zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

6 lat dla byłego prezydenta Zawiercia. Wyrok jest prawomocny. Ryszard M. utraci swój mandat radnego

W środę 5 czerwca w Sądzie Okręgowym w Częstochowie wydano wyrok w sprawie Ryszarda M., prezydenta Zawiercia w latach 2002-2006 i 2010-2014 oraz Starosty Zawierciańskiego w latach 2006-2010, a także Marka K., zastępcy Ryszarda M. oraz Bartłomieja K.

Przypomnijmy, wyrok wobec byłego włodarza Zawiercia i jego współpracowników wydał Sąd Rejonowy w Myszkowie w dniu 21 maja 2018 roku. Oskarżeni odwołali się od wyroku, a procedura odwoławcza była prowadzona przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Po kilkukrotnym niestawieniu się na kolejnych rozprawach przez Ryszarda M., częstochowski sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu byłego prezydenta Zawiercia.

Były włodarz naszego miasta w 2018 roku otrzymał łączny wyrok 4 lat pozbawienia wolności, grzywnę 20 tys. zł, przepadek mienia zdobytego z czynów zabronionych, a także 5 lat zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w administracji publicznej. W środę 5 czerwca 2019 roku wyrok ten został podwyższony do 6 lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 30 tys. zł.

Wyrok dotyczący Marka K., byłego zastępcy prezydenta Zawiercia oraz byłego Dyrektora Miejskiego Zakładu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Zawierciu został utrzymany w mocy. W jego przypadku sąd w 2018 roku zasądził 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, 2 100 zł grzywny oraz przepadek mienia w wysokości 1000 zł. Wyrok z ubiegłego roku dotyczący Bartłomieja K. to łącznie 1 rok i 2 miesiące pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 12 000 zł.

Jakie będą dalsze procedury wobec skazanych?

Dziś Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztu dla Ryszarda M. do 30 września 2019 roku. Jeśli chodzi o pozostałych skazanych, to ich akta wrócą do Sądu Rejonowego w Myszkowie i dopiero wówczas ten sąd wykona wyrok – wezwie wszystkich skazanych do odbycia kary i wyznaczy termin jej rozpoczęcia – powiedział Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Ryszard M. w wyborach samorządowych w październiku 2018 roku został wybrany radnym Rady Miejskiej w Zawierciu. Zgodnie z informacją otrzymaną od Delegatury w Katowicach Państwowej Komisji Wyborczej radny, wobec którego wydano prawomocny wyrok utraci swój mandat.

Po otrzymaniu postanowienia sądu, komisarz wyborczy stwierdzi wygaśnięcie mandatu radnego. Wówczas radnym, w miejsce Ryszarda M., zostanie kolejna osoba z jego listy (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NIEZALEŻNA ALTERNATYWA WYBORCÓW ZIEMI ZAWIERCIAŃSKIEJ), która otrzymała kolejny najwyższy wynik głosowania. Ryszard M. otrzymał 285 głosów, następna osoba to Zbyszek Wojtaszczyk, radny miejski w latach 1998-2018 (liczba głosów: 245), a – w przypadku nieprzyjęcia przez niego mandatu – Damian Madejski (235).

29 KOMENTARZY

 1. Dwie instancje, wszechstronna ocena dowodów, podwyższenie kary i jej izolacyjny charakter, przedłużenie aresztu, a i tak zaraz pojawią się komentarze, że go pomówiono.

 2. Miejmy nadzieję, że Zbyszek Wojtaszczyk zajmie się wnukami i pozwoli aby młodsi zaczęli budować przyszłość dla Zawiercia. Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść (i na nią nie wracać).
  Damian Madejski – powodzenia.

 3. To niepojęte, jak można niewinnego człowieka tylko za przyjmowanie prezentów na 6 lat do paczki wsadzić? Tylko dlatego że Prezydentem miasta był i to miasto na nogi postawił? Chyba coś nie tak jest z tymi sądami, gdzie jest Ziobro?

 4. Wreszcie koniec tego przeciąganego cyrku. Sąd stanął na wysokości zadania. Wyrok jest prawomocny. Kto by nie przyszedł na miejsce M. i tak niczego nie zmieni. Pan redaktor zaprasza radnych miejskich do radia i nie mają nic konstruktywnego do powiedzenia. Co tu powiedzieć jak podczas sesji Rady Miejskiej większość nie zabiera głosu w ogóle. Czy radni zabiorą głos i będą w stanie przeprosić za wybranie Pana M. na przewodniczącego jednej z komisji Rady Miejskiej?

  • Wielka szkoda, to wielki patriota ziemi Zawierciańskiej, a nie płaski karierowicz czy osoba wbijająca nóż w plecy przyjaciołom. Polityk przez duże P. Dla mnie na zawsze pozostanie Pan najlepszym i najskuteczniejszym Prezydentem jakiego miało Zawiercie. Grim czy Konarski to nie ta liga. Zdrowia Panie Prezydencie!

    • Tak, to symboliczna data. Niemal dokładnie 30 lat od pierwszych niby wolnych wyborów w Zawierciu upada komuna w postaci wyroku na prominentnego jej działacza. Coś w tym jest, jakiś oddech historii

   • No i “patriota ziemi Zawierciańskiej”, ‘chorujący”, “czereśnia, czereśniakowni” został jednak skazany. Niech mu Ziobro i krata lekkim będą……

 5. Prawda zawsze zwycięży. Wyrok sprawiedliwy dla tych ludzi którzy wiedzą co ten gościu wyprawiał, ale dla innych zaślepionych i głupich co na niego głosowali, to dalej uważają, że jest niewinny. Śmieszne jest też to, że trzecia osoba na liście, co by miała go zastąpić, ma również kryminalną przeszłość. Fajny kabaret się szykuje, ale jesteśmy sami sobie winni, wybierając takich przedstawicieli do władzy.

 6. Dla porównania: kardiochirurg Mirosław G za łapówki 22 tyś skazany na rok w zawiasach na 2 lata. I tyle w temacie

 7. Nie należy się pastwic nad Panem Machem bo to niemoralne. Uważam że ten prawomocny wyrok powinien być przestrogą dla wszystkich tych, którzy chcieliby cokolwiek przytulić nawet zwykła flaszkę. Dziś kazgy jest fotografem i każdy ma urządzenia do nagrywania. Telefon maja wszyscy.

 8. Tak a poza Machem nikt w Zawierciu nie “przytula” przentów
  Prawda jest taka,że został wkopany bo konkurencja do “przytulania” nie mogla się doczekać swojej kolejności
  Nie popieram tego ,ale Machu przynajmniej coś zalatwiał jak obiecał a teraz są tylko obiecanki za wyższą stawkę.
  Jedne powiedzenie jest i będzie nieśmiertelne – w tym kraju tylko ryba nie bierze

 9. Co za żenada, zero dowodów, oskarżenia sformułowane przez ludzi o wątpliwej, wręcz przestępczej reputacji, a sąd daje im wiarę i puszkuje najlepszego niezależnego samorządowca w Zawierciu po 89 r. Panie Grim, Pani Nemś – nie cieszcie się tak. I tak nigdy go nie doścignięcie w zasobach talentu politycznego i umiejętności oddziaływania na ludzi. A my – baczność! Walka o dobre imię Prezydenta Macha TRWA!

 10. Taka mała przestroga dla piszących oszczerstwa.Dzisiaj sąd wymierzył karę 3 miesięcy bozbawienia wolności i 2,5 tys grzywny za pomówienia w internecie.Poczytajcie o Róży Thun ,będziecie wiedzieć o czym mówię.Zatem od dziś każdy portal publikujący komentarze z oszczerstwami będzie musiał podać osobie która została “źle opisana” IP z którego pisano komentarze (na wniosek oczywiście osoby czującej się poszkodowaną)

 11. Mecenas, Ryszard M. twierdził, że jest niewinny otrzymał 6 lat. Skieruj te swoje głupie wypociny w stronę Sądu i oskarż Sąd, za pomówienie i skazanie niewinnej bożej owieczki. Każdy ma prawo do wydania swojej opinii na temat osoby publicznej w sprawie niegospodarności, łapówkarstwa, nepotyzmu, nieudolności, braku kompetencji, rozdawnictwa, kumoterstwa i podobnym przekrętom, bo zarządzają naszymi finansami. Na tym polega demokracja. A głównemu aktorowi tego artykułu i jemu podobnym, można przypisać bardzo dużo.

  • Można mu tez przypisać: podniesienie Zawiercia z kolan, remonty szkół, remont głównej przychodni, powstanie fontanny na placu Jana Pawła II, powstanie nowoczesnej kanalizacji, powstanie energooszczędnego oświetlenia miasta za 1 zł, powstanie rond, modernizacje setek km ulic i chodników, POWSTANIE STREFY AKTYWNOŚCI GOSPODARCZEJ i wiele wiele innych rzeczy których był pomysłodawca lub wykonawcą. W SKUTECZNOŚCI TEN GOŚĆ NIE MA SOBIE RÓWNYCH. Kropka. Gowno mnie interesuje ile przy tym wzial, bierze każdy. A te szczekacze z PO do pięt mu nie dorastają.

 12. To wcale nie jest super! Pan Mach odchodzi skompromiotowany jako prezydent i samorządowiec. Wielki wstyd dla Zawiercia że taka osoba przez tyle lat pełniła tak ważne funkcje. Pamiętam jak kiedyś zarzucal Prezydentowi Grimowi że zawiódł jego i mieszkańców Zawiercia. To pan, panie Mach zawiódł i to na całej linii. Największy wstyd w historii tego miasta!!

 13. informacja dla pewnej Pani do niedawna aktywnej w mediach , wstyd to nosic nazwisko Mach, lepiej pozostac przy panienskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.