zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Pożar w ZGK. Miejska spółka poinformowała o zakazie fotografowania. Czy próbuje coś ukryć?

W minioną niedzielę 1 sierpnia przed godziną 5:00 rano doszło do pożaru śmieci na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu.

01.08.2021r. o godzinie 4:46 do SK KP w Zawierciu wpłynęło zgłoszenie o pożarze śmieci na wysypisku śmieci (ZGK Zawiercie). Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar śmieci na powierzchni około 50m2, pomiędzy budynkami. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych wody w natarciu oraz jednego w obronie oraz przelaniu pogorzeliska. W działaniach, które trwały blisko 3 godziny, brało udział 5 zastępów straży pożarnej (22 strażaków) – poinformował asp. Grzegorz Nowak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu.

O pożarze informowały również Ochotnicze Straże Pożarne: Kromołów i Poręba.

Dzisiaj po godzinie 5.00 zostaliśmy zadysponowani przez SKKP PSP w Zawierciu do pożaru odpadów na wysypisku przy ulicy Podmiejskiej. Działania polegały na podaniu czterech prądów wody na źródło ognia a następnie w celu przelewania pogorzeliska, które było rozgarniane przez ładowarki. SiS na miejscu, JRG Zawiercie – GCBA, OSP Marciszów – GCBA-Rt, OSP Kromołów – GCBA, GLBM-Rt, OSP Poręba – GLBM-Rt – informuje OSP Kromołów.

Dnia 01.08.2021r. o godzinie 5:36 zostaliśmy zadysponowani do Zawiercia na ul. Podmiejską, miał tam miejsce pożar odpadów na terenie wysypiska. Do zdarzenia wyruszył zastęp GLBMRt Ford Transit. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy działające już jednostki które opanowały pożar. Naszym zadaniem była pomoc w dogaszaniu pogorzeliska. Spaleniu uległo około 30m² odpadów. Działania zakończyliśmy po godzinie 7:00 – czytamy na Facebooku OSP Poręba.

Zapytaliśmy Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu o przyczynę pożaru oraz dlaczego nie został on zgłoszony na policję (zawierciańska policja poinformowała, że nie otrzymali zgłoszenia w celu ustalenia przyczyny pożaru).

W odpowiedzi na Pana pytania z dnia 5 sierpnia 2021 r. w sprawie incydentu na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. informujemy: zdarzenie miało miejsce dnia 1 sierpnia 2021 r. około godziny 5.00 rano, przyczyną był samozapłon substancji łatwopalnej znajdującej się w pryzmie odpadów w pobliżu boksów magazynowych. To częste zjawisko w instalacjach zajmujących się przerobem odpadów i występuje zwłaszcza w okresach o podwyższonej temperaturze powietrza i niskiej wilgotności. Tym samym wykluczono udział osób trzecich, dzięki wprowadzonym przez Spółkę procedurom zagrożenie zostało błyskawicznie wykryte, a następnie szybko i skutecznie wyeliminowane, co spowodowało, że incydent nie wywołał żadnych szkód w mieniu i środowisku – informuje ZGK Zawiercie.

Czy wytłumaczenie pożaru ze strony ZGK jest przekonujące, że do pożaru dochodzi nad ranem po jednej z najchłodniejszych nocy tego lata? W sobotę temperatura w Zawierciu wynosiła około 24 stopnie Celsjusza, w niedzielę – 21, a pożar wybuchł między 4:00 a 5:00 rano, gdy najczęściej występuje najniższa temperatura w ciągu doby (tego ranka wynosiła ona prawdopodobnie 15-17 stopni Celsjusza). Zapytaliśmy Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu, czy uważa, że jest to naturalne, a także o to, co dokładnie spłonęło oraz co stało się z odpadami, które zostały objęte pożarem.

Portal Spidersweb.pl w artykule z sierpnia 2019 roku (dostępny TUTAJ) cytując dr. Macieja Gliniaka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który w wywiadzie dla serwisu SmogLab.pl informował, że “niektóre typy odpadów mają tendencję do tego, że mogą się samoistnie mocno nagrzewać i po przekroczeniu temperatury 85-90 stopni tworzywa sztuczne zaczynają mięknąć. A stąd już niedaleka droga do samozapłonu“. Czy przed 5:00 rano mogło dojść do sytuacji sprzyjającej powstaniu wysokiej temperatury?

Z pewnością pożary składowisk odpadów są najbardziej opłacalnym sposobem na utylizację śmieci przywiezionych do nas zza granicy. Przy okazji można też coś skubnąć z ubezpieczenia. I wszyscy są szczęśliwi. Może oprócz okolicznych mieszkańców skazanych na wdychanie trującego dymu – snuje hipotezę Spider’s Web w tekście z 2019 roku.

AKTUALIZACJA – PIĄTEK 6 SIERPNIA 2021 R., GODZINA 15:29

Zdjęcia z pożaru na terenie ZGK zostały opublikowane w mediach społecznościowych i udostępnione nam przez ochotniczą straż pożarną. W piątek 6 sierpnia po godzinie 15:00 nasza redakcja otrzymała od OSP uprzejmą wiadomość z prośbą o usunięcie zdjęcia, ponieważ ZGK “poinformował (OSP) o zakazie robienia fotografii“.

Czy Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu próbuje coś ukryć?

Grafika: Canva

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

26 KOMENTARZY

 1. i oczywiście artykuł skonstruowany tak, żeby zasugerować podpalenie, brawo wy. Tym razem redaktor naczelny posunął się za daleko. Firma której udziałowcem jest gmina, działajaca na terenie tej gminy raczej nie pozwoliłaby sobie na takie działania. O ile mówimy o “samoistnym” zapaleniu śmieci na dziwnych składowiskach czy porzuconych w różnych halach, to w tych przypadkach celowe działania są częste, bo tak “utylizują” śmieci te szemrane firmy, a za wywóz zarabiają grube pieniądze.
  Widać że pan Paweł ma ciągle uraz do “władz” miasta i gdy tylko jest okazja to będzie wbijać szpilki. A tym razem się zagalopował. I nie nie jestem żadnym odnawiaczem żeby kogoś bronić ( z pewnością ktoś w komentarzu z tym wyskoczy), jestem mieszkańcem, który obserwuje co się dzieje w mieście. Mam swoją opinię ktoś ma inną i na tym to polega, więc powtórzę. Sugerowanie tego co pan redaktor sugeruje to przesada i przypuszczam, że znowu chodziło o kolejną szpilkę do kolekcji. Mimo, że ten pożar jest dosyć zaskakujący, to raczej mało prawdopodobne aby był wywołany celowo.

  • Uderz w stół a nożyce się odezwą. Taka rola jest dziennikarzy, aby zadawać trudne pytania. Skąd ta pewność, że to był samozapłon? Czy była powiadomiona policja, czy zbadał to jakiś ekspert? Dziś często dochodzi do dziwnych “samozapalen śmieci”w całym kraju. Powinniśmy chyba o tym głośno mówić i dociekać, dlaczego do tego doszło. Dbamy w ten sposób o swoje zdrowie , które jest bezcenne. To nasze prawo. Proszę popatrzeć na swoją wypowiedź. Zarzuca Pan Panu Redaktorowi, że piszę, bo ma jakieś osobiste urazy. Zamiast tego, proszę przedstawić raport z oględzin. Ale takiego nie ma, bo policji nie było więc najlepiej pisać jakieś subiektywne opinie szkalujące redaktora.
   Panie redaktorze proszę dalej tak działać, informować nas mieszkańców o wszystkim co się dzieje w naszym mieście, szczególnie o wydarzeniach, które zagrażają naszemu zdrowiu i zadawać rządzącym pytania. Są przecież przedstawicielami interesów swoich wyborców.

 2. uderzaliśmy też w stół gdy redaktor napisał, że Myszkowie można wybudować halę a w Zawierciu nie. Co się okazało, to jakaś mała salka przyszkolna, ale szpilka i tak musiała pójść w stronę miasta czy władz. To jest tego typu dziennikarstwo. Ale dobrze, niech lokalni tropią, odnowiciele zapowiadali transparentność, a dzieją się dość dziwne rzeczy w mieście, bez konsultacji, kombinacje z działkami, i niejasne rozwijanie biznesu śmieciowego w Zawierciu, jakby to miała być brama na śmietnik. Gdyby nie media to byśmy o tym niewiele wiedzieli.
  Natomiast redaktor naczelny za dużo kieruje się swoją prywatną niechęcią do uodnowy, już go rezydent obraził, radny Świderski go obraził (ten wywiad w studio radia zawiercie jest na youtube ), ktoś tam jeszcze chyba też. Do subiektywnych opinii każdy ma prawo, to że się z jakąś opinią Zawiercianin się nie zgadza to nie oznacza od razu szkalowania kogokolwiek. A jak opinia biegłych wykaże coś innego to prezes ZGK do zwolnienia, on i tak sobie za dużo pozwala, jakby to była jego firma prywatna a nie należąca do gminy.

 3. Każdy ma prawo do swojej opinii. Jednak Pan Paweł jest bardzo odważnym człowiekiem, który potrafi głośno mówić o sprawach niewygodnych władzy. Podziwiam go za to i dziękuję. “Zawierciańskie”, prawie jedyne źródło nieprzychylnej władzy informacji. Boję się, że krytyka go zniechęci i pewnego dnia pójdzie od nas. Już z resztą pracuje dla Silesia24. Ile wniosło Radio Zawiercie, zobaczyliśmy poziom radnych, poznaliśmy też tych, co nie mają mieszkańcom nic do powiedzenia. Za to dziękuję

 4. Panie Drabek mógł Pan ubrać Konarskiego w mundur Strażaka z sikawa w ręce że gasi pożar , zamiast kolorowac mu facjate . To byłaby reklama że aż hej .

  • No właśnie. Dlaczego? Pamiętam jak kiedyś zapaliły się śmieci w Sosnowcu, Prezydent osobiście ostrzegli o tym mieszkańców i cały czas informował o przebiegu akcji. A tu cisza. Dziękuję ” Zawierciańskie”. W Sosnowcu pożar wybuchł w późnych godzinach popołudniowych. A tu o 5 rano.

 5. Dlaczego nie można publikować wizerunku palących, bądź spalonych smieci ? Niech ZGK poda powód. Zupełnie tego nie rozumiem.

 6. Jeśli ZGK zakazuje robienia zdjęć po fakcie zrobienia i wstawienia przez Straż Pożarną to ewidentnie chce coś ukryć. Może śmieci zostały podpalone, aby uzyskać odszkodowanie. Nikt nie uwierzy w tłumaczenia ZGK, że o 4, 5 rano przy chłodnych nocach jest tak gorąco, że śmieci same się zapaliły.

  • Dlaczego pan nie umieścił danych osób które wnioskują o zakazie publikacji zdjęć. Pan potrafi swoje dane i funkcje podawać pod każdym tekstem.Wyślemy jako mieszkańcy wniosek o wyjasnienie tej sprawy w ramach informacji o dostępie itd. Ktoś już chyba w tym zciu xxxx

   • Bardzo proszę skonstruować najlepiej dwa wnioski. Jeden dot. sprawy powyżej a drugi o podanie przyczyn podnoszenia opłat za śmieci. ZGK przegina!

 7. A gdzie nagranie z monitoringu, który jest wymogiem prawnym na wysypisku śmieci. I dowód, że doszło do samozapłonu. Czy ZGK z tym prezesikiem cwaniaczkiem i krętaczem mają nas mieszkańców za totalnych idiotów? Jaki zakaz publikacji zdjęć pożaru? Jaka jest na to podstawa prawna? Wszystko śmierdzi na odległość! Szemrane towarzystwo i tyle.

 8. To moze któryś z radnych ktorzy pracują w ZGK złoży interpelacje w tej sprawie… Jeden z nich tak się chwalił nie dawno wysoką aktywnością więc wyjaśnienie nieprawidlowości w spółce ktorej jest pracownikiem powinno byc jege priorytetem.

 9. Pan Prezydent traktuje Zawiercie jak prywatny folwark. Robi po kryjomu co mu się podoba. Po kryjomu, bo bez zgody mieszkańców. Robi w mieście śmieciowy biznes. Może niech wybuduje sobie dom w SAG. Będzie miał zapachy ze śmietniska, Virtu i innych firemek. Kto wymyślił SAG tak blisko zabudowań. Ręce opadają!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.