zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prawie 11 mln zł na rewitalizację dla Zawiercia. Dotację przyznano przed wyborami, wczoraj podpisano umowę

Prawie 11 mln zł trafi do Zawiercia w ramach projektów związanych z rewitalizacją obszarów zdegradowanych.

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach podpisano umowy dotyczące realizacji czterech projektów. Województwo Śląskie reprezentował marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża. Umowy podpisał również prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Rewitalizacja obszarów zdegradowanych to jedno z największych wyzwań regionu. Środki unijne są znakomitym narzędziem, by te ważne z perspektywy mieszkańców projekty realizować, zarówno w tej, jak i przyszłej perspektywie unijnego finansowania. To nie tylko zmiana przestrzeni parku, ale także utworzenie nowych miejsc aktywności społecznej, sprzyjających rozwiązywaniu problemów – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Miasto Zawiercie przeprowadzi rewitalizację przestrzeni publicznej w Parku Mickiewicza oraz odnowi obiekty położone na Osiedlu Szymańskiego, nadając im nowe funkcje społeczne. Miasto planuje prace związane z renowacją obiektów małej architektury m.in. wiaty, fontanny, grilla, stołu do tenisa stołowego, kręgu tanecznego, a także odnowę zieleni, wymianę nawierzchni chodników i budowę placu zabaw.

To są ogromne środki, które zamierzamy przeznaczyć na realizację trudnych projektów. Te tereny są objęte opieką konserwatorską, chcemy odnowić oblicze parku i zrewitalizować dwa ważne budynki na cele społeczne. W jednym z nich ma powstać świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży, a w drugim hostel dla matki z dzieckiem – mówił prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Rewitalizacja przestrzeni przewiduje też modernizację dwóch zabytkowych budynków zlokalizowanych przy ulicy Westerplatte oraz Niedziałkowskiego. W odnowionych budynkach będą realizowane usługi społeczne, świadczone głównie przez spółdzielnię socjalną oraz świetlicę środowiskową.

Wartość wszystkich czterech projektów to prawie 11 mln zł, z czego prawie 10 mln zł to środki pochodzące z Unii Europejskiej.

Autor: Paweł Kmiecik

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

10 KOMENTARZY

  1. O jakie piękne zdjęcie! Pan Kałuża (zdrajca, który po wyborach umożliwił PiS przejęcie władzy w województwie) i pan konarski, kapiszonek PiS, który pięknie rządzi ramie w ramie z pis w radzie miasta i powiatu. Konarski jest od PiS zależny, ot cała odnowa….

  2. I jakiś problem masz z tym? Może wreście coś się zmieni w tym mieście na lepsze, bo do tej pory to miasto słynęło jedynie z afer.

  3. Pogromca anonima – tak zmieni się, nawet mogę ci powiedzieć co. Zasłużeni dla Konarskiego dostaną swoje stołki, zasłużeni dla grima wylecą na bruk. Ot, tyle się zmieni. Zmienia się mordy karmione z podatków. Tyle. A co do PiS to ja na przykład mam sporo przeciw – paskudna hipokryzja, łamanie Konstytucji, niszczenie sądów. Z takimi ludźmi się nie rozmawia. Kałuża zdrajca narodu!!!!!!!!!

  4. I tak powinno być, że umowy na inwestycje należy podpisywać po wyborach. Karzeł tak się rwał do podpisywania umowy na zakup autobusów, jak by chciał pokazać, że to z jego kieszeni jest kasa. A tu mogło być odwrotnie, że kasa do jego kieszeni. Pan Prezydent Konarski nie marnuje pieniędzy na wyścigi kolarskie czy inne bzdury związane ze sportem, jak jego poprzednik. Brawo, bo odbudowane obiektów historycznych będą służyć społeczeństwu i są naszym dziedzictwem historycznym. W parku zrobi się miejsce do wypoczynku i zabaw. Mam Prośbę do Pana Konarskiego o zadbanie drugiej części parku umieszczonego przy torach kolejowych, ale uważam, że to też nastąpi w dalszym czasie. Karzeł……. można inaczej ……. ty nigdy tego nie zrozumiesz.

  5. Co z parkiem “hucianym” przy Paderewskiego? Niepokojące sa banery wiszące na ogrodzeniu “Sprzedam 4 ha”, “Tereny pod zabudowę”. Czy ktoś zamierza sprzedać teren parku, wyciąć rosnące tam drzewa, zabudować, zaasfaltować i wybrukować. Szkoda, że taki piękny teren miałby iść “pod piłę”. Mógłby być tam taki piękny park po jego rewitalizacji, zielone płuca dla mieszkańców Wart, z alejkami, placami zabaw, sadzawkami. Ktoś wie, co dalej będzie z tym parkiem? Przez tyle lat brakuje tam gospodarza, obecnie żal to oglądać.

  6. Dotacja została przyznana jeszcze za rządów Grima. Cóż. Grim był bardzo słabiutkim prezydentem, Konarski moim zdaniem będzie jeszcze słabszym, widać to po jego ruchach. Obydwaj to jedna grupa, przecież Konarski wcale nie jest żadną nowością, był zastępcą Grima przez 3 lata. Grim go zwolnił z pracy. Konarski koncentruje sie na dzialaniach kompletnie bzdurnych i fasadowych, a nie zajmuje sie sprawami które rzeczywiscie maja duze znaczenie dla przyszlosci tego miasta. przekonacie sie.

    • Otóż to. jak są ludzie, którzy jeszcze tego nie widza, to mi ich żal. Chyba, że to koledzy wypisują peany na cześć Konarskiego.

  7. Park, stary drzewostan, jedyne miejsce do spacerów, ciszy i wypoczynku w mieście. Nawet pomimo trasy przelotowej można było usiąść i odpocząć. Plac zabaw dla dzeici już jest. Teraz wiosną w parku i nad rzeką widać naturalną roślinność a na trawnikach góry nawiezionej ziemii.. Mam nadzieję, że rewitalizacja przebiegnie z Mądrością i szacunkiem i nie naruszy naturalnego piękna Natury w naszym parku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.