zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

6-latka grała na skrzypcach przed salą sesyjną. Przeciw likwidacji szkoły

Dziś odbyła się sesja Rady Miasta w Zawierciu. Przed jej rozpoczęciem przed wejściem na salę sesyjną grała na skrzypcach 6-letnia uczennica Niepublicznej Szkoły Muzycznej (NSM) I stopnia im. Leona Dimant w Zawierciu.

Pokaz gry na skrzypcach miał związek z zaplanowanym na 11:30 (czyli pół godziny przed rozpoczęciem się dzisiejszej sesji Rady Miasta) spotkaniem przedstawicieli rodziców dzieci z NSM w celu obrony szkoły przed zamknięciem. Pisaliśmy o tym kilkanaście dni temu (więcej informacji można znaleźć TUTAJ). Gra 6-latki spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników sesji. Co na to radni?

Występ dziewczynki był wzruszający i piękny. To tylko dowodzi temu, że taka szkoła muzyczna powinna powstać, aby rozwijały się młode talenty, których mamy w naszym mieście dużo. W dzieciach powinniśmy rozwijać pasję – mając ją rozwijamy siebie i dajemy radość innym. Szkoła publiczna to nadzieja dla tych dzieci i przyszłych pokoleń. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której dzieci i młodzież zmuszeni są do wyjazdu z naszego miasta. Prezydent obiecał, że taka szkoła powstania – mówi Barbara Kozioł.

Adresatem popisu młodej artystki powinien być właściciel Niepublicznej Szkoły Muzycznej, a nie zawierciańscy radni. Właściciel zamyka szkołę z powodów ekonomicznych, przestała być opłacalna od kiedy ministerstwo zmniejszyło subwencje. Może ten koncert powinien usłyszeć właściwy minister? Miasto na pewno znajdzie sposób, by wesprzeć młodzież w rozwijaniu talentu, zaproponowało stypendium, jeśli nie damy rady otworzyć własnej szkoły. Przecież chodzi o dzieciaki, a nie ratowanie inwestycji, jaką niewątpliwie tyle lat była niepubliczna szkoła muzyczna. Prezydent miasta złożył oświadczenie o tym, że we wrześniu ruszy szkoła na bazie pomieszczeń i części instrumentów MOK-u – mówi Małgorzata Benc.

Co na to Prezydent Zawiercia?

Dziewczynka, która przyszła najprawdopodobniej ze swoją mamą grała na skrzypcach w holu UM Zawiercie. Był to dla wszystkich radnych bardzo miły akcent zwłaszcza iż Prezydent Miasta Witold Grim w sposób wyczerpujący przedstawił temat utworzenia publicznej szkoły muzycznej w naszym mieście – skomentował na bieżąco Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miasta w Zawierciu.

W trakcie wizyty przedstawicieli rodziców Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Leona Dimant w Zawierciu złożono również następującą petycję (w sumie pod wszystkimi pismami jest 30 podpisów. Jak poinformował Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kaziród, większość z nich z lekką przewagą to osoby spoza gminy Zawiercie):

7 KOMENTARZY

 1. “…Witold Kulpowicz, urodził się w Zawierciu 11 czerwca 1921 roku…” , w całej Europie znany m. in. ze “Szkoły na Akordeon”. Szkoda tej placówki, może kiedyś się uda mieć w mieście taką prawdziwną szkołę muzyczną, uważam że potrzebna!miasto by promowała, gdyby jeszcze z tym Kulpowiczem powiązać.

 2. Zgadzam się z panią Małgorzata Benc. Za zamknięcie prywatej szkoły odpowiada jej właściciel a nie władze. Znam prywatnę szkoły muzyczne które mimo obcięcie dotacji od ministerstwa funkcjonują mIMO że to się nie opłaca właścicielowi.

 3. Adresatem popisu młodej artystki powinien być właściciel Niepublicznej Szkoły Muzycznej, a nie zawierciańscy radni. Właściciel zamyka szkołę z powodów ekonomicznych, przestała być opłacalna od kiedy ministerstwo zmniejszyło subwencje. Może ten koncert powinien usłyszeć właściwy minister? Miasto na pewno znajdzie sposób, by wesprzeć młodzież w rozwijaniu talentu, zaproponowało stypendium, jeśli nie damy rady otworzyć własnej szkoły. Przecież chodzi o dzieciaki, a nie ratowanie inwestycji, jaką niewątpliwie tyle lat była niepubliczna szkoła muzyczna. Prezydent miasta złożył oświadczenie o tym, że we wrześniu ruszy szkoła na bazie pomieszczeń i części instrumentów MOK-u – mówi Małgorzata Benc. – WSZYSTKO W TEMACIE.

 4. MY MIESZKAŃCY ? a czy ktoś mnie pytał o zdanie?
  NIEPUBLICZNA czyli PRYWATNA no przepraszam chyba kogoś poniosło by WYMAGAĆ czegoś czemu sam nie potrafi sprostać.

  do władz pretensje,że prywatny biznes się nie kręci ???
  cóż, prawdziwi pasjonujący się muzyką młodzi- na pewno tutaj uczyć się nie będą i a na pewno nie prywatnie.

  MASAKRA – ludzie głupieją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.