zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

2,5 miesiąca od porozumienia prezydenta ze schroniskiem umowa czeka na podpis. PUK: “Do dnia dzisiejszego nie wpłynęło do Spółki żadnej oficjalne pismo – wniosek od Pana Rafała Żmudy”

Od prawie 2,5 miesiąca na podpis czeka umowa w sprawie przedłużenia dzierżawy terenu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu (spółki miejskiej) przez Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu. 

Przypomnijmy, 24 czerwca prezydent Zawiercia Łukasz Konarski opublikował na swoim Facebooku wpis o porozumieniu pomiędzy Schroniskiem dla zwierząt w Zawierciu a Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych.

– Porozumienie ze schroniskiem. Uśmiechy widać nawet przez maseczki, a są ku temu powody. Dziś spotkałem się z właścicielem Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu Rafałem Żmudą i możemy powiedzieć, że porozumienie zostało osiągnięte. Umowa na dzierżawę terenu, na którym obecnie znajduje się schronisko, zostanie przedłużona do 2033 roku. W dokumencie pojawi się także opcja pierwokupu. Warunek jest taki, że na tym terenie będzie prowadzona dotychczasowa działalność. Jeszcze raz podkreślę: wbrew temu, co mówiły niektóre osoby, przyszłość schroniska nigdy nie była zagrożona – czytamy na profilu prezydenta Zawiercia we wpisie z 24 czerwca.

Temat ten pojawił się w mediach w maju. Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 30 kwietnia 2020 r. w Zawierciu (cały artykuł dostępny TUTAJ) prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu Krzysztof Tomczak mówił o tym, że prezes schroniska miał prosić go o pomoc w przeniesieniu obiektu w inną lokalizację.

– (…) prezes jasno nam dał do zrozumienia, że takiej pomocy nie chce, natomiast chce, abyśmy wpłynęli na prezydenta i pomogli mu zmienić lokalizację – mówił podczas sesji Krzysztof Tomczak.

– Nad czym w tej chwili się zastanawiamy – nad nową lokalizacją – dodał w trakcie sesji prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

“Po prostu chcemy, by wszystko wróciło do normy” – tak mówili w maju przedstawiciele zawierciańskiego schroniska dla zwierząt. Dodawali, że od kilku miesięcy skarżą się na fruwające śmieci i pył zwiewany przez wiatr z miejskiego wysypiska. Jak mówili – choć działają tam od kilku lat, nigdy nie było tak jak wówczas.

– Przyszłość Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu stoi pod dużym znakiem zapytania. W związku ze zbliżającym się końcem dzierżawy działki na której stoi, schronisko nie może doprosić się jej przedłużenia. W posiadanie schroniskowego terenu weszło PUK, pozyskując grunt od miasta. Początkowe plany obejmowały wykup gruntu, lecz sąsiadujące ZGK skutecznie zaczęło uprzykrzać życie zarówno pracownikom jak i przebywającym pod ich opieką zwierzętom, zaśmiecając przy tym okolicę i zanieczyszczając środowisko nieodpowiednio zabezpieczonymi odpadami. PUK nie odpisuje na żadne pisma i ignoruje wszelką działalność mającą na celu wydłużenie dzierżawy. W międzyczasie ZGK zaproponowało pomoc w przeniesieniu schroniska w inne miejsce, co poparł Prezydent Zawiercia, który to poinformował również, że ze schroniskiem podpisana jest już nowa korzystna umowa. Z jakim schroniskiem? Bo na pewno nie zawierciańskim. Jaka będzie przyszłość Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu? Nie wiemy. Wiemy za to jedno. Wszyscy będziemy stać #muremzaschroniskiemwzawierciu! – informowało w maju schronisko.

Schronisko dla zwierząt we wtorek 12 maja rozpoczęło akcję na Facebooku o nazwie “MuremZaSchroniskiemwZawierciu”. Do akcji przyłączył się… prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

– Pełne poparcie dla schroniska. Na Facebooku pojawiła się inicjatywa #MuremZaSchroniskiemwZawierciu. W pełni popieram tę akcję, ponieważ nie wyobrażam sobie, by w Miasto Zawiercie mogło zabraknąć takiego obiektu. Zapewniam, że zrobię wszystko, aby Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu nadal funkcjonowało – czytamy we wpisach z połowy maja na profilu Łukasza Konarskiego i Miasto Zawiercie (oficjalny fanpage Urzędu Miejskiego w Zawierciu).

Po kilkutygodniowych negocjacjach pod koniec czerwca włodarz miasta opublikował informację o porozumieniu zawartym pomiędzy PUK-iem a schroniskiem. Umowa miała zostać podpisana po uzgodnieniu szczegółów pomiędzy prawnikiem urzędu a prawnikiem schroniska. W pierwszej połowie lipca rezygnację z funkcji prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu złożyła jednak Grażyna Szlęk. Zapytaliśmy wówczas zawierciański magistrat o to, kto w takiej sytuacji może podpisać umowę.

– Sprawa jest na etapie finalizacji. Umowa zostanie podpisana zgodnie z reprezentacją spółki w KRS – poinformował we wtorek 14 lipca Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM Zawiercie.

W środę 19 sierpnia o godzinie 8:00 redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się mailowo do PUK, a także rzeczniczki UM i naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej UM z pytaniem o umowę ze schroniskiem.

– Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie, dlaczego od okolo półtora miesiąca (na początku lipca prawnicy obu stron zatwierdzili ostateczną wersję umowy między Schronieniem dla zwierząt w Zawierciu a PUK) Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zawierciu nie podpisało umowy? Jaka jest przyczyna powyższego i kiedy konkretnie zostanie podpisana umowa? – brzmi treść pytania.

W mailu prosiliśmy o odpowiedź do godziny 15:00 w środę 19 sierpnia. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej wiadomości w tej sprawie z urzędu ani PUK-u.

Z nieoficjalnych, ale potwierdzonych informacji wynika, że umowę może podpisać dwóch prokurentów PUK. W minionych tygodniach na urlopie przebywał albo jeden prokurent albo drugi. Umowa nie została do tej pory podpisana przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zawierciu.

Odpowiedź na zapytanie z 19 sierpnia otrzymaliśmy w środę 2 września.

– (…) uprzejmie proszę o sprecyzowanie i uszczegółowienie zakresu zapytania wskazanego w niniejszym wniosku, poprzez wskazanie przedmiotu umowy, która ma rzekomo zostać zawarta między PUK sp. z o.o. a Schroniskiem dla Zwierząt w Zawierciu (sprecyzowanie przedmiotu umowy wskazanej w Pana wniosku, czego umowa miałaby dotyczyć) – w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma – czytamy w odpowiedzi z 2 września (pełna jej treść dostępna poniżej).

Po sprecyzowaniu, o którą umowę chodzi otrzymaliśmy z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu następującą odpowiedź:

Co na to Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu? Jak poinformowali “schronisko na razie sprawy nie komentuje”.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Profil na Facebooku Łukasz Konarski

9 KOMENTARZY

 1. problem goni problem, a to brak odpowiedzi, a to chce przenieść, albo nie chce, bo nie ma kto podpisać, bo urlop, bo rezygnacja z funkcji prezesa, bo prawnik, bo latające śmieci, bo, bo, bo …
  teraz cytat z początku artykułu:
  “prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu Krzysztof Tomczak mówił o tym, że prezes schroniska miał prosić go o pomoc w przeniesieniu obiektu w inną lokalizację.

  – (…) prezes jasno nam dał do zrozumienia, że takiej pomocy nie chce, natomiast chce, abyśmy wpłynęli na prezydenta i pomogli mu zmienić lokalizację – mówił podczas sesji Krzysztof Tomczak.”
  ktoś tu oszalał ?

 2. Po akcji ze Schroniskiem I Bocianówką żaden przedsiębiorca o zdrowych zmysłach nie zainwestuje w Zawierciu a już napewno nie w porozumieniu z Gminą.

 3. A czy przypadkiem po uchwaleniu „piątki dla zwierząt Kaczyńskiego „ Zmuda nie będzie mógł prowadzić schroniska ? Będzie to obowiązkiem jednostki gminy lub stowarzyszenia ? To po co oddawać Zmudzie ten teren na kolejne 10 lat Od 2023 roku, skoro istnieje duża szansa na zaprzestanie działalności przez tego pana. Zmuda ma jeszcze 3 lata i mu wystarczy. Później schronisko powinien przejąć PUK zgodnie z obecna umowa. To zaczyna wyglądać na zupełna niegospodarność i czy przypadkiem nie powinno być zbadane przez odpowiednie służby ?

  • Przeczytałem projekt ustawy złożony w sejmie 11 września 2020 i miejsca dla Zmudy jako prowadzącego schronisko dla zysku tam nie ma. To bardzo cieszy. Fragment projektu ustawy
   a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
   „1a. Gminy realizują zadanie zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom:
   1. za pośrednictwem jednostek organizacyjnych, prowadzących schroniska dla zwierząt lub,
   2. tworząc jednostki organizacyjne, powołane w celu prowadzenia schroniska dla zwierząt lub,
   3. zawierając porozumienie, o którym mowa w ust. 4.

   Ust. „4. Organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, które nie działają w celu osiągnięcia zysku i posiadające status organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu art. 20 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), mogą zapewniać bezdomnym zwierzętom opiekę i w tym celu prowadzić schroniska dla zwierząt, w porozumieniu z właściwymi organami samorządu terytorialnego.”,

   Dlatego przedmówca ma racje, pozbywanie się ternu który jest jedynym terenem w Zawierciu przeznaczonym w prawie lokalnym na schronisko, przedłużając umowę na 3 lata przed terminem końca i na kolejne 10 lat z opcja pierwokupu to zakrawa na kpinę I powinno zostać zbadane przez służby.
   Ciekawe gdzie jednostki gminne lub stowarzyszenia zbudują schronisko jak Zmuda będzie miał dzierżawę do 2033 roku ?

   • Od projektu do uchwalenia ustawy i wprowadzeniu jej w życie długa i niepewna droga,a działalność opiera się na funkcjonującym prawie,a nie na domniemanym.

 4. A już dzisiaj ustawa wyjdzie z sejmu, senacik 30 dni, dudus i zakończy się eldorado w styczniu 2023 r.
  I co 😊😂🤣😂🤣😂

 5. Sejm uchwalił, jeszcze w tym roku koniec z prywaciarzami prowadzącymi schroniska dla trzepania kasy. Teraz stowarzyszenia góra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.