zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

500 dni w piwnicy. Eksponaty z Galerii Muzealnej Leszka Dutki od zamknięcia obiektu przy ul. Leśnej w styczniu 2019 r. czekają na ponowną ekspozycję

Z końcem stycznia 2019 roku zakończył się okres wynajmu budynku przy ul. Leśnej 10 w Zawierciu. Od tamtego czasu obrazy autorstwa ś.p. Leszka Dutki znajdują się w piwnicy jednego z budynków należących do miasta. Docelowo mają trafić do budynku dawnej łaźni przy rondzie koło ZUS-u.

Z uwagi na to, że dzieła są bardzo cenne wolelibyśmy nie podawać do ogólnej wiadomości ich dokładnej lokalizacji – informowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu, Monika Polak-Pałęga, w mailu z 19 marca 2019 roku.

Eksponaty związane z postacią Leszka Dutki zostały przetransportowane do piwnicy z końcem stycznia 2019 roku – wówczas zakończył się okres najmu budynku przy ul. Leśnej 10 w Zawierciu. Galeria Muzealna Leszka Dutki działała w tamtej lokalizacji od listopada 2014 roku.

Przeniesienie obiektu z ul. Leśnej zapowiadał już w grudniu 2018 roku, po wyborze na prezydenta Zawiercia, Łukasz Konarski.

Z końcem roku Galeria Muzealna Leszka Dutki przestanie funkcjonować w dotychczasowej lokalizacji. Głównym powodem jest wysoka cena samego najmu budynku, który należy do Odlewni Żeliwa Zawiercie. Mówimy tu o kwocie blisko 100 tys. zł rocznie. W naszej opinii było to przedsięwzięcie nie do końca adekwatne co do ponoszonych kosztów. Również dotychczasowa umowa z właścicielem była dla miasta dość niekorzystna. Musimy ograniczać wydatki, ponieważ już teraz widzimy, że stan finansów nie jest dobry. Dlatego po przeanalizowaniu sytuacji ekonomicznej podjęliśmy decyzję, aby eksponaty tymczasowo przenieść do obiektu, który należy do miasta, w celu ograniczenia kosztów. Zastaliśmy bardzo niedobrą sytuację finansową i musimy sobie radzić w tych warunkach. Nasza decyzja jest też pokłosiem tego, że w poprzedniej kadencji nie udało się zrealizować bardzo ważnego zadania związanego z rewitalizacją TAZ, którego jednym z etapów miał być generalny remont byłej łaźni miejskiej i docelowo to tam, już ponad rok temu, miała znaleźć się galeria muzealna. Zastanawiamy się nad kilkoma lokalizacjami. Wybierzemy taką, która w chwili obecnej będzie najlepsza do prezentowania tych dzieł. Docelowo w naszych planach jest utworzenie nowego Centrum Kultury w Zawierciu, gdzie moglibyśmy eksponować nie tylko dzieła Leszka Dutki, ale także innych zawierciańskich artystów, czy też organizować spotkania kulturalne, laboratoria, warsztaty i wykłady. Zanim jednak wszystko zacznie funkcjonować tak jak byśmy tego chcieli, musimy poradzić sobie z wieloma zaniedbaniami, które uniemożliwiają szybką realizację naszych celów – mówił prezydent Zawiercia Łukasz Konarski w wypowiedzi opublikowanej 27 grudnia 2018 roku.

Z kolei w czwartek 24 stycznia 2019 roku w Urzędzie Miejskim w Zawierciu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące kultury w naszym mieście.

Spotkanie rozpoczął prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, poprowadził je Maciej Zaremba, ówczesny dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia. W trakcie spotkania mieszkańcy pytali m.in. o to, co dalej z Galerią Muzealną Leszka Dutki.

– Potrzeba czasu i pomysłu, co z nią zrobić. Chcemy galerię dla wszystkich, ale nie chcemy, żeby muzeum było w jednym miejscu. Chcemy, aby to było miejsce dla wszystkich. Chcemy żeby galeria była w pobliżu MOK-u, aby osoby starsze miały możliwość do niej przyjść – mówili prowadzący spotkanie  w styczniu 2019 roku.

W kwietniu 2019 roku informowaliśmy o pracach w budynku dawnej łaźni, do której miały trafić obrazy ś.p. Leszka Dutki.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Galeria Muzealna Leszka Dutki jest miejscem niezwykle potrzebnym. Plany zakładają, że zostanie przeniesiona do budynku dawnej łaźni na osiedlu TAZ w Zawierciu. Oczywiście budynek ten przejdzie gruntowną modernizację. W ramach inwestycji przewidziano między innymi roboty ogólnobudowlane (tynki, stolarka, posadzki, dach), rekonstrukcję elementów metalowych (balustrady, kraty, ramy witrażowe), prace w zakresie przyłącza kanalizacji sanitarnej i deszczowej, roboty dotyczące nawierzchni zewnętrznych i małej architektury. Wykonane zostaną również prace w zakresie instalacji elektrycznej, c.o., gazu, wentylacji i klimatyzacji. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 30 sierpnia. Informuję ponadto, że projekt obejmuje również wyposażenie budynku dawnej łaźni przewidziane w ramach kolejnego postępowania przetargowego na dostawę mebli oraz sprzętu AGD RTV – mówiła Monika Polak-Pałęga, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu, w kwietniu 2019 roku.

W kolejnych miesiącach urząd informował o przedłużeniu się okresu realizacji inwestycji do końca kwietnia 2020 roku. Z kolei w odpowiedzi z 4 czerwca 2020 r. wynika, że termin ten upłynie za kilkanaście dni.

Termin realizacji całego projektu został wydłużony do 15 czerwca z powodu braku możliwości dostarczenia wyposażenia. Wykonawca sygnalizował problemy z jego dostawą, które spowodowane były epidemią koronawirusa – mówi rzeczniczka UM.

W jakich warunkach przechowywane są dzieła ś.p. Leszka Dutki?

Zapewniamy, że wszystkie eksponaty są należycie zmagazynowane, zabezpieczone do czasu ponownego uruchomienia galerii. Z informacji, które na tę chwilę uzyskałam wynika, że w pomieszczeniach stale mierzona jest temperatura i wilgotność powietrza. Do czasu ekspozycji obrazy i dzieła sztuki nie będą udostępniane zwiedzającym – mówiła w marcu 2019 roku Monika Polak-Pałęga.

Galeria Muzealna Leszka Dutki przy ul. Leśnej 10 została otwarta w listopadzie 2014 roku, znajdują się w niej m.in. prace Leszka Dutki – malarza, rzeźbiarza i ceramika, honorowego obywatela Zawiercia, który zmarł 23 lutego 2014 roku w wieku 92 lat.

Zdjęcie: Archiwum zawiercianskie.pl

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

10 KOMENTARZY

  1. Pan Dutka to się w grobie przewraca. Najlepiej schować dzieła do piwnicy. To najłatwiejsze. Włodarz żałuje wydać 100000 zł na miesięczny wynajem willi Erbego, a nie żałował wydać jednorazowo 230000 zł z rezerwy prezydenckiej na projekt przebudowy budynku po byłej synagodze.

  2. A może jakieś pozytywy? A nie.. . Tu się pisze tylko źle o obecnym prezydencie. Chociaż na uszach, by stanął.. . To by napisali, że ma coś nie tak z uszami.

  3. Ale jest się czym pochwalić na skalę europejską. Mamy przecież MOK. Jedyny w swoim rodzaju , autentyczny we wszelkich płaszczyznach SKANSEN KOMUNY…

    • # YETI
      “Skansenów komuny” mamy w Zawierciu o wiele więcej: gmach Urzędu Miejskiego, szpital, przychodnia Centrum, całe osiedla bloków, szkoły, pawilony handlowe, o ulicach nie wspominając. Czy wg Ciebie należałoby to wszystko wyburzyć (jak zakłady pracy)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.