zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W 2021 pojedziemy pociągiem z Zawiercia do Pyrzowic – spotkanie konsultacyjne

Dziś w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Moniuszki w Zawierciu odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie budowy kolei z Zawiercia do Tarnowskich Gór (przez Pyrzowice).

Ze strony inwestora w spotkaniu wzięli udział Marek Kubera (Zastępca Dyrektora Biura Przygotowania Projektu), Dorota Morawska (Kierownik Kontraktu), Helmut Klabis (Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Częstochowie), Sylwia Żebrowska (Biuro Ochrony Środowiska) oraz Joanna Wrzecionek (Multiconsult – wykonawca raportu oddziaływania na środowisko).

Jak zapowiadali prowadzący spotkanie do 2021 roku zostanie odnowiona linia Zawiercie-Tarnowskie Góry. Na trzeci kwartał bieżącego roku zaplanowano ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej. Realizacja inwestycji powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2020, a zakończyć pod koniec 2021. Koszt całego projektu wyniesie 548 mln złotych. Kwota ta zostanie pokryta z funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Do 15 marca można kierować uwagi i zgłoszenia w kwestii inwestycji – aby to zrobić należy wysłać maila na adres 182@plk-sa.pl

– Jaka odległość będzie dzieliła stację w Pyrzowicach i lotnisko? Czy zostanie w projekcie wykorzystany peron 4 na dworcu w Zawierciu? – pytał radny Michał Szota.

Jak poinformowali przedstawiciele kolei – teren, na którym znajduje się peron 4 zostanie przekazany miastu. Urząd zamierza przeznaczyć go na bezpłatny parking, powstanie on pod koniec całej inwestycji, czyli prawdopodobnie w 2021 roku.

Trasa kolejowa do Tarnowskich Gór przecina drogę numer 796 do Dąbrowy Górniczej – w miejscu przecięcia torów z ul. Obrońców Poczty Gdańskiej utworzony zostanie przejazd kategorii B. Oznacza to, że utworzone zostaną automatyczne rogatki uruchamiane w momencie zbliżania się pociągu do przejazdu.

W ramach inwestycji na trasie Zawiercie-Tarnowskie Góry utworzonych zostanie kilka nowych stacji kolejowych – Miasteczko Śląskie Centrum, Miasteczko Śląskie Brynica, Katowice Pyrzowice, Mierzęcice Łubne, Poręba i Zawiercie Kądzielów.

W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób, m.in. Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Łukasz Konarski i Zastępca Prezydenta ds. Gospodarczych Marek Borowik, a także Radny Sejmiku Wojewódzkiego Mirosław Mazur i radny miejski Michał Szota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.