysz – przez 3 lata jadł im z ręki, ale postanowił wybić się na niezależność. Wyślijmy całe to towarzystwo w kosmos! Koniec z tymi dziadami!

  3. Tak w zasadzie to o co chodzi ? Czy działania obecnego prezydenta mają większą akceptacje społeczną wobec obietnic składanych podczas kampanii wyborczej ? Czy można dostrzec (na korzyść) różnicę w sprawowaniu władzy obecnego i poprzednich prezydentów ? Czy poprawiło się np. zawodowo, kulturalnie, rekreacyjnie … jakiemuś “maluczkiemu” mieszkańcowi miasta pod rządami nowych władz ? Czy zaoszczędzono-wygospodarowano jakieś finansowe środki na realizację czegoś o czym nawet nie pomyśleli poprzednicy ? Czy mogę otrzymać jakąś przyzwoitą ofertę pracy w strukturach nadzorowanych przez miasto (bez znajomości) ?

  4. Moim zdaniem jest gorzej niż było (a zwolennikiem grima nie jestem i nie byłem), konarski jest niekompetentny, w urzędzie panuje chaos. Ewidentnie facet nie kontroluje tematu. Grim i Konarski jedno zło. Trzeba czekać do wyborów i raz na zawsze odprawić tych nieudaczników w niebyt.

  5. Co sesja to cyrk na kółkach. Radni PO zgłaszają projekt bez spełnienia zgodnych z prawem formalności, aby po 2 godzinach łaskawie go wycofać. Jedni radni się kłócą, krzyczą, kolejni siedzą milcząco czekając na dietę, następni z uśmiechem czmychnęli przed zakończeniem sesji. Pan Grim twierdzi, że w każdym sołectwie/osiedlu zostało coś wykonane w jego kadencji. Są osiedla, w których nic się nie działo przez 4 lata. Porażka wyborcza pana Grima bardzo go boli i nie może pogodzić się z demokratycznym werdyktem mieszkańców miasta. Bardzo dobrze, że Pan Konarski realizuje swój program, ale powinien mieć swój autorski budżet a nie bazować na budżecie poprzednika.

  6. Grim tragedia, radni PO katastrofa, ale Konarski i całe to dziadostwo które się dzieje w Zawierciu to jest NIEPOROZUMIENIE, SKANDAL. Ten człowiek ma już wszystkich przeciwko sobie, jest butny, arogancki i nieprzyjemny. Racja jedna banda!

  7. Konarski to wielkie nieszczęście dla Zawiercia. Wielu z nas – osób, które na niego głosowały już to wie. Reszta przekona się w najbliższym czasie. Ten człowiek nie dorósł do tak ważnej funkcji, nie rozumie jej sensu i nie dba o mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.