zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

15 minut pociągiem z Zawiercia do Pyrzowic. Tak ma być w 2022 roku

Już wkrótce mieszkańcy powiatu zawierciańskiego będą mogli w 15 minut dostać się pociągiem na lotnisko w Katowicach – Pyrzowicach. Inwestycja, która rozpocznie się w kwietniu (wtedy ogłoszone zostaną przetargi) ma zostać zakończona do 2022 r.

Dziś w Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyło się spotkanie w sprawie przebiegu linii kolejowej oraz zagadnień związanych z jej uruchomieniem. W rozmowach uczestniczyli prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Porębie Izabela Kasprzak oraz sekretarz powiatu Tomasz Dzierżanowski. O szczegółach inwestycji mówili Helmut Klabis, Dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Częstochowie oraz wicedyrektor Ryszard Pluta.

Są pewne rozbieżności informacyjne dotyczące nowej linii. Mieszkańcy m.in. Poręby pytają o ekrany akustyczne, ponieważ jak wynika z projektu, linia będzie przebiegać dość blisko domów. Czy będzie to pojedyncza linia? Jaka podbudowa jest planowana? – pytał wicestarosta Bogusław Piotrowski.

Nie planujemy ekranów akustycznych – linią będą jeździć nowoczesne pociągi. Przeprowadzone przez nas symulacje pokazują, że ekrany nie będą potrzebne. Chcielibyśmy natomiast w samym Zawierciu przeprowadzić pewne zmiany na peronach. Peron czwarty zostanie zlikwidowany – w tym miejscu udostępnimy teren pod parkingi na około 150-200 samochodów. Powstanie natomiast trzeci peron dwukrawędziowy, skąd odjeżdżać będą m.in. pociągi na lotnisko. Linia kolejowa nr 172 będzie mieć długość 147 km, z czego 6 km przebiegać będzie w Tarnowskich Górach. Pociągi będą mogły rozwijać na niej prędkość 140 km/h – będzie to zatem najszybsze połączenie z lotniskiem. W 15 minut pasażerowie z Zawiercia dojadą do Pyrzowic. Z Poręby do Zawiercia można się będzie dostać w 10 minut. Peron ten pozwoli również na połączenie z lotniskiem Częstochowy. Linia sterowana będzie z Siewierza – mówił dyrektor Helmut Klabis.

Szybsza linia na lotnisko przebiegać będzie przez Kądzielów i Łazy – na Kądzielowie powstanie stacja. Linia kolejowa na lotnisko będzie miała wzmocnioną podbudowę – teren przez który biegnie, jest podmokły.

– Czy przebiegająca przez Porębę linia kolejowa nie spowoduje utrudnień w ruchu kołowym – pytał wicestarosta Piotrowski.

Przejazd kolejowy w Porębie zabezpieczony będzie szlabanami. Zamkniecie rogatek będzie trwało ok. 1 minuty, co nie utrudni ruchu samochodów – mówił Ryszard Pluta.

Prace przy budowie linii 172 rozpoczną się po rozstrzygnięciu przetargów, czyli pod koniec 2019r. W pierwszej kolejności będą to prace od strony Tarnowskich Gór w kierunku Siewierza. Połączenie Siewierz-Zawiercie będzie drugim etapem prac i rozpocznie się w 2021 roku. Uruchomienie przejazdów planowane jest na 2022 rok.

Jednocześnie planowane jest podwyższenie prędkości na CMK do 250 km/h – co pozwoli pasażerom z Zawiercia na jeszcze szybsze dotarcie pociągiem do Warszawy.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zawierciu / IK

4 KOMENTARZE

  1. Szanowna Redakcjo,

    Linia kolejowa z Zawiercia do Tarnowskich Gór ma numer 182, nie 172. Być może dyrektor coś przekręcił. Poza tym, nie wiem skąd się wzięła długość 147 km. Wg wiki, ta linia ma długość 45,5 km.

  2. 15 minut jest tylko teoretyczne. Gdyby tak było, to koszt wybudowania linii kolejowej musiałby byc przynajmnjej 1 raz tyle niz, zakładany budżet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.