zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

117 tys. zł dla Stowarzyszenia Zawiercie OdNowa. UM: “Prosimy o wskazanie jaki związek ze stowarzyszeniem – według Pana – ma Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski”

Prezydent Zawiercia w dniu 28 stycznia 2020 roku wydał zarządzenie w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego gminy Zawiercie w zakresie działania na rzecz osób zagrożonych lub dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym polegającym na świadczeniu usług aktywnej integracji o charakterze zawodowym dla uczestników projektu “Wzmacnianie potencjału społeczno-zawodowego” – kursy zawodowe i staże zawodowe. Zadanie ma zrealizować Stowarzyszenie Zawiercie OdNowa.

Łukasz Konarski został prezydentem Zawiercia w listopadzie 2018 roku z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Konarski – Zawierciańska Odnowa. W Radzie Miejskiej w Zawierciu zasiada dwóch radnych wybranych z tego komitetu (Przemysław Trepka i Dominik Janus), a w radzie powiatu jedna osoba – Barbara Kozioł (która jest również etatowym członkiem Zarządu Powiatu Zawierciańskiego). Założony kilka miesięcy przed wyborami profil na Facebooku “Zawiercie OdNowa” informował o kandydatach komitetu do rady, a od zakończenia wyborów udostępnia wpisy z Facebooka Łukasza Konarskiego oraz Facebooka Miasta Zawiercie.

Jeżeli chodzi o projekt „Wzmacnianie potencjału społeczno–zawodowego na lata 2019-2020” został ogłoszony otwarty konkurs ofert. Zadanie polega między innymi na zorganizowaniu szkoleń oraz staży zawodowych dla uczestników projektu. Ogłoszenie o konkursie wraz z dokumentacją zostało opublikowane w: BIP Urzędu Miejskiego w Zawierciu i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu. Było umieszczone również na tablicy ogłoszeń MOPS. Wpłynęły dwie oferty (Spółdzielni Socjalnej OPOKA z siedzibą w Kluczach oraz Stowarzyszenia Zawiercie OdNowa). Kryteria oceny ofert określone zostały w punkcie VII ogłoszenia o otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego, stanowiącego załącznik do Zarządzenia Prezydenta Miasta Zawiercie z 31 grudnia 2019 r. Komisja konkursowa, w pierwszej kolejności, dokonała weryfikacji formalnej ofert. W toku weryfikacji merytorycznej ofert komisja konkursowa oceniała, między innymi, potencjał organizacyjny oferentów, ich doświadczenie, przedstawioną kalkulację kosztów (w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania) oraz proponowaną jakość wykonania zadania. Komisja konkursowa, kierując się wyżej wymienionymi kryteriami, stwierdziła, że zestawienie kosztów realizacji zadania przedstawione przez Spółdzielnię Socjalną „OPOKA” z siedzibą w Kluczach w sposób znaczący przekracza wartość środków, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zadania (o 20 tys. zł). Oferta Spółdzielni Socjalnej „OPOKA” nie określała terminu realizacji zadania publicznego. Oferta złożona przez Stowarzyszenie Zawiercie OdNowa w ocenie komisji konkursowej, w sposób wyczerpujący opisywała harmonogram działań w ramach projektu, jak również zamierzone cele i efekty realizowanych działań. Przede wszystkim przedstawiona wysokość wydatków mieściła się w limicie określonym przez zamawiającego. Warto podkreślić, że według szacunków 79 tysięcy 834 zł zostanie przeznaczone na stypendia stażowe dla uczestników projektu, 23 tysiące 400 zł na szkolenia komputerowe. 3 tysiące 840 zł to koszty związane z organizacją staży (między innymi ubezpieczenie, czy koszty badań lekarskich). Według projektu kosztorysu Stowarzyszenie nie osiągnie korzyści finansowych. Są to w całości środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, a nie gminne. Działanie jest niekomercyjne i skierowane do ludzi wykluczonych społecznie – mówi Monika Polak-Pałęga, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Jarmark Świąteczny, który odbył się w grudniu 2019 roku formalnie nie był wydarzeniem organizowanym przez miasto. Zrealizowało je Stowarzyszenie Zawiercie OdNowa.

Jeśli chodzi natomiast o „Jarmark Świąteczny”, to został zrealizowany z tzw. „małego grantu”. Jego istotą jest to, że ofertę na realizację zadania publicznego przedstawia sama organizacja pozarządowa z własnej inicjatywy. O „małe granty” mogą ubiegać się wszystkie organizacje pozarządowe w rozumieniu ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Każda organizacja może starać się o te środki. Organizacja skorzystała z możliwości, jakie daje ustawa i złożyła ofertę na organizację „Jarmarku Świątecznego” – mówi Monika Polak Pałęga.

Czy przekazanie 117 tys. zł na realizację zadań publicznych dla organizacji pozarządowej (około 107 tys. zł na zadanie dla MOPS-u i 10 tys. zł na Jarmark Świąteczny), która powstała z ruchu społecznego “OdNowa” zainicjowanego przez obecnego prezydenta miasta jest uczciwe? Zdaniem Urzędu Miejskiego w Zawierciu w Zawierciu… nie ma związków pomiędzy Stowarzyszeniem Zawiercie OdNowa a prezydentem miasta Łukaszem Konarskim.

– Prosimy jeszcze o doprecyzowanie co rozumie Pan przez to, że Stowarzyszenie Zawiercie OdNowa jest związane z KWW Konarski – Zawierciańska OdNowa? Informujemy, że KWW, o którym Pan wspomina, został powołany na czas wyborów samorządowych i obecnie nie istnieje. Prosimy również o wskazanie jaki związek ze stowarzyszeniem – według Pana – ma Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski – informuje rzeczniczka urzędu.

Prezes Stowarzyszenia Zawiercie OdNowa został w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego zatrudniony w jednym z wydziałów Urzędu Miejskiego w Zawierciu, wiceprezes – w zawierciańskim MOPS-ie, a jedna z osób z komisji rewizyjnej w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Zawierciu. Wszystkie 6 osób z zarządu stowarzyszenia i jego komisji rewizyjnej, które figurują w KRS-ie, kandydowały do rady miejskiej lub rady powiatu z listy KWW Konarski – Zawierciańska Odnowa.

Pod niniejszym tekstem przypominamy grafiki wyborcze KWW Konarski – Zawierciańska Odnowa.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

40 KOMENTARZY

 1. To bardzo źle świadczy o panu Konarskim. Zamiast wyrzucać pieniądze w błoto daje Stowarzyszeniu, którego członków zatrudnił w Urzędzie. Wiem, że musi Pani rzecznik mówić tak jak chce Prezydent Konarski, ale przydałoby się uczciwie przedstawiać fakty.

  • Najbardziej śmieszy mnie jak du..lizy chwalą prezydenta. Im napluć w twarz to powiedzą, że deszcz pada. Oczywiście, że się rozliczą ale przekręty na tym da się zrobić jak na PCK, a papier wszystko przyjmuje. Kto chodził na szkolenia, ile dostał faktycznie prowadzący szkolenie a ile i z kim musiał się podzielić pod stołem. Jakby nie można na tym zarobić to by nie startowali. To tylko przypuszczenia ale jakże w tym kraju możliwe. Nie mówię, że tak zrobią ale kto to udowodni?

  • Nie ma związku ?. Nie widzie problemu ze stowarzyszenie wystartowało w konkursie. Problemem może być skład powołanej przez Pana Prezydenta komisji oceniającej składane oferty. Wydaje mi się że przynaniejbjedna osoba z tej komisji jest członkiem wspaniałego stowarzyszenia.

   • Czy Pan sugeruje, że wybór oferenta nastąpił w sposób nieuczciwy a wpływ na rozstrzygniecie ogloszonego konkursu, poprzez wybór konkretnej oferty, mial jeden z członków Komisji konkursowej, który nie kierował się obiektywizmem w ocenie złożonych ofert? Są to dość poważne sugestie i jeżeli posiada Pan na to dowody, to proszę zgłosić to do Prokuratury.

   • Jacku, kto w Twojej ocenie był w składzie komisji a jest członkiem OdNowy? Twoja teza jest bardzo poważna, a wątpię, żeby ktokolwiek mógł okazać się takim debilem, żeby na to pozwolić.

 2. Przeciez ten Pan długo Prezydentem nie będzie, jeśli tak będzie postepowal. Niech dalej tak “piękne” zarządza . Brawo Ty.

 3. ja pier**** w jakim mieście żyjemy.. co za przekręty.. sprawa do prokuratury. Przecież to jego własne stowarzyszenie.. ciekawe jak się wytłumaczy, na pewno będzie “wiem ale nie powiem” haha. mam nadzieje że w końcu wyleci na bruk!

 4. Po nepotyzmie przy zatrudnianiu zasłużonych w jednostkach Urzędu miasta przyszedł czas na finansowanie swojego zaplecza politycznego w postaci Stowarzyszenia Odnowa, które krótko po wyborach powstało w wyniku przekształcenia z komitetu wyborczego Pana Prezydenta. Wszystko za publiczne pieniądze i górnolotnymi hasłami na ustach.

  Zaskoczenia nie ma bo ostatni rok już zdążył nas do tego przyzwyczaić, dziwi natomiast coraz większa bezczelność i rozmiary kwot jakie są wyprowadzane z publicznych funduszy.
  Dwór Pański trzeba karmić żeby nie zwątpił w swojego dobrodzieja i poprowadził kampanie w przyszłych wyborach 😀 😀

 5. Ludzie czytajcie że zrozumieniem. 117 tys NA realizację zadania. Nie za. Odnowa się więcej narobi niż zarobi. Gówno zarobi. Staże, kursy, pensje, dojazdy.
  Proponuję przeczytać cała treść artykułu a nie sam, świetnie zmanipulowany tytuł – brawa dla redaktora. Jak się nie znacie na ustawie o pożytku publicznym, to nie się nie wypowiadajcie.

 6. Pan redaktor jak zwykle w formie. Manipulacyjny nagłówek, byleby zasiać ferment. Swoją drogą to zaczyna wyglądać jak obsesja.

 7. Już niedługo w Zawierciu będzie Odnowa odmowy,sprawy dla CBA, kolesiostwo i w walentynki Synagoga ,nie wiem kto to wymyślił ale powinni go zwolnić ,w walentynki idź wyremontują synagogę z podatków ,a pan prezydent potem odda to właścicielom,czyżby druga Warszawa?

 8. O jacie klence. Mam 6 latek a mimo to dobzie umiem pisać. Przyśłem z przećkola a tu taka heca. Mój wujek Łukasz zrobił prezent hulla będziemy mieć teraz wieńciej feśtynów aby ciocie ź odnowy dadziom mi falbki bym się pomazał dadziom dalmowe banki z mydełka ☺ i dadziom ciukielećki lizaćki i jajećka nueśpodzianki i to wsiscio za darmo! ☺Hula hula !!!???juś się ciesielskie ☺jak dolosne będę też wielki jak wujek ?bo wujo jeśt wielki tyle tysięcy nam dał telaś feśtynt odnowy będą często będziemy się taplać w błocie pianie a może i w budyniu kisielu i bitej śmietanie hulla !!☺??

 9. Jakkolwiek można mieć wątpliwość co do etycznego aspektu przyznania im małego grantu (bo jest ze środków gminy), tak wiem z doświadczenia, że rozliczenie środków unijnych to nie jest takie hop siup, żeby oni tam mogli coś przytulić. Z resztą wystarczy spytać ludzi z CIL lub z CRL. OdNowa będzie musiała rozliczyć się z tych pieniędzy co do złotówki, a kontrolował to będzie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego a nie prezydent. Poza tym, jeżeli rzeczywiście ich oferta była 20.000 zł tańsza niż u konkurencji to chyba akurat dobrze, że została wybrana. Drugi plus to to, że – mam taką nadzieję – wykonawcy i pracodawcy będą z Zawiercia, więc pieniądze tutaj zostaną, a nie w Kluczach. Powstrzymałbym się z sensacją zanim te środki zostaną rozliczone przez OdNowę a samo rozliczenie nie zostanie przyjęte przez Urząd Marszałkowski (a już byli tacy co stypendium stażowego nie wypłacali). Wtedy rzeczywiście mielibyśmy do czynienia ze skandalem. Poza tym te środki są przecież NA realizację a nie ZA realizację, więc jeśli im tylko coś zostanie to i tak będą musieli oddać. W sumie – konkurs był otwarty, więc zgłosić się mógł każdy. Były dwie oferty, wybrali tańszą. Środki nie są gminne tylko europejskie, więc wydatki będzie rozliczał Urząd Marszałkowski. Jak spieprzą to będą musieli oddać. 90% środków idzie bezpośrednio na bezrobotnych. Widząc fakty i pracując nieco przy projektach unijnych powiem tak – redaktor Kmiecik wyssał sensację z palca i opublikował ten artykuł co najmniej pół roku za wcześnie. Jak nie będą w stanie tego rozliczyć co do złotówki to dopiero powiemy, że mamy skandal. Dzisiaj to kapiszon.

 10. Nie no, nie dajmy się zwariować. Proszę o to komentujących, czytających, ale przede wszystkim redaktora. Jakkolwiek zgodzę się, że przyznanie stowarzyszeniu małego grantu może być różnie ocenione pod kątem moralnym i etycznym (w końcu to środki gminne), tak tutaj mamy do czynienia ze środkami europejskimi, które rządzą się nieco innymi prawami. Sam pracowałem przy środkach europejskich przez przeszło pięć lat, dlatego mogę napisać, że sam artykuł jest nieco nierzetelnie zredagowany i przedstawia fakty w krzywym zwierciadle przez prymat z góry podjętej tezy. Kto pracował ze środkami z UE ten wie – można podpytać specjalistów z CIL czy CRL – że one muszą zostać rozliczone co do złotówki. Kropka. Nie rozlicza ich prezydent tylko Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, dlatego samo stowarzyszenie musi się pilnować, bo w województwie nikt oka nie przymknie na jakiekolwiek potknięcie. Meritum jest takie, że oni rzeczywiście nie dostali środków ZA realizację (nie dostali wypłaty i nie mogą sobie za nie hulać), ale NA realizację zadania w ramach jakiegoś projektu europejskiego. To nie są i nigdy nie będą ich pieniądze, bo 90% tych środków muszą wydać na bezrobotnych, a jak nie to województwo ich zmusi do zwrotu. Pozostałą część też muszą rozliczyć z województwem a każdy zakwestionowany wydatek z tej części będzie równał się obowiązkowi zwrotu tej kasy. Dalej, konkurs był otwarty, więc każde stowarzyszenie albo fundacja mogła do niego przystąpić. Oferty były dwie. Wygrała tańsza o 20 tys. złotych. Upraszczając – o 20%! Mam tylko nadzieję, że środki te będą wydawane w Zawierciu a stażyści znajdą pracę u zawierciańskich pracodawców. Tutaj można mówić o plusie – środki zostaną a nie pójdą do Klucz. Ja rozumiem, że skandal byłby, gdyby odnowiciele sprzeniewierzyli te środki a gmina musiała je zwrócić do województwa i potem ścigać stowarzyszenie o zwrot, ale na tym etapie ja tutaj widzę tylko kapiszon. Mieliśmy już w Zawierciu sytuację, gdy w podobnym projekcie wybrany podmiot nie wypłacał stypendiów stażystom i wtedy można było mówić o skandalu. Tutaj jest na to za wcześnie, bo oni rzeczywiście mogą z tego guzik mieć (oprócz doświadczenia). Podsumowanie jest takie, że po pierwsze, wykonawca został wyłoniony w otwartym konkursie. Po drugie, wybrana została oferta najtańsza. Po trzecie, środki nie są gminy tylko europejskie. Po czwarte, kontrolować stowarzyszenie nie będzie prezydent tylko urząd wojewódzki. Po piąte, jeśli jakiegokolwiek wydatku urząd im nie rozliczy, to będą musieli oddawać pieniądze. Po szóste, 90% tych pieniędzy idzie wprost na bezrobotnych. Po siódme, te pieniądze to nie jest wynagrodzenie stowarzyszenia, ale środki, które muszą wydać na określone cele związane z projektem, do którego przystąpili. Po ósme, jest za wcześnie – przynajmniej o pół roku – żeby ferować wyroki. Jeśli rzeczywiście będą mieli problem z rozliczeniem tych pieniędzy, jeśli wydatki zakwestionuje im województwo albo nie daj boże nie będą wypłacali stypendiów bezrobotnym, to wtedy będzie skandal. Dzisiaj to jest bezwartościowa informacja. Co prawda z poczytną tezą założoną przez redaktora, pod którą napisał cały tekst, ale naprawdę na dzisiaj to nie ma żadnego znaczenia. Schody im się dopiero zaczną, bo wpieprzyli się w projekt unijny, ale ocenimy ich dopiero jak skończą. Uprzedzając komentujących, w wyborach prezydenckich głosowałem na Pana Krzysztofa Peronia i nie należę do stowarzyszenia, o którym jest artykuł.

 11. Niech do Wszystkich dotrze że Konarski to ” wilk w owczej skórze ” reprezentuje interesy i to napewno nie Mieszkańców Zawiercia !!!!!!

 12. Ale zawsze wtedy powiem
  Że najbardziej mi żal
  Kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków
  Pierzastych kogucików, baloników na druciku
  Motyli drewnianych, koników bujanych
  Cukrowej waty I z piernika chaty Pamiętam taki Jarmark świąteczny w Katowicach a później na Białorusi wybuchł pożar koło Elektrowni Ostrowiec. Też o nim nikt nie pisał. Długo ukywali ten fakt.

 13. SKANDAL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Powinnismy go wywieźć na taczce !!!!! Jesteśmy gó**o warci jako społeczeństwo! Takie błazny leją na na głowę a my ciagle udajemy ze deszcz pada!

 14. Szanowny Panie Prezydencie Konarski jestem bardzo rada, że Pana działania idą w stronę rozwoju Zawiercia. Grono zorganizowane próbuje opinię społeczną skierować przeciwko Panu. Nikt nie jest tak durny, jak gronu cymbałów się wydaje. Dużo zaczyna się dziać w Zawierciu i to ich boli. Mieli władzę i możliwości, nic nie zrobili a teraz z zazdrości próbują Panu przeszkadzać. Zaczynają się duże inwestycje w Zawierciu, pozyskał Pan duże zewnętrzne dofinansowanie na realizację swoich projektów i za te starania należą się brawa Tak trzymać, a cymbałami się nie przejmować. Ja się bardzo cieszę i gratulują.

   • Witam witam!
    Nie tak łatwo mnie się pozbyć….
    Niestety ale tak jest już że swój swojego będzie wspierał. Dlatego pan prezydent Konarski który założył OdNowe finansuje ją…..

   • Zajebisty jest ten rozwój Zawiercia!!!!Dzieje się dużo: np. ataki dzików na ludzi, puszący się wiceprezydent z mlekiem pod nosem, ćpuny chodzące po mieście, bród smród i smog ze spalanych w piecach śmieci na niespotykaną skalę itd, itp.. Sama dobroć i radość!!!! Inwestycji jest od groma – aż przetłaczają mieszkańców!!!!! Powstają nowe miejsca pracy dla swoich w urzędzie miejskim oraz podległych jednostkach i spółkach!!!!! Marszałkowska tak się zmieniła na dobre, że mieszkańcy omijają ją szerokim łukiem!!!!!! Tak trzymać!!!!! Samozachwyt Konara i jego świty jest zajebisty!!!!! Wyborco PAMIĘTAJ!!!!!

 15. Prezydent Konarski ma wizje rozwoju Zawiercia. Obwodnica zachodnia do realizacji, obwodnica Zawiercia do realizacji, budynki na ul.Marszałkowska do realizacji, odbudowa Synagogi do realizacji osiedle TAZ do realizacji, i to za pozyskane zewnętrzne dofinansowanie, łaźnia projekt zrealizowany. A nie jak inni dbali o swoje kobietki, by im się żyło lepiej za nasze pieniądze.

 16. Wybory idą to trzeba przed porażką rozdać swoim kasy ile się da, prawda panie Prezydencie????……..?……….??????

 17. Wszyscy startowali z KWW KONARSKI – ZAWIERCIAŃSKA ODNOWA. Połowa dostała pracę w mieście po wyborach, Stowarzyszenie używa TEGO SAMEGO LOGOTYPU co KWW KONARSKI – Zawierciańska Odnowa. Jednak według rzecznika Łukasza Konarskiego Stowarzyszenie Odnowa nie ma z nim ani z jego komitetem nic wspólnego. Jak to prezydent mówi? NIE BĘDE TEGO KOMENTOWAŁ? 😀

   • Panie Konarski a kiedy ten pana sztab tych kumpli i pociotków ściągnie do Zawiercia inwestorów ,którzy dadzą Zawiercianą dobrze płatną prac! Bo jak na razie to zadłuża Pan miasto na Pana fantazje i wymysły,a pracy jak nie było tak nie ma . Wstyd! Stracił Pan mój i dużej liczby mieszkańców głos.

 18. Dobrze, że już nie ma Krasnali, jak pięknie Zawiercie bez nich wygląda.
  Oni tak śpiewali
  ,, My jesteśmy krasnoludki,
  hopsa sa, hopsa sa,
  pod grzybkami nasze budki,
  hopsa sa, hopsa sa,

  • A tylko patrzeć jak będziemy śpiewać”
   “Lis Witalis, ośmieszony,
   wyszydzony, uciekł z lasu
   i już nikt od tego czasu
   nie oglądał Witalisa…”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.